دانش و فناوری

بزرگترین مرکز داده هوش مصنوعی آسیا در شانگهای افتتاح شد


بزرگترین مراکز داده هوش مصنوعی آسیا به طور رسمی در منطقه آزاد تجاری شانگهای راه اندازی شد.

 به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرگزاری فارس به نقل از گلوبال تایمز، بزرگترین مراکز داده هوش مصنوعی (AI) آسیا به طور رسمی در منطقه آزاد تجاری «Lin-Gang» شانگهای راه اندازی شد.

مساحت این مرکز ۱۳۰۰۰۰ متر مربع، دارای ۵۰۰۰ رک کامپیوتر است و با سرمایه گذاری ۸۸۰ میلیون دلاری ساخته شده است. این زیرساخت دارای ظرفیت محاسباتی طراحی شده ۳.۷۴ exaFLOPS است که یکی از قوی ترین مراکز داده در آسیا است.

یکی از بارزترین مزایای مرکز داده سرعت فوق العاده آن است که می‌تواند میلیون‌ها مدل کسب‌وکار را برای انواع شرکت‌ها ارائه دهد؛ انتظار می‌رود که شرکت‌هایی در صنایعی مانند پزشکی و خودروسازی بیشترین بهره را از مرکز داده ببرند.

یانگ فن، یکی از بنیانگذاران این مرکز و معاون رئیس جمهور گفت: «صنایعی مانند داروهای زیستی و فیزیک به هوش مصنوعی نیاز دارند تا به آنها کمک کند گام بعدی را کشف کنند».

همچنین انتظار می‌رود مرکز داده هوش مصنوعی تقریباً ۴۵ میلیون کیلووات ساعت در مصرف برق سالانه خود صرفه‌جویی کند.لی جنگو، مدیر مرکز ابر رایانه شانگهای گفت: محاسبات هوش مصنوعی کارآمدترین روش از طریق استفاده از یک شتاب دهنده CPU با سرعت بالا خواهد بود.

گزارش آکادمی علوم چین پیش‌بینی می‌کند که ارزش صنعت هسته‌ای هوش مصنوعی این کشور تا پایان سال ۲۰۲۵ به بیش از ۶۳ میلیارد دلار برسد.

انتهای پیام/ 


خبرگزاری فارس

دکمه بازگشت به بالا