برخورد قانونی با سگ‌گردانی در سبزوار و تحریف در لندن

  • 01 آبان 1399 - 10:16

سبزوار ـ در حالی که سگ گردانی در سبزوار ممنوع شده اما برخورد نیروی انتظامی این شهرستان با دو نوجوان سگ گردان در این شهرستان در آستانه هفته نیروی انتظامی در کانال‌های ماهواره‌ای حاشیه‌ساز شد.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در حالی که سگ گردانی در سبزوار ممنوع شده اما برخورد نیروی انتظامی این شهرستان با دو نوجوان سگ گردان باز هم پای شبکه های ماهواره ای را به این مسائل باز کرده است.

به گفته یکی از کارکنان نیروی انتظامی، فیلم اصلی تقطیع شده و افراد سگ‌گردان در حال ایجاد رعب و وحشت بین برخی از اهالی شهر سبزوار هستند که فقط قسمت برخورد نیروی انتظامی با سگ گردانان در شبکه منوتو منتشر شده است.

این حاشیه سازی منوتو در حالی انجام شده که این مامور نیروی انتظامی بیان می‌کند که حاشیه سازی در حال انجام شده که مأموران قصد هدایت نوجوانان به سمت منزلشان و تحویل به والدینشان را داشته اند.

یکی از شاهدان این ماجرا در گفتگو با خبرنگار مهر فیلمی که از برخورد نیروی انتظامی در کانال‌های ماهواره‌ای پخش شده را فیلم کاملی ندانست و گفت: این فیلم، تقطیع شده است و به مزاحمت این نوجوانان سگ گردان که با بردن سگشان به طرف مردم باعث ترس مردم و وحشت مردم شده هیچ اشاره نشده است.

وی اضافه کرد: متأسفانه با تعطیلی و آنلاین شدن مدارس و داشتن اوقات فراغت زیاد توسط کودکان و نوجوانان، سگ گردانی در برخی خانواده‌های کم جمعیت در نبود خواهر و برادری برای بازی در داخل خانه به دلیل مشغله کاری والدین تبدیل به تفریح شده و برخی این سگ‌ها را با خودشان به داخل جامعه می‌آورند.

وی در ادامه بیان کرد: باید نیروی انتظامی و یا مسئولان مربوطه در این اوضاع کرونایی برخورد قاطعی داشته باشند و تعارفات را کنار بگذارند.

عکس مربوط به همان فرد سگ گردان در سبزوار است که با برخورد پلیس مواجه شده است

سگ گردانی در سبزوار این روزها، معضلی است که باعث شده تا در خرداد امسال رضا شجاع مقدم، دبیر شورای فرهنگ عمومی سبزوار بیان کند: سگ گردانی در بوستان‌ها و معابر عمومی این شهر ممنوع است و در صورت مشاهده چنین پدیده‌ای با آن برخورد می‌شود.

شجاع مقدم با بیان اینکه برخورد با پدیده سگ گردانی در معابر و بوستان‌های این شهر یکی از مطالبات جدی مردم است، افزود: در این راستا مقرر شد شبکه دامپزشکی سبزوار با همکاری نیروی انتظامی با مراکز خرید و فروش سگ نیز برخورد کنند.

پیشینه قانون گذاری برای سگ گردانی

در ابتدای قرن حاضر، قانونگذاران ایران تصمیم گرفتند برای همراه داشتن سگ، نظام قانونی وضع کنند. نمایندگان مجلس شورای ملی در آئین‌نامه جلوگیری از مرض هاری و امور خلافی که ذیل ماده ۲۷۶ قانون مجازات کیفرعمومی در سال ۱۳۰۴ شمسی پرداخته شد و مشتمل بر ۱۶ ماده بود و با توافق وزارت دادگستری و وزارت کشور نوشته شد، مشروحا به این امور پرداختند.

نمایندگان مجلس شرایط خاصی را برای همراه داشتن حیوانات مشخص کردند و مثلاً در ماده یک این آئین نامه تصویب کردند: از روزی که فرمانداری محل آگهی می‌دهد کلیه صاحبان سگ‌های شهری باید تا مدت سه ماه گردن بند فلزی یا چرمی برای سگ‌های خود تهیه کنند. این آئین نامه به صورت مفصل می‌گفت صاحبان سگ چطور باید از این حیوان نگهداری کنند و شرایط همراه داشتن حیوان در معابر عمومی چیست.

پس از سال‌ها، در سال ۱۳۸۹ مجلس شورای اسلامی باز هم به فکر قانونگذاری برای همراه داشتن سگ‌ها افتاد که به خاطر اولویتهای متعدد، ایده این قانونگذاری به جایی نرسید. در سال ۱۳۹۳ نیز ۳۲ تن از نمایندگان مجلس با تقدیم طرحی خواستند قانونی را به تصویب برسانند که همراه داشتن سگ در معابر عمومی مشمول جریمه‌های نقدی سنگین و حتی مجازات حبس شود که آن هم به جایی نرسید و تنها مواد قانونی که برای سگ‌ها و خسارات جانی و مالی احتمالی که این حیوانات برای دیگران ایجاد می‌کنند، همچنان برخی از مواد قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ (با اصلاحات نهایی ۱۳۹۴) باقی ماند. این قانون در حال حاضر، متن حقوقی است که تعیین می‌کند همراه داشتن سگ یا آثار همراه داشتن سگ برای صاحب آن، چه نظم و نسقی دارد.

همراه داشتن سگ در قانون مجازات اسلامی

در برخی از مواد قانون مجازات اسلامی اشاره شده است که اگر حیوان یک فرد، آسیبی به شخص دیگری وارد کرد، چگونه درباره آن تصمیم گیری می‌شود. در برخی مواد این قانون، به عنوان مثال از سگ نام برده شده و شرایط مجازات صاحب سگ را مشخص کرده است.

اما تصویب قوانین و اعلام بخشنامه‌ها برای برخورد با سگ گردانی در سبزوار باعث نشده است تا برخی از جوانان و بزرگسالان با سگ در معابر شهری حاضر نشوند و از قانون تمکین کنند در نتیجه چاره‌ای جز اجرای قانون و گاهاً اجرای قهری با سگ گردانی نمانده است.

برای پیگیری موضوع برخورد نیروی انتظامی سبزوار با دو نوجوان سگ گردان در سبزوار و انتشار آن از طریق کانال‌های ماهواره‌ای، روابط عمومی این اداره در سبزوار به خبرنگار مهر گفت: این موضوع از طریق مسئولان کشوری در حال پیگیری است و به زودی جوابیه آن صادر خواهد شد.

معاون دادستان مرکز خراسان‌رضوی: برخورد با سگ گردانی در دستور کار است

رحمانی، معاون دادستان خراسان رضوی در نشستی خبری در رابطه با سگ گردانی در خراسان رضوی گفت: مطابق ماده ۶۱۸ قانون تعزیرات جمع‌آوری حیوانات در سطح شهر برعهده شهرداری است.

وی با بیان اینکه آوردن حیوانات در بوستان‌ها علاوه بر اینکه مخل آسایش مردم است، حقوق حیوانات را هم زیر سوال می‌برد، افزود: در درجه اول بنرهایی را به منظور اطلاع رسانی نصب می‌کنیم و در مرحله دوم به برخورد با این متخلفان می‌پردازیم.

غیر از توجه کانال ماهواره‌ای و حاشیه سازی آن نیاز است که توجه جدی به این موضوع در شهرستان شود زیرا حضور افراد با سگ در خیابان‌ها مخل امنیت جانی و روانی آن هاست آن هم با حضور افرادی که به بهانه بازی معابر شهری را محلی برای گردش سگ‌های خود قرار می‌دهند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0