بررسی مواجهه وزارت ارشاد با تشکل‌های نشر در «شیرازه کتاب»

  • 03 مرداد 1400 - 13:32

شماره خرداد و تیرماه مجله فرهنگی شیرازه با پرونده ویژه بررسی مواجهه وزارت ارشاد دولت‌های یازدهم و دوازدهم با تشکل‌های نشر، منتشر شده و روی پیشخوان آمد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، شماره جدید مجله شیرازه ویژه خرداد و تیر ۱۴۰۰ با عنوان اصلی «تعمد در تغافل» و رویکرد بررسی عملکرد چندسال اخیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مواجهه با تشکل‌های نشر و پشت‌پرده سیادت‌بخشی به یک‌جریان خاص در این‌وزارتخانه، به‌تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.

سردبیر این‌نشریه،‌ در سرمقاله این شماره با عنوان «آستین‌ها را باید بالا زد»، ضمن اشاره به برخی رفتارهای رهبر انقلاب در فرهنگ‌سازی به شکل عمومی و مقایسه آن با رفتار برخی مسئولان کشور، به تفـاوت‌هایی که بیـن رویکـردهای کلان فرهنگی رهبـر انقـلاب و برخی از مسئولان بــه چشــم می‌خــورد، پرداخته است.

در بخش «خانواده نشر» پس از بیان روایتی از جمع‌خوانی حلقه سوم کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» توسط گروه منویات که با حضور محمد شیخلر همراه بود، گزارشی از نشست‌ نقد و بررسی کتاب «تا فراموش نکنیم»، با حضور محمدتقی تقی‌پور و کوروش علیانی را که با همکاری روابط عمومی مجمع ناشران و خبرگزاری مهر برگزار شد، برای مخاطبان آماده کرده‌ است. در ادامه بخش خانواده نشر، گزارشی از رونمایی کتاب «صور» به قلم حسینعلی جعفری و همچنین گفت‌وگویی با نادر قدیانی، مدیر انتشارات قدیانی، درباره فضای کلی نشر کودک پس از انقلاب به مخاطبان ارائه شده است. علاوه بر این‌ها، گزارشی جامع از نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم که در ماه مبارک رمضان برگزار شد و گزارش مشروحی از نوزدهمین دوره جشنواره خاتم به رشته تحریر درآمده است.

همان‌طور که گفته شد پرونده ویژه این شماره از مجله «شیرازه کتاب»، به بررسی عملکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه در دولت یازدهم و دوازدهم در قبال تشکل‌های نشری کشور اختصاص دارد که در بخش اول آن، برخی از انجمن‌های فعال در حوزه نشر مانند مجمع ناشران انقلاب اسلامی، انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان، انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، انجمن فرهنگی کتاب‌های آموزشی، انجمن اسلامی، انجمن فرهنگی زنان ناشر و مجمع ناشران دفاع مقدس را به‌طور اجمالی معرفی کرده و گفت‌وگوهایی با فتح‌الله فروغی، امین آصفی، سیدعباس حسینی‌نیک، مرتضی آخوندی، مریم جدلی، علی ناظری و… داشته است.

در بخش دوم پرونده ویژه، در قالب یک گزارش، از پشت پرده سیادت‌بخشی به یک جریان خاص در وزارت ارشاد پرده‌برداری شده است. همچنین گزارشی از ایجاد، انحلال و بازتشکیل شورای تشکل‌های نشر ارائه شده و در آن از چگونگی حذف انجمن‌ها و متخصصان حوزه نشر سخن گفته شده است. در ادامه نیز گزارشی با نام «پیدا و پنهان اتحادیه ناشران و کتابفروشان» ارائه شده که در آن، نگاهی به روند این اتحادیه از تأسیس تا امروز کرده و در پایان نیز تصویری از صنف مطلوب و آرمان صنف به مخاطبان ارائه شده است.

در بخش «طعم کتاب» هم، علاوه بر سری دهم «نکته‌هایی برای نوشتن» که فاطمه سلیمانی ازندریانی آن را نگاشته، نگاهی هم به کتاب‌های «صور» و «تندتر از عقربه‌ها حرکت کن» کرده و با نویسندگان این آثار به گفت‌وگو نشسته است. در پایان این بخش نیز بسته پیشنهادی کتاب به مخاطبان ارائه شده است.

نویسندگان «کافه شیرازه» در این شماره، یادداشت‌های خود را معطوف به انتظارات اهالی قلم و صنعت نشر از دولت آینده اختصاص داده‌اند و در این مجموعه یادداشت، به مشکلات صنعت نشر پرداخته و راهکارهای پیشنهادی خود را بیان کرده‌اند. در این بخش یادداشت‌هایی از حسین سعیدی مدیر انتشارات به‌نشر، محمد شیخلر عضو مؤسسه ایمان جهادی و انتشارات صهبا، عاطفه جعفری خبرنگار فرهنگی روزنامه فرهیختگان، میثم رشیدی نویسنده و خبرنگار فرهنگی مشرق و فرزانه قلعه‌قوند مدیر پژوهشی مؤسسه پیام آزادگان درج شده‌ است.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0