بروکراسی پیچیده اداری مانع اصلی ورود سرمایه‌گذار به گیلان

  • 15 آذر 1399 - 12:34

رشت-عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مقدمات حضور سرمایه‌گذار در گیلان فراهم نشده است گفت: بروکراسی اداری در گیلان بسیار پیچیده است و سبب دلسردی سرمایه‌ گذار می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا مرحبا صبح شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اگر به دنبال جذب و ترغیب سرمایه‌گذاران برای حضور در استان گیلان هستیم باید شرایط آن را نیز فراهم کنیم، گفت: در حال حاضر مقدمات حضور سرمایه‌گذار در گیلان حتی به صورت نسبی هم فراهم نشده است.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه ما از ظرفیت‌های استان به خوبی استفاده نکرده و سرمایه‌گذاری مناسبی برای احداث تاسیساتی که به ما کمک می‌کنند را فراهم نکردیم، افزود: گلایه اصلی سرمایه‌گذاران این است که بروکراسی اداری در گیلان بسیار پیچیده بوده و این موضوع باعث دلسردی آنها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برای ایجاد شغل، رفاه و درآمد برای مردم باید سرمایه‌گذاری را به عنوان یک امر درجه یک تلقی کنیم، اضافه کرد: متأسفانه این علاقه را از سوی مسئولان استان نمی‌بینیم و پنجره واحدی نداریم که سرمایه گذاران بین ادارات مختلف سرگردان نشوند.

مرحبا فرآیند دریافت مجوز برای فعالیت سرمایه‌گذاران در ادارت استان گیلان را بسیار زمان‌بر عنوان کرد و افزود: باید تشریفات اداری را طوری تنظیم کنید که در عین رعایت قانون، سرمایه‌گذار را خسته نکند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اجرای برخی از پروژه‌های عمرانی به دلیل مضایق بودجه‌ای از طرف وزارتخانه یا سازمان مربوطه منتفی می‌شود، گفت: به طور مثال مرکز فرهنگی آستارا که به‌صورت نیمه کاره افتتاح شده در حال تخریب است و وزیر ارشاد نیز تکمیل آن را به دلیل مضایق بودجه‌ای نپذیرفته است.

مرحبا با تاکید بر اینکه سرمایه و طرح برای احداث کم نیست اما فرآیند دریافت مجوز آنچنان طولانی و اذیت کننده است که سرمایه گذار از ادامه آن پشیمان می‌شود، تصریح کرد: آنقدر شرایط اجرای پروژه و احداث را طولانی می‌کنیم که کار به طور کلی کنسل می‌شود.

نماینده آستارا در مجلس با بیان اینکه تا زمانی که سرمایه‌گذار وارد استان نشود و کارآفرینی نکنیم مشکل اشتغال حل نخواهد شد، اظهار کرد: نماینده مجلس نمی‌تواند همه مردم را در دستگاه‌ها و ادارات استخدام کند لذا باید با استفاده از ظرفیت‌ها به دنبال جذب سرمایه گذار باشیم.

وی افزود: برای تکمیل بارانداز آستارا قرارداد ۲۵ ساله با دولت آذربایجان منعقد شده و قرار است که ۶۰ میلیارد دلار برای احداث آن سرمایه گذاری کنیم که تاکنون بخش کوچکی از آن تحقق یافته است.

مرحبا با اشاره به مشکلات مربوط به عدم تکمیل بار اندازه آستارا، گفت: اختلاف بین قرارگاه خاتم و کارشناس سازمان برنامه و بودجه باعث شده است که پروژه بخوابد؛ نباید به خاطر یک اختلاف فنی چنین پروژه‌ای ناتمام بماند زیرا اگر قطعه آستارا به رشت متصل نشود هیچ فایده‌ای ندارد.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0