«بن سلمان» برای دفاع از خود در پرونده «سعد الجبری» به وکلای آمریکایی متوسل شد

  • 30 مهر 1399 - 16:34


ولی‌عهد سعودی که اخیرا از سوی یک دادگاه در واشنگتن برای توضیح در خصوص سوء‌قصد به جان «سعد الجبری» با استفاده از تیم ترور ویژه خود احضار شده، چند وکیل آمریکایی برای دفاع از خود و سایر متهمان این پرونده استخدام کرد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نظر می‌رسد که ماجرای شکایت «سعد الجبری» مشاور سابق امنیتی ولی‌عهد پیشین و وزارت کشور عربستان  در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن علیه «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی، دردسر جدیدی برای او ایجاد کرده است تا جایی که به اعلام منابع رسانه‌ای وی مجبور شده برای این پرونده یک گروه از وکلا را استخدام کند.

«زید بنیامین» خبرنگار رادیو سوا آمریکا و فعال رسانه‌ای طی پستی در توئیتر نوشت که «محمدبن سلمان» ولی‌عهد سعودی برای دفاع از خود در دادگاه فدرال واشنگتن در خصوص پرونده شکایت ترور الجبری به شماری از وکلای آمریکایی متوسل شده است.

 

وی ادامه داد که دادگاه فدرال در واشنگتن،اطلاعیه‌ای را از شماری از وکلای مدافع آمریکایی دریافت کرده که بر اساس آن این افراد مسئولیت دفاع از  «بدر العساکر» رئیس دفتر ولی‌عهد سعودی، «سعود القحطانی» مشاور او و «احمد عسیری» معاون رئیس سابق سازمان اطلاعات سعودی که متهم به تلاش برای قتل سعد الجبری هستند را برعهده خواهند داشت.

در ۱۱ مرداد ماه گذشته، الجبری با حضور در یک دادگاه آمریکایی در شهر واشنگتن از ولی‌عهد سعودی به اتهام تلاش برای ترور او شکایت کرد. در دادخواست الجبری آمده بود که ولی‌عهد سعودی در سال ۲۰۱۸، تیم تروری را برای کشتن وی و قطعه قطعه کردنش به شیوه ترور «جمال خاشقچی» به آمریکا و سپس کانادا اعزام کرده است.

منابع رسانه‌ای عربی و غربی معتقدند که اقدام بن سلمان در استخدام تیمی از وکلا به معنای آغاز فصل جدیدی از مشکلات و تنگناها برای بن سلمان پیش از انتخابات آمریکا است که قرار است سوم نوامبر آینده برگزار شود.

در این میان کاربران حساب‌های حامی ولی‌عهد سعودی در شبکه‌های اجتماعی نیز با اعلام اینکه نتایج استخدام این وکلا برای الجبری فاجعه بار خواهد بود، این خبر را تایید می‌کنند.

بر اساس این گزارش، دادخواست شکایت ارائه شده از سوی الجبری به دادگاه شامل ۱۰۷ صفحه و مجموعه اسراری از مکاتبات دولت سعودی طی سالهای پیش از خروج  مشاور سابق امنیتی ولی‌عهد پیشین از عربستان سعودی است.

بن سلمان در این دادخواست قضایی متهم شده که مستقیما تیمی را برای ترور الجبری تشکیل داده و به شیوه‌های مختلف تلاش کرده تا وی را پاکسازی کند. اعزام این تیم ترور به آمریکا و سپس کانادا تنها چند روز پس از ترور جمال خاشقچی یکی از این روش‌ها است.

سعد الجبری معاون «محمد بن نایف» پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ بود و پست مشاور امنیت ملی وی در وزارت کشور سعودی را بر عهده داشت و گفته می‌شود، اسنادی که در دست دارد، می‌تواند برای حذف کامل بن نایف و دیگر رقبا مفید باشد و همزمان می‌تواند به شدت علیه بن سلمان به کار گرفته شود و بنابراین لزوم بازگشت وی به عربستان برای بن سلمان مسجل است.

یک مسئول امنیتی و دیپلمات سابق سعودی به رویترز گفته است که این فرد همچنین اسنادی از معاملات حساس مسئولان رده بالای سعودی از جمله سلمان بن عبدالعزیز و بن سلمان را در دست دارد. این اسناد برای دوره‌ای است که سلمان در زمان ملک عبدالله حاکم منطقه ریاض بود.

مأموران سعودی پس از بازداشت «محمد بن نایف» در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) پسر ۲۱ ساله و دختر ۲۰ ساله «سعد الجبری» را نیز بازداشت کردند. برادر او نیز در ماه می گذشته دستگیر شد. 

«خالد الجبری» فرزند ارشد سعد می‌گوید که در ابتدای کار رابطه پدرش با بن سلمان خوب بود، اما برخی از نزدیکان ولی‌عهد و افراد مرتبط با ابوظبی، الجبری را به جانبداری از اخوان‌المسلمین متهم کردند و به مرور موجب ایجاد فضای مسموم علیه او شدند؛ تا جایی که پدرش مجبور می‌شود به کانادا فرار کند.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0