تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

بررسی اولیه تسلا مدل S plaid؛ تسلا چگونه به شتاب صفرتا صد زیر ۲ ثانیه دست پیدا کرد؟

  • 01 تیر 1400 - 20:33

۱۰ سال از معرفی اولیه تسلا مدل S به عنوان محصولی انقلابی می‌گذرد و تسلا برای دومین بار در ۱۰ سال گذشته این محصول را در بخش ظاهری و فنی ارتقا داده و نسخه جدید تحت نام تسلا مدل S Plaid عرضه خواهد شد.

حال تست و بررسی اولیه تسلا مدل S Plaid در حالی منتشر شده است که همگان از عملکرد خیره کننده شتاب گیری این محصول متعجب شده‌اند و به طور غیر رسمی آن را سریع ترین خودروی تولید انبوه بازار لقب داده‌اند.

اگر بخواهیم نسخه جدید را در یک جمله توصیف کنیم باید عنوان کرد که مدل S Plaid به نسبت گذشتگانش ارتفاع کمتر، طول بیشتر و وزن کمتری دارد. در داخل اتاق نیز طراحی کاملا متفاوتی دارد و قدرت آن نیز به شکل محسوسی افزایش پیدا کرده است.

تسلا از لاستیک های پهن و بزرگ تر (۲۱ اینچ) استفاده کرده است در نتیجه عرض آن نیز افزایش پیدا کرده است. همچنین امکان انتخاب دیفیوزر و اسپویلر فیبرکربن به عنوان آپشن اضافه برای این محصول در نظر گرفته شده است.

تسلا برای اولین بار از ۳ موتور الکتریکی در یکی از محصولاتش استفاده کرده که ۲ موتور بر روی محور عقب و ۱ موتور بر روی محور جلو قرار دارند.

تسلا از کلاف فیبرکربنی در موتورهای الکتریکی استفاده کرده که امکان دور خوردن تا ۲۰،۰۰۰ RPM را به موتورها می‌دهد تا بدون نیاز به استفاده از گیربکس چند سرعته، حداکثر سرعت این مدل به ۳۲۰ کیلومتر در ساعت برسد.

تسلا مدعی آن است که حداکثر قدرت در سرعت ۱۲۸ کیلومتر بر ساعت محقق می‌شود و این قدرت تا سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت در بالاترین حد خود باقی می‌ماند.

تسلا از یک بسته باتری به ظرفیت ۱۰۰kWh ساعت استفاده می‌کند و از نظر خنک کنندگی آن را ارتقا داده است.

بر اساس تستی که مجله معتبر موتورترند انجام داده است. این بسته باتری امکان طی کردن مسافت ۴۹۰ کیلومتری را به تسلا مدل S Plaid می‌دهد. بر اساس استاندارد EPA آمریکا، حداکثر برد حرکتی برابر با ۵۶۰ کیلومتر است که این عدد در حالت آزمایشگاهی اندازه گیری می‌شود و معمولا در شرایط واقعی انتظار رقم کمتری از آن می‌رود.

تسلا همچنان از سیستم تعلیق بادی استفاده می‌کند و لاستیک های آن نیز از نوع سفارشی میشلن پایلوت اسپرت ۴S است و ترمزهای جلو نیز کمی بزرگتر از نسخه های قبلی است.

موتورترند تست شتاب گیری مدل S Plaid را بر روی آسفالت معمولی و پیست درگ ریس انجام داده است تا مقدار اختلاف آن را بسنجد.

تسلا یک حالت درگ ریس را برای مدل S Plaid تعریف کرده است تا امکان ارائه حداکثر نیرو و شتاب گیری ممکن شود.

همانطور که در نمودار مقایسه شتاب گیری بر روی آسفالت معمولی و پیست درگ ریس مشاهده می‌کنید اختلاف در حداکثر میزان خود برابر با یک دهم ثانیه است.

نکته جالب توجه این است که گراف از صفر شروع نمی‌شود که دلیل آن نحوه اندازه گیری شتاب به روش آمریکایی است. در روش آمریکایی شتاب گیری با احتساب ۱ فوت مسافت استارت اعلام می‌شود. این ۱ فوت در واقع مدت زمان و مسافتی است که خودرو نیاز به جهیدن از حالت سکون دارد.

زمان سنج درحالی آغاز به کار می‌کند که خودرو ۱ فوت را طی کرده و سرعتی برابر با ۹.۶ کیلومتر بر ساعت بر روی پیست درگ و ۸ کیلومتر بر ساعت بر روی آسفالت معمولی داشته است. در نتیجه نمودار بالا نشان دهنده میزان شتاب گیری خودرو در صورت حذف ۱ فوت مسافت طی شده اولیه است.

این اعداد با فرکانس ۲۰Hz ثبت شده است که به معنای ضبط  ۲۰ بار در ثانیه است. در نتیجه به ازای ۲ ثانیه امکان ایجاد ۴۰ نقطه بر روی گراف سرعت وجود دارد.

در نهایت تسلا مدل S Plaid در عرض ۱.۹۸ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد که گرد شده این عدد برابر با ۲ ثانیه است. بر روی آسفالت معمولی نیز عدد ۲.۰۷ ثانیه را به ثبت رسانده است که با گرد کردن آن برابر با ۲.۱ ثانیه می‌شود.

با ثبت این اعداد، تسلا مدل S Plaid سریع ترین خودرویی است که در طول تاریخ ۷۴ ساله مجله موتورترند تست شده است.

در حالت عادی بدون احتساب ۱ فوت، بر روی آسفالت معمولی و تنها با تخته کردن پدال گاز این خودرو به ۲.۴۵ ثانیه زمان برای رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت احتیاج دارد.

تسلا در حدود ۱.۳۰ نیروی جی در سرعت ۴۵ کیلومتر بر ساعت به شما وارد می‌کند که بیش از هر خودروی تولید انبوه دیگری است.

مدل S Plaid بر روی پیست، مسیر درگ یا ۴۰۷ متر را در عرض ۹.۲۵ ثانیه با حداکثر سرعت ۲۴۵ کیلومتر بر ساعت طی می‌کند.

بر روی آسفالت معمولی نیز تسلا مسیر ۴۰۷ متری را در عرض ۹.۳۴ ثانیه با حداکثر سرعت ۲۴۴ کیلومتر بر ساعت طی می‌کند.

این اعداد به معنای آن است که تسلا مدل S Plaid رکورد قبلی که مجله موتورترند با مدل فراری لفراری در پیست فیورانو ایتالیا به ثبت رسانده بود را شکسته است.

پیش از این در سال ۲۰۱۵ میلادی، موتورترند توانست زمان ۲.۲۸ ثانیه را برای رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت و طی کردن مسیر ۴۰۷ متری در عرض ۹.۷۴ ثانیه با حداکثر سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت را با لفراری به ثبت برساند.

در پایان تسلا مدل S Plaid با برچسب قیمت پایه ۱۳۰ هزار دلاری که در نمونه با تمامی امکانات قیمتی برابر با ۱۵۰ هزار دلار دارد در حدود ۱۵ هزار دلار از پورشه تایکان توربو S قیمت کمتری دارد. از نظر سطح آرامش و راحتی در حد و اندازه بهترین سدان های لوکس بازار ظاهر می‌شود و در زمینه شتاب گیری نیز از بوگاتی شیرون میلیون دلاری سبقت می‌گیرد.

در نتیجه به نظر می‌رسد که تسلا با عرضه مدل S Plaid یک گام اساسی به سمت کمال برداشته است و نکته حائز اهمیت این است که تمامی این دست آوردها در کمتر از یک دهه اتفاق افتاده است.

 

نوع و تعداد موتور ۳ موتور الکتریکی از نوع مغناطیسی دائم AC
حداکثر قدرت ۱۰۲۰ اسب بخار
حداکثر گشتاور ۱۴۲۳ نیوتن متر
نسبت وزن به قدرت ۲.۱ کیلوگرم به ازای هر اسب بخار
گیربکس تک سرعته مستقیم
ابعاد چرخ و لاستیک ۲۶۵/۳۵R21 جلو، ۲۹۵/۳۰R21 عقب
وزن ۲۱۸۴ کیلوگرم
قیمت پایه ۱۳۱،۱۹۰ دلار
قیمت نمونه تست شده ۱۴۹،۱۹۰ دلار

 

دیجیاتو

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها