تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

بایدن با کسب ۶ رای دیگر الکترال رئیس جمهور می شود

  • 16 آبان 1399 - 10:32

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز سه شنبه برگزار گردید اما همچنان شمارش آرای این انتخابات در برخی ایالات ادامه دارد و هنوز برنده نهایی از بین ترامپ و بایدن اعلام نشده است.

خبرگزاری مهر گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و انتخابات کنگره این کشور روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) در سرتاسر ایالات متحده برگزار شد و فرایند شمارش آرای حضوری، پستی و غیابی این انتخابات از بامداد روز چهارشنبه به وقت تهران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

تا این لحظه، شمارش آرای اکثریت ایالت‌های آمریکا (۴۵) از پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در این انتخابات حکایت می‌کند. حال سرنوشت نهایی این انتخابات به آرایی بستگی دارد که در چهار ایالت باقی مانده- نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، و جورجیا- شمارش خواهند شد.

نتایج آرای شمارش شده، بایدن را با مجموع ۲۶۴ رأی الکترال پیشتاز این انتخابات معرفی می‌کند؛ امری که با واکنش تند ترامپ و کارزار انتخاباتی او مواجه شد تا جایی که با ادعای تخلف در روند شمارش آرا خواستار بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین و همچنین توقف روند شمارش آرا در ایالت میشیگان شدند.

در ادامه به مهمترین رویدادهای پسا انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کنیم:

رقابت شانه به شانه بایدن و ترامپ در پنسیلوانیا

شمارش ۹۵ درصد از آرای اخذ شده در ایالت پنسیلوانیا نشان می دهد که تا کنون «دونالد ترامپ» ۴۹.۶ درصد از آرای مردمی این ایالت را کسب کرده است. 

بر همین اساس جو بایدن نیز توانسته ۴۹.۳ درصد آرای مردمی این ایالت را کسب کند. 

پنسیلوانیا دارای ۲۰ رای الکترال است و اگر ترامپ در آن پیروز شود می تواند به برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری امیدوار باشد. 

در انتخابات ریاست جمهوری دوره های گذشته، در سال ۲۰۱۶ ترامپ برنده آرای الکترال این ایالت بوده اما در انتخابات ۲۰۱۲ و ۲۰۰۸ نامزد حزب دموکرات یعنی باراک اوباما توانسته بود این ایالت را فتح کند. 

وضعیت متفاوت جمهوریخواهان و دموکرات ها در کسب کرسی ها سنا و مجلس نمایندگان

نتایج شمارش آرای انتخابات کنگره که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شده نشان می دهد که در مجلس نمایندگان، دموکرات ها تا کنون ۲۰۸ کرسی و جمهوریخواهان ۱۹۳ کرسی را تصاحب کرده اند.

هر حزبی که بتواند ۲۱۸ کرسی مجل نمایندگان را تصاحب کند رای اکثریت را در این نهاد در دست خواهد داشت. 

در سنا نیز تا کنون دموکرات ها ۴۶ کرسی و جمهوریخواهان ۴۸ کرسی را تصاحب کرده اند. 

هر حزبی که بتواند ۵۱ کرسی سنا را تصاحب کند، رای اکثریت را در سنا در دست خواهد داشت. 

فاصله ۶ امتیازی بایدن تا رسیدن به کاخ سفید

 بر اساس آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، جو بایدن نامز حزب دموکرات توانسته تا ساعت ۷:۴۵ صبح جمعه ۲۶۴ رای از ۲۷۰ رای الکترال مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات را بدست بیاورد.  

بر همین اساس آرای الکترال «دونالد ترامپ» هم اکنون ۲۱۴ رای است.  

بر اساس شمارش آرای مردمی نیز نیز بایدن تا کنون ۷۳ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۰۱ رای مردمی معادل ۵۰.۵ درصد آرا را تصاحب کرده است.  

میزان آرای مردمی ترامپ نیز تا صبح جمعه ۶۹ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۲۳۲ رای معادل ۴۷.۹ درصد آرا بوده است.  

بایدن در آستانه پیشی گرفتن از ترامپ در ایالت جورجیا

تاکنون با شمارش ۹۹ درصد آرا در ایالت جورجیا تا این لحظه ترامپ و بایدن هر کدام بطورمساوی ۴۹.۴ درصد از آرای شمرده شده را به خود اختصاص داده اند.

با ادامه شمارش آرا در ایالت جورجیا، اختلاف میان دونالد ترامپ و جو بایدن تنها به کمتر از ۳۵۰۰ رأی کاهش یافته است. این در حالی است که روز گذشته و در آغاز شمارش آرا در این ایالت، ترامپ با ده‌ها هزار رأی جلوتر بود.

پنس: کنار ترامپ ایستاده‌ام

معاون رئیس جمهور آمریکا از دونالد ترامپ حمایت کرد.

«مایک پنس» پس از نشست خبری ترامپ در توییتی نوشت: من کنار رئیس جمهور ترامپ ایستاده‌ام و همه آرا قانونی باید شمرده شود.

قطع سخنرانی ترامپ توسط چند شبکه

شبکه‌های خبری سی‌بی‌اس، ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی هنگامی که ترامپ درباره تقلب در انتخابات آمریکا صحبت می‌کرد پخش سخنرانی او را قطع کردند.

ترامپ: قاطعانه در بسیاری از ایالت‌ها برنده شدم

در حالی که هنوز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در برخی ایالت‌های سرنوشت ساز ادامه دارد و هنوز نتیجه قطعی مشخص نشده نامزد جمهوریخواهان باز هم مدعی تقلب در انتخابات شد.

دونالد ترامپ در نشستی خبری گفت: خیلی از آرا با تأخیر واصل شدند. من قاطعانه در بسیاری از ایالت‌ها همچون فلوریدا، ایندیانا و آیووا برنده شدم.

وی افزود: موج آبی در کار نبود بلکه یک موج قرمز به پا بود که رسانه‌ها آن را سانسور کردند.

ترامپ ادامه داد: با نظرسنجی‌ها اینگونه القا کردند که بایدن می‌تواند پیروز شود و سپس با رسانه‌ها، رای‌ها را سرکوب کردند. حزب دموکرات حزب شرکت‌ها و کارتل هاست ولی حزب ما حزب مردم است.

ترامپ ادامه داد: ناظران انتخاباتی را به مراکز شمارش آرا راه ندادند. می‌خواهند انتخابات را بدزدند. ما اجازه نمی‌دهیم. در پنسیلوانیا با اختلاف زیادی برنده شدم، اما در ادامه حاشیه برتری من کم شد و حالا آرای جدیدی پیدا شده و به ما اجازه نظارت نمی‌دهند.

وی افزود: دموکرات‌ها هیچ وقت باور نداشتند که می‌توانند این انتخابات را ببرند و به همین خاطر رأی‌گیری پستی برگزار کردند. تفاوتی ندارد چه کسی پیروز می‌شود نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق برای ایالات متحده آمریکا روی دهد.

بایدن: تمام آرا باید شمارش شود

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در پیامی توئیتری شمارش تمام آرای انتخابات را خواستار شده و نوشت: باید تمام آرا شمارش شود و مردم ساکت یا مورد ارعاب و تسلیم قرار نخواهند گرفت.

آخرین آمار شمارش آرا در ایالت‌های آریزونا و پنسیلوانیا

با شمارش ۸۶ درصد از آرای ایالت آریزونا، ترامپ ۴۸.۲ و بایدن ۵۰.۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده اند.

در ایالت پنسیلوانیا هم با شمارش ۹۳ درصد آرا، ترامپ ۴۹.۹ درصد از آرای این ایالت را کسب کرده است. ۴۸.۸ درصد از آرای پنسیلوانیا هم تا کنون به بایدن رسیده است.

بایدن: با شمارش تمام آرا پیروز خواهیم شد

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر شمارش تمام آرای این انتخابات تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، «جو بایدن» عصر پنج شنبه به وقت محلی در نطقی تلویزیونی به همراه «کامالا هریس» معاون خود گفت: تردیدی نداریم پس از آنکه تمام آرا شمارش شود، من و سناتور هریس پیروز خواهیم شد.

بایدن همچنین با دعوت به آرامش، افزود: کار شمارش آرا در حال انجام است و از همه می‌خواهم آرامش خود را حفظ کنند.

برای مطالعه رویدادهای بیشتر انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اینجا مراجعه کنید.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها