تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

برداشت بیش از ۸۰ هزار تن راتون از شالیزارهای گیلان

  • 15 آبان 1399 - 13:23

رشت- رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: بیش از ۸۰ هزار تن راتون در قالب کشت دوم از ۹۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالیزارهای گیلان برداشت شد.

مسعود الماسی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه امسال کشت و پرورش راتون در ۹۱ هزار و ۵۰۰ هکتار از شالیزارهای گیلان انجام شده است، اظهار کرد: شالیکاران حدود ۸۰ هزار تن شلتوک به ارزش اقتصادی یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در استان برداشت کردند.

وی با اشاره به کشت راتون در ۸۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان گیلان در سال گذشته، گفت: ۷۶ هزار تن راتون به ارزش اقتصادی ۸۳۶ میلیارد تومان برداشت شده بود.

الماسی با بیان اینکه کشت دوم در سایر محصولات شامل پاچ باقلا، باقلا برکت، سبزیجات برگی و غده‌ای و شبدر در ۳۵ هزار هکتار از شالیزارهای استان انجام شده است، ادامه داد: پیش بینی می‌شود ۴۰۰ هزار تن محصول به ارزش اقتصادی ۲ هزار میلیارد تومان برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه شالیکاران استان گیلان، با پرورش برنج راتون پس از برداشت برنج و نیز کشت و کار محصولات ثانویه در اراضی شالیزاری باعث توسعه کشت دوم و رونق تولید می‌شود، گفت: در نیمه دوم سال، بسیاری از کشاورزان گیلانی تقریباً بیکاره بوده که با کشت دوم شالیزارها فعالیت خواهند داشت و درآمد خوبی از کشت دوم به دست می‌آورند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه حدوداً تمامی ارقام کیفی و محلی برنج رایج در استان گیلان از استعداد راتون زایی خوبی برخوردار هستند، تصریح کرد: کنترل دام‌های اهلی به ویژه گاو، گاومیش و گوسفند در زمان پرورش راتون توسط روستاییان ضروری بوده و نیازمند به عزم عمومی است.

وی یاد آور شد: شالیکاران گیلانی علاوه بر درآمدی که از کشت برنج در هر هکتار به دست می‌آورند در کشت دوم بر اساس نوع و ارزش محصول کشت شده به طور متوسط بین هشت تا ۲۰ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند.

الماسی با بیان اینکه با توجه به اینکه در نیمه دوم سال بارندگی‌ها در گیلان افزایش می‌یابد شالیزارها دچار آبگرفتگی می‌شوند، ادامه داد: با کشت دوم که لازمه آن ایجاد زهکش است، آب‌ها به بیرون شالیزار هدایت و ضمن جلوگیری از فرسایش خاک از جاری شدن سیل هم جلوگیری می‌شود.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها