بودجه موسسه رازی در حد خرید یک دستگاه اتوکلاو هم نیست

  • 04 آبان 1400 - 23:19
بودجه موسسه رازی در حد خرید یک دستگاه اتوکلاو هم نیست

کرج – رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی گفت: در سال گذشته ۴.۵ میلیارد تومان بودجه به ما اختصاص دادند که با این بودجه نمی‌توان حتی یک دستگاه اتوکلاو خریداری کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی اسحاقی عصر سه‌شنبه در همایش واکسن و واکسیناسیون کووید_ ۱۹ که به مناسبت هفته پدافند غیرعامل در مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی واقع در کرج با حضور مسئولان کشوری برگزار شد، اظهار کرد: مؤسسه رازی مصداق بارز پدافند غیرعامل زیستی است و در خاموشی و گمنامی خدمات زیادی به کشور ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: شاید بسیاری از مردم اطلاعاتی از اقدامات این مؤسسه نداشته باشند و تولید واکسن کووید _۱۹ باعث شد، بیشتر شناخته شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی بیان کرد: رازی ضامن سلامتی کشور در پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها در حوزه انسان و دام و طیور شده است.

وی با اشاره به دو مشکل اساسی مؤسسه رازی، تصریح کرد: این مؤسسه مشکل نیروی انسانی دارد چراکه ۴۵ درصد نیروها شرکتی هستند و برای تبدیل وضعیت آنها تلاش می‌کنیم.

اسحاقی خاطرنشان کرد: با مشکل جذب نیرو مواجه هستیم از این رو نمی‌توانیم نیروهای متخصص را جذب کنیم.

وی با اشاره به مشکل زیرساخت‌های مؤسسه رازی، گفت: مؤسسه ۹۷ ساله است و خیلی از زیرساخت‌ها برای قدیم است اما برخی نگاه‌هایی به آن است که می‌گویند تولیدات رازی به بخش خصوصی واگذار شود اما از این زیرساخت‌ها به لحاظ پدافند غیرعامل باید حفظ شود.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار کرد: به بودجه اختصاص داده شده به مؤسسه در سال ۹۶ حدود ۲.۵ میلیارد تومان و سال ۹۷ حدود ۴ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه این بودجه در سال ۹۸ حدود ۴.۵ میلیارد تومان تعیین که پرداخت نشده است، تصریح کرد: در سال گذشته ۴.۵ میلیارد تومان اختصاص دادند که با این بودجه نمی‌توان حتی یک دستگاه اتوکلاو خریداری کرد.

اسحاقی خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای ما افزایش درآمد اختصاصی برای تملک بود. و خوشبختانه دو بخش مؤسسه رازی را بازسازی کردیم.

وی گفت: اما از طرفی وقتی سازمان برنامه و بودجه افزایش درآمد در این مؤسسه را می‌بیند بودجه دولتی که بر اساس حکم دولت است را پرداخت نمی‌کند. در سال گذشته ۲۹ میلیارد تومان منفی بود است.

رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی اظهار کرد: در سال جاری تاکنون ۳۵ میلیارد تومان منفی است که اگر بحث افزایش حقوق اعضای هیأت علمی را داشته باشیم با تبدیل وضعیت نیروها تا ۶۰ میلیارد تومان منفی می‌شویم.

وی بیان کرد: وزارت بهداشت و درمان و سازمان دامپزشکی که خیلی از فراورده‌ها را از شرکت خصوصی با ۷۰ درصد قیمت خارجی خریداری می‌کند، اگر با آن قیمت از ما خریداری شود مشکل درآمد مؤسسه حل می‌شود

اسحاقی با بیان اینکه زیرساختی در این مؤسسه احداث شده که به جای ارتقا، روزبه‌روز از آن کاسته می‌شود، متذکر شد: امیدواریم مسئولان نسبت به مشکلات یاد شده نگاه ویژه‌ای به مؤسسه رازی داشته باشند.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0