تاریخ : شنبه, ۲۵ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 4 شوال 1442 Saturday, 15 May , 2021

برنامه کشت ۱۸ هزار هکتار گیاه دارویی در لرستان مصوب می‌شود

  • 16 آبان 1399 - 1:15

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: هفته آینده برنامه کشت ۱۸ هزار هکتار گیاهان دارویی در این استان مصوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسفندیار حسنی مقدم در جلسه بررسی مشکلات دامداران و کشاورزان عشایر با اشاره به تولید محصولات کشاورزی لرستان قبل از انقلاب اظهار داشت: میزان تولید محصولات کشاورزی قبل از انقلاب ۵۰۰ هزار تن بود، این در حالی است که این میزان اکنون به ۳ میلیون تن یعنی ۶ برابر افزایش پیدا کرده است.

وی افزود: قبل از انقلاب آبیاری تحت فشار نمود چندانی نداشت، اما اکنون ۵۷ هزار هکتار از اراضی آبی استان به سیستم‌های نوین آبیاری تجهیز شده اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: سرانه مصرفی گوشت سفید در دهه ۶۰ تنها حدود ۵ کیلو گرم بود اما امروز این میزان به ۴۰ کیلوگرم در سال برای هر نفر افزایش پیدا کرده است.

حسنی مقدم با بیان اینکه تولید گوشت قرمز در استان ۳۰ هزار تن است که از این میزان ۱۰ هزار تن آن مازاد است، تصریح کرد: تولید گوشت مرغ در استان نیز ۸۰ هزار تن است که ۲۰ هزار تن آن بیش از نیاز استان است.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم کارشکنی‌های دشمنان و تحریم‌های ظالمانه بخش کشاورزی کشور رشد مثبت داشته و باید قدر دان این نعمات باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: سهم لرستان از جو دولتی ۳۴ هزار تن است که از این میزان ۸ هزار تن برای عشایر و مابقی برای دامداران سنتی و صنعتی است.

حسنی مقدم در خصوص کود مورد نیاز کشاورزان هم گفت: امسال ۷۰ هزار تن کود اوره، ۲۰ هزار تن کود فسفات و ۵ هزار تن کود پتاسه وارد استان شده است.

وی بیان کرد: طبق دستور العمل جدید برای هر هکتار زمین دیم یک کیسه و هر هکتار زمین آبی ۲ کیسه کود در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به افزایش ۵ برابری قیمت کود پتاسه و فسفات گفت: کشاورزان برای اینکه توان خرید کود، سم و بذر داشته باشند می‌توانند با ثبت نام در سامانه سیتا تسهیلات ۲ تا ۲۰ میلیون تومانی دریافت کنند.

حسنی مقدم به اهمیت توسعه کشت گیاهان دارویی اشاره کرد و گفت: هفته آینده برنامه کشت ۱۸ هزار هکتار گیاه دارویی طی ده سال در استان مصوب می‌شود.

وی کشت زعفران، موسیر و گل محمدی را به بهره‌برداران توصیه کرد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها