تاریخ : یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 5 شوال 1442 Sunday, 16 May , 2021

«بایدن» می‌تواند وعده بازگشت به برجام خود را عملی کند

  • 20 آبان 1399 - 18:42

روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که اگرچه «جو بایدن» ممکن است با پیچیدگی‌هایی مواجه شود، اما می‌تواند وعده خود مبنی بر بازگشت به «برجام» را عملی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی اعلام کرد که جو بایدن نامزد حزب دموکرات در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود تا با رویکردی هوشمندانه و متفاوت از رویکرد ترامپ، تنش با ایران را کاهش دهد.

گزارش این روزنامه در ادامه می‌افزاید: بایدن بارها در کارزار انتخاباتی خود ترامپ را برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) سرزنش و اعلام کرده بود که سیاست فشار حداکثری وی شکست خورده است. او همچنین اعلام کرده بود در صورتیکه ایران پایبندی کامل به برجام داشته باشد، در مقام نقطه آغاز ادامه مذاکرات با ایران، به این توافق بازخواهد گشت.

فایننشال‌تایمز اضافه کرد: اما باوجود اینکه بایدن وعده داده است که روش قابل اتکایی را برای بازگشت به دیپلماسی با ایران پیشنهاد خواهد داد، این مسیر برای بایدن پر از چالش خواهد بود و به نظر می‌رسد مشاوران وی انتطارات از این توافق را دست کم گرفته‌اند. در حالی که تحلیلگران می‌گویند این توافق چند جانبه می‌تواند احیا شود، اما احیای این توافق برای بایدن دشوارتر از احیای سایر توافقات رها شده از سوی ترامپ، ازجمله معاهده آب و هوایی پاریس و عضویت در سازمان تجارت جهانی است.

این روزنامه افزود: اگر آمریکا موضوعاتی همچون موشک‌های بالستیک یا فعالیت‌های ایران در منطقه را مطرح کند- که جزو توافق اولیه در برجام نبوده است- یا تهران برای خروج آمریکا از این توافق درخواست غرامت کند، آن وقت مذاکرات بسیار دشوار خواهد شد. ناظران بر این عقیده هستند که اگر بایدن حاضر به پرداخت غرامت به ایران نشود، اقدامات مهمی وجود دارند که او می‌تواند اتخاذ کند. این اقدامات شامل برقراری دوباره معافیت‌های تحریمی برای صادرات نفت ایران و لغو تحریم بانک مرکزی تهران است.

فایننشال‌تایمز ادامه داد: از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌ای موسوم به برجام، فرانسه و آلمان و بریتانیا تلاش کردند تا آن را سرپا نگه دارند.

گفتنی است دونالد ترامپ در سال‌های گذشته ضمن انتقاد از توافق اتمی ایران و با نقض قواعد بین المللی از این توافق خارج شد و سیاست فشار حداکثری علیه ایران را درپیش گرفت؛ اما به زعم بسیاری در داخل و خارج از آمریکا ازجمله جو بایدن، این سیاست در رسیدن به اهداف خود ناکام بوده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها