• امروز : سه شنبه - ۵ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Tuesday - 27 July - 2021

برگزاری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و ترکیه با حضور جابری انصاری

  • 30 مهر 1399 - 13:17


معاون وزیر امور خارجه ایران درهجدهمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی با ترکیه خواستار رفع مشکلات کنسولی موجود از جمله حق دسترسی به زندانیان، تسهیل سفر خانواده‌های ایرانی برای دیدار با بستگان و رفع مشکلات دانشجویان ایرانی در این کشور شد.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، هجدهمین نشست کمیسیون مشترک کنسولی ایران و ترکیه سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ با حضور حسین جابری انصاری معاون ایرانیان و امور مجلس وزارت امور خارجه و «یاووز سلیم کران» معاون اداری و کنسولی وزارت خارجه ترکیه و با مشارکت مدیران کل کنسولی دو کشور، سفرای ایران و ترکیه و نمایندگان وزارتخانه‌های کشور، دادگستری، نیروی انتظامی و دیگر جهات ذیربط دو کشور به صورت مجازی برگزار شد.

جابری انصاری در افتتاحیه این نشست با تاکید بر برخورداری روابط دیرینه و برادرانه دو کشور از سرمایه‌های مهمی همچون اراده رهبران و همراهی مردمی برای افزایش همکاری‌ها و تعاملات همه جانبه، به بحران کرونا و تاثیرات منفی آن بر مسائل مشترک کنسولی پرداخت و ابراز امیدواری کرد با برگزاری این نشست و تلاش‌های فشرده دو طرف شاهد رفع محدودیت‌ها و بازگشت امور به وضعیت عادی باشیم.

جابری انصاری ضمن تاکید بر ضرورت حمایت از اتباع دو کشور که در شرایط بحرانی فعلی نیازمند حمایت بیشتر دولت‌های متبوع خود هستند، از همتای ترک خود خواست برای رفع مشکلات کنسولی موجود مخصوصا در زمینه حق دسترسی به زندانیان، تسهیل سفر خانواده‌های ایرانی برای دیدار از بستگان خود و همچنین رفع مشکلات دانشجویان ایرانی در ترکیه مساعدت کند. 

سلیم کران، معاون وزیر خارجه ترکیه نیز ضمن تایید اظهارات جابری انصاری درباره سرمایه‌های روابط دو کشور و اشاره به اینکه علیرغم تمایل برای سفر به ایران و برگزاری حضوری کمیسیون مشترک به دلیل شرایط خاص حاصل از کرونا، مجبور به برگزاری مجازی این نشست شده‌ایم، بر عزم دولت متبوعش برای بازگشایی مرزها و به حداقل رسانی محدودیت‌های کرونایی تاکید و اعلام کرد: تلاش زیادی کرده‌ایم با وجود شرایط فعلی که همه کشورها محدودیت‌های زیادی را در مرزهای خود اعمال کرده‌اند، مرزها را باز نگهداشته و خطوط پروازی را برقرار کنیم.

سلیم کران همچنین با اشاره به اظهارات همتای ایرانی خود در خصوص حجم زیاد ارتباطات مردمی بین دو کشور، این موضوع را از جنبه‌های مثبت روابط بین ایران و ترکیه خواند و افزود: تقویت روابط بین دو ملت یکی از اولویت‌های دولت ترکیه است. 

در ادامه این نشست مجازی محمود ادیب مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه ایران، هاتون دمیرر همتای ترکیه‌ای وی و دیگر اعضای هیأت‌های دو کشور، در خصوص جزییات مسائل کنسولی مشترک از جمله در زمینه موضوعات مربوط به گذرگاه‌های مرزی و مشکلات سفر به ترکیه، مسائل دانشجویان ایرانی در ترکیه، حمایت از زندانیان دو کشور، استرداد مجرمان، انتقال محکومان، همکاری‌های انتظامی، تسهیلات روادید، مبارزه با مواد مخدر، مدیریت مهاجرت و همچنین تسهیلات برای دیپلمات‌ها و نمایندگان دستگاه‌های دولتی دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.

به گزارش فارس، چندی پیش نیز وبیناری با حضور حسین جابری انصاری معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و مدیران وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و روسای ۱۴ نمایندگی ایران در خارج از کشور درباره مسائل و مشکلات دانشجویان ایرانی برگزار شد.

حسین جابری انصاری در این وبینار سه ساعته با مشارکت مدیرکل کنسولی این وزارتخانه و مدیران کل ذیربط وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین سفرا، و سرکنسول‌های جمهوری اسلامی ایران در کانبرا، کی یف، رم، برلین، فرانکفورت، آنکارا، پکن، شانگهای، مسکو، نیکوزیا، سئول، مینسک، کوالالامپور و دهلی‌نو در خصوص مسائل و مشکلات دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. 

وضعیت ارزیابی علمی دانشگاه‌های خارج از ایران و پذیرش مدارک آنها، شرایط انتقال دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های ایران، وضعیت موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور،  ارز دانشجویی، مشکلات تردد، خروج از کشور و سربازی دانشجویان و استقرار رایزنان علمی در خارج کشور از جمله مهمترین محورهای این وبینار سه ساعته بود.(اینجا بخوانید)

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code