بین الملل

بایدن: شخصیت کشورمان را به رأی گذاشته‌ایم/ترامپ: تو یک سیاستمدار فاسدی


مناظره دوم میان نامزدهای حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بامداد جمعه برگزار شد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، در شرایطی که کمتر از دو هفته به فراررسیدن روز برگزاری رسمی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی مانده، دومین مناظره میان نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بامداد جمعه به وقت تهران برگزار شد.

دانشگاه «بلمونت»، واقع در شهر «نشویل»، ایالت «تنسی» میزبان این مناظره بود. این آخرین رویارویی تلویزیونی «دونالد ترامپ» و «جو بایدن» قبل از برگزاری انتخابات در روز سوم نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) به شمار می‌رود.

رسانه‌های آمریکا از ساعاتی قبل از آغاز این مناظره از تجمع تظاهرات‌کنندگان در محوطه اطراف دانشگاه بلمونت خبر دادند.

رویارویی بامداد جمعه در حالی برگزار می‌شود که «کمیسیون مناظره‌های ریاست‌جمهوری» به عنوان نهاد متولی برگزاری مناظره‌های تلویزیونی به مجری برنامه امکان قطع میکروفون هر یک از نامزدها را در صورت پریدن به میان کلام نامزد دیگر داده است. 

این تصمیم در شرایطی گرفته شده که در مناظره اول بارها ترامپ و بایدن حرف‌های یکدیگر را هنگام صحبت قطع کردند و گفت‌وگوی میان آنها بارها به هرج و مرج کشیده شد.

در زیر، مهم‌ترین نکات مربوط به این مناظره به صورت لحظه به لحظه آورده شده‌اند:

ویروس کرونا

نخستین سوال مناظره به ویروس کرونا اختصاص داشت. جو بایدن به مرگ ۲۲۰ هزار نفر بر اثر این بیماری اشاره کرد و گفت: «هر کسی که مقصر این همه مرگ است نباید رئیس‌جمهور ایالات متحده باقی بماند.»

دونالد ترامپ از عملکردش دفاع کرد و در پاسخ به نخستین سئوال گفت که این بیماری یک مشکل جهانی است.

دونالد ترامپ گفت زمانی که پروازهای چین را لغو کرده جو بایدن او را «بیگانه‌هراس» توصیف کرده است.

جو بایدن سخنانش را با گفتن این جمله به پایان رساند: «مردم، من از شما مراقبت خواهم کرد، من این [مشکلات] را خاتمه خواهم داد. من اطمینان حاصل خواهم کرد که برای عبور از مشکل برنامه خواهیم داشت.

ترامپ: نمی‌توانیم خودمان را در زیرزمین حبس کنیم

رئیس‌جمهور آمریکا در دفاع از بازگشایی اقتصاد آمریکا گفت: «من می‌گویم ما داریم یاد می‌گیریم با [کرونا] زندگی کنیم. نمی‌توانیم خودمان را داخل زیرزمین حبس کنیم.»

او سپس خطاب به جو بایدن گفت: «او بضاعتش را دارد تا خودش را در زیرزمین حبس کند. مشخص است که از جایی حسابی پول به جیب زده است.»

بایدن: به سمت زمستان تاریک پیش می‌رویم

نامزد حزب دموکرات بار دیگر بر اینکه ترامپ برنامه‌ای برای مقابله با ویروس کرونا ندارد تأکید کرد. او همچنین درباره اینکه واکسن کرونا ظرف چند هفته آینده آماده خواهد شد هم ابراز تردید کرد. او گفت: «این همان آدمی است که به شما می‌گفت این بیماری تا عید پاک از بین خواهد رفت. هیچ برنامه‌ای ندارد.»

وی سپس در ادامه گفت با افزایش شمار افراد مبتلا به کرونا، آمریکا وارد «زمستان تاریک» خواهد شد. ترامپ این ادعا را رد کرد و گفت فکر نمی‌کند آمریکا در حال ورود به زمستان تاریک است.

دفاع ترامپ از بازگشایی مدارس

رئیس‌جمهور آمریکا از جو بایدن و دموکرات‌ها به دلیل اینکه از بستن اقتصاد آمریکا و مدارس حمایت می‌کنند انتقاد کرد. او گفت: «تنها کاری که ایشان انجام می‌دهد صحبت کردن درباره تعطیلی است.»

ترامپ در ادامه گفت: «ما تعطیل نمی‌کنیم. قصد داریم مدارسمان را باز کنیم… من یک پسر دارم، آزمایش کرونای او مثبت شد و از بین رفت. مسئله به سیستم ایمنی مربوط است. می‌خواهم مدارس را باز کنم.»

جو بایدن: باید یاد بگیریم راه برویم و آدامس بجویم

جو بایدن، دونالد ترامپ را بابت حمایت از بازگشایی مدارس بدون داشتن سیستم مناسبی برای اخذ آزمایش مسخره کرد.

او گفت: «لازم است ما یاد بگیریم راه برویم و همزمان با آن آدامس بجویم. باید بتوانیم، به صورت ایمن مدارس را بازکنیم ولی برای این کار به منابع نیاز است.»

 

در حال تکمیل…

 

 


خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا