اقتصاد

بخش گاز نیروگاه سیکل‌ترکیبی «ویس» تابستان ۱۴۰۱ وارد مدار می‌شود

مجری طرح‌های نیروگاهی سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی گفت: بخش گاز نیروگاه ۹۰۶ مگاوتی سیکل‌ترکیبی کلاس F ویس رامین اهواز برای پیک تابستان سال ۱۴۰۱ وارد مدار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نیرو، علیرضا نصرالهی گفت: پروژه طرح نیروگاه سیکل‌ترکیبی ویس یکی از هشت نیروگاه طرح پنج هزار مگاوات کلاس F تعریف شده در شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی است که با هدف تامین نیاز انرژی واحدهای صنعتی، معدنی، مسکونی منطقه و ایجاد اشتغال در طول دوره حیات نیروگاه در منطقه احداث می شود.

وی با تاکید بر اینکه ساخت و بهره‌برداری از این پروژه امکان بازتوانی نیروگاه بخار رامین را فراهم خواهد کرد، ادامه داد: نیروگاه ویس شامل دو واحد گاز هر کدام به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات و یک واحد بخار به ظرفیت ۲۹۲ مگاوات است که بخش گاز نیروگاه ۹۰۶ مگاواتی سیکل‌ترکیبی کلاس F ویس رامین اهواز برای پیک تابستان سال ۱۴۰۱ وارد مدار می شود.

مجری طرح‌های نیروگاهی سیکل‌ترکیبی شرکت برق حرارتی با تاکید بر اینکه در نیروگاه ویس از توربین‌های نسل جدید کلاس F استفاده خواهد شد، ادامه داد: راندمان بخش گاز این نیروگاه ۴۰ درصد خواهد بود که این رقم با افتتاح بخش بخار و در شرایط ایزو به ۵۸ درصد نیز می رسد.

نصرالهی با اشاره به آخرین وضعیت اجرایی این نیروگاه، گفت: تمام شرایط پیش نیاز اجرای طرح از قبیل انتخاب زمین مناسب، تعیین مشاور جهت انجام مطالعات امکان‌سنجی و تملک زمین انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه اجرای شمع‌های کوبشی واحد اول و دوم تکمیل شده و اجرای شمع‌های درجای واحد دوم در حال انجام است، ادامه داد: تکمیل اجرای شمع‌های کوبشی سالن توربین گازی واحد اول و دوم و شروع اجرای شمع‌های درجای سالن توربین گازی واحد اول و دوم از دیگر اقدامات صورت گرفته در این پروژه است.

این مقام مسوول با اشاره به اینکه تجهیزات اسکلت فلزی سالن توربین واحد اول وارد کارگاه شده است، گفت: بخش عمده از لوازم جانبی توربین بخار واحد، تجهیزات تصفیه‌خانه، پمپ خانه‌های سوخت و آتش‌نشانی به کارگاه حمل شده است.

نصرالهی با تاکید بر اینکه خاکبرداری ساختمان کنترل مرکزی (CCB) به اتمام رسیده و اجرای شمع‌های کوبشی انجام شده است، اضافه کرد: همچنین ساختمان‌های تصفیه‌خانه، پمپ‌خانه سوخت، پمپ‌خانه آتش‌نشانی، انبارهای اصلی، ساختمان‌های اداری، آموزش، کانتین، مخازن سوخت سبک و سنگین و … در مرحله تکمیل است.

وی با اشاره به اینکه خاکبرداری ساختمان دیزل ژنراتور به اتمام رسیده و بسترسازی ناحیه در حال انجام است، ادامه داد: در حال حاضر خاکبرداری ساختمان فورواردینگ به اتمام رسیده است و خاکبرداری و انجام تحکیم بستر محوطه ایستگاه تقلیل فشار گاز و همچنین اسلیپرهای خط گاز و تکمیل پایپینگ مسیر سوخت‌رسانی اصلی نیز در حال انجام است.

گفتنی است، نیروگاه‌سیکل‌ترکیبی ویس در ۲۰ کیلومتری جاده اهواز-مسجدسلیمان واقع شده است.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا