• امروز : جمعه - ۱۵ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Friday - 6 August - 2021

به ازای هر دلار که برای پیشگیری خرج نمی‌شود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج کرد – پیشگیری – مراقبت

  • 02 تیر 1400 - 10:54
به ازای هر دلار که برای پیشگیری خرج نمی‌شود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج کرد – پیشگیری – مراقبت

سلامت نیوز: یک فوق تخصص غدد و متابولیسم می گوید: واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند. دست ندادن و ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی سر جای خود هستند. هر سال تلفات آنفولانزا بسیار بیشتر از کرونا بود ولی واکسن دارد، اما باز باید موارد لازم برای پیشگیری و موازین بهداشتی را رعایت کرد. واکسن خوب است و حتما باید زد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر منوچهر جزایری در گفت و گو با شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که کشور ما نزدیک به دو سال با کرونا درگیر بوده، در دولت جدید چه برنامه هایی می توان برای پیشگیری از بیماری های واگیردار و بیماری های غیرواگیر و زمینه ای در نظر گرفت؟ گفت: در علم پزشکی اصلی کلی و لایتغیر وجود دارد که از قدیم بوده. در طب مدرن امروز دو کتاب ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ روی میز من است که با هم تفاوت دارند ولی در علم پزشکی مسائلی وجود دارد که زیر بنا و دائمی است. سوال شما چند مساله را مطرح می کند؛ بیماری های لایف استایل مثل دیابت و بیماری های قلبی و عروقی و… بیماری های سبک زندگی جدید هستند ولی ویروس ها بخشی جداگانه از بیماری های عفونی هستند. در مورد ویروس ها چند نکته مثل آفتاب روشن است. پیشگیری بهتر و ارزان تر و مقرون به صرفه تر از درمان است. تحقیقات اقتصاد پزشکی و سلامت نشان داده است که به ازای هر یک دلار که برای پیشگیری خرج نمی شود حدود ۱۵ دلار باید برای درمان خرج شود حتی اگر مساله را از جنبه انسانی و پزشکی که مهمتر است نگاه نکنیم و تنها از منظر اقتصادی به مساله بنگریم باز هم پیشگیری مهمتر از درمان است.

کشتاری که ویروس کرونا تا الان داشته کمتر از کشتار بسیاری از بیماری‌ها است

ویروس و باکتری در تجمع منتقل می شود

وی درباره ویروس کرونا گفت: همان پروتکل های بهداشتی که دو سه سال است از تمام رسانه های گروهی اعلام می شود و ما هم همیشه می گوییم ضروری هستند من دم در مطبم نوشته ام که لطفا با ماسک وارد شوید. خود من هم ماسک دارم و همچنین حفظ فاصله اجتماعی و شستن دست ها و پیشگیری از تجمعات لازم است. ویروس ناشناخته است ولی کشتاری که ویروس کرونا تا الان داشته کمتر از کشتار بسیاری از بیماری ها است. امروز آمارهای رسمی از مرگ و میر کرونا تازه در کل جهان به سه میلیون رسیده است. در برخی از کشور ها مثل هند و برزیل و آمریکا میزان کشته ها از ۶۰۰ هزار نفر تجاوز کرده است. ثابت شده که ویروس کرونا حداقل با فاصله ۱۸۰ سانتی متر بین کسی که مبتلا است و یا مبتلا نیست قابل انتقال است، برخی منابع تا ۷.۵ متر را می گویند. گاهی این ویروس پرشی تا بالاتر از ۷ متر دارد. اگر ماسک باشد این پرش ویروس بی اثر است. مساله بعدی تجمع است که محل انتقال همه بیماری های عفونی است. ویروس و باکتری در تجمع منتقل می شود.

وی افزود: در سال ۱۳۴۶ و ۱۳۴۷ وقتی من تازه پزشک شده بودم سل کولاک می کرد. سل در جاهایی بود که تجمع زیاد بود. مثلا در اتاقی که به جای یکی دو نفر ده نفر زندگی کنند یا در سالن سینما و در تجمعات قدرت انتقال ویروس بسیار بالا است. مساله بعدی شستن دست ها است. ما به شستن دست ها عادت نداریم. تماس و اجتماعات و عدم استفاده از ماسک و نشستن دست ها عامل انتقال ویروس است. به طور کلی بیماری ها باید پیشگیری شود. البته یک پیشگیری اولیه داریم و یک پیشگیری ثانویه. اولین مورد یعنی ما هنوز چیزی از بیماری نمی دانیم. یعنی بیمار یابی می شود و اسکرین می شود و این پیشگیری اولیه است یعنی می گوییم در فلان جا فلان درصد از فلان مرض دیده شد. مثلا سال ها پیش در یزد تحقیقات نشان داد دیابت نوع دو دوازده درصد است. یا در شرق تهران بررسی شد و درصد قابل توجهی دیابت و چربی خون اسکرین شد، نام آن تحقیق گلوکز و چربی تهران بود.

واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند

تزریق واکسن در مورد بیماری های عفونی حیاتی است

دکتر جزایری ادامه داد: من متخصص عفونی نیستم ولی این را می دانم که برای پیشگیری از ابتلا به کرونا هم باید واکسن زد ولی واکسن هم ما را از اجرای پروتکل ها بی نیاز نمی کند. دست ندادن و ماسک زدن و حفظ فاصله اجتماعی سر جای خود هستند. هر سال تلفات آنفولانزا بسیار بیشتر از کرونا بود ولی واکسن دارد، اما باز باید موارد لازم برای پیشگیری و موازین بهداشتی را رعایت کرد. واکسن خوب است و حتما باید زد. فلج اطفال بیماری ویروسی است. من به یاد دارم وقتی تازه پزشک شده بودم چقدر بچه بیمار می آوردند بسیاری از آن بچه ها امروز سن بالایی دارند و می لنگند. اما واکسن بیماری فلج اطفال آمد و تزریق واکسن در مورد بیماری های عفونی حیاتی است. اگر ۷۰% از جمعیت یک نقطه جغرافیایی واکسینه شوند مصونیت ایجاد می شود. این وضعیت هنوز در دنیا ایجاد نشده است. در دنیا تنها دو سه میلیارد نفر واکسن زده اند درحالیکه جمعیت دنیا بیش از ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر است.

سلامت نیوز

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.