«بیست سال» رونمایی شد/ روایتی از ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان

  • 29 تیر 1400 - 12:45
«بیست سال» رونمایی شد/ روایتی از ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان

مستند «بیست سال» به کارگردانی وحید فراهانی در تالار ایوان شمس با حضور مسئولان و هنرمندان ایران و افغانستان رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان هنری رسانه‌ای اوج، مستند «بیست سال» محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج به کارگردانی وحید فراهانی، عصر دوشنبه ۲۸ تیر در تالار ایوان شمس رونمایی شد.

این مراسم با حضور ابوالفضل عمویی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، شفیق شرق رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در جمهوری اسلامی ایران، صادق زاده نیلی نماینده سابق پارلمان افغانستان و جمعی از مسئولین و هنرمندان ایرانی و افغانستانی برگزار شد.

در آغاز مراسم سیدحسام رضوی به نمایندگی از سازمان هنری رسانه‌ای اوج به سخنرانی پرداخت.

رضوی با تاکید بر نگاه ویژه این سازمان به مسائل کشور افغانستان، گفت: سازمان هنری رسانه‌ای اوج از همان ابتدای تأسیس در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی یکی از کار ویژه‌هایش را نگاه امتی به مردم افغانستان تعریف کرد و تولیدات این سازمان در ۱۰ سال گذشته نیز حاصل همین نگاه ویژه به امت افغانستان است که در همه آن‌ها رنگ همدلی، همزبانی، یکدلی و خون شریکی ایرانی‌ها و افغانی‌ها را شاهد بودیم. «نظیفه»، «مدیرمدرسه»، «خانه کابل» و «شیرین‌عالم» از جمله تولیدات این سازمان در موضوع افغانستان است که به زودی رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: سعی سازمان اوج این است که از طریق زبان فرهنگ و رسانه، فضایی را فراهم کند تا مردم ایران و افغانستان دوباره در کنار هم و با زبان مشترک هنر بتوانند افغانستان را به سمت صلح پایدار و آرامش ماندگار ببرند.

در ادامه مراسم، ابوالفضل عمویی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به عنوان سخنران دیگر این مراسم ضمن تشکر از سازمان اوج بابت انتخاب زمان درست پخش این مستند، گفت: ایران و افغانستان هم‌تاریخ‌اند و هم‌سرنوشت؛ چه بخواهیم چه نخواهیم روزگار ما به‌یکدیگر گره‌خورده، حالا فرصت درستی است که در کنار اخباری که ایرانی‌ها می‌شنوند اما برادران و خواهران عزیز افغانستانی ما با پوست و گوشت خودشان لمس می‌کنند، از چنین مستندی در ایران رونمایی شود. ۳ میلیون مهاجر افغانی در ایران، ۵۰۰ هزار دانش‌آموز افغانی در ایران، ۱۳ هزار دانشجوی افغان در دانشگاه‌های ایران، این‌ها همه نشانه‌های نزدیکی دو ملت است.

وی مطرح کرد: آمریکایی‌ها سال ۲۰۰۱ بی بهانه، بدون هیج دلیل حقوقی به این ملت حمله و ادعا کردند که می‌خواهند از این کشور الگو بسازند. اما در عمل چه شد؟ ۲۰ سال بعد با یک کارنامه منفی و غارت در این سرزمین غنی از معادن و فرصت‌های فرهنگی، این کشور را ترک می‌کنند. آن‌ها آمدند که تروریسم را از بین ببرند، تروریسم در دنیا توسعه پیدا کرد. آمدند که یک حکومتی را که با آن دشمنی داشتند سرنگون کنند، اما بعد از ۱۷ سال با همان‌ها پای میز مذاکره نشستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت‌هایش در این مراسم گفت: حالا بعد از بیست سال چرا به این نتیجه رسیدند که ما جنگ‌های بی‌پایان خودمان را باید پایان دهیم، محدودیت منابع مالی و نیروی انسانی داریم و باید منطقه را ترک کنیم. اما در طرح ترک منطقه هم در حال فریب کاری هستند، دوست دارند وقتی می‌روند گروه‌ها و اقوام مختلف به جان یکدیگر بیفتند. افغانستان در این ۲۰ سال چه تغییری کرده؟ خوب است که در این مستند هم به بخشی از این مسائل پرداخته شده، ساخت چنین مستندهایی حرکت بسیار خوبی است، از این جهت که ما فراموش نکنیم چه گذشته و درس بگیریم برای آینده.

صادق زاده نیلی نماینده سابق پارلمان افغانستان سومین سخنران مراسم رونمایی از مستند «بیست سال» بود.

وی با اشاره به ۲ مسئله مهم افغانستان اظهار کرد: در شرایط حساس فعلی که بحث جنگ در افغانستان یک‌بار دیگر شدت گرفته، موضوعات مختلفی قابل بحث است. بحث اول این است که آیا طالبان تغییر کرده یا این طالبان همان طالبان دهه ۷۰ است؟ از دیدگاه من از نظر اصول و استراتژی طالبان هرگز تغییر نکرده بلکه خشن‌تر و افراطی‌تر نیز شده است اما در تاکتیک و روش‌های آن تا حدودی می‌توان تغییر دید. سعی کنید در تحلیل‌های خود دچار مشکل نشوید که اگر بشویم و بخواهیم سیاست‌گذاری های کلان را بر اساس بنیان بگذاریم، پشیمان می‌شویم. جنگ راه‌حل ماجرای افغانستان نیست.

صادق‌زاده نیلی با تأکید بر این موضوع که شیعیان افغانستان از مهم‌ترین مسائل افغانستان هستند، بیان کرد: شیعیان افغانستان سنگری مقاوم و صادق افغانستان بودند در کنار بقیه برادران افعان خود در این عرصه جنگیدند و تلاش کردند؛ چه در جنگ با انگلیس‌ها چه در جنگ با اتحاد جماهیر شوروی و چه در جنگ با آمریکایی‌ها.

وی درباره خواسته‌شان از کشور ایران اظهار کرد: همان زمانی که جنگ همزمان در ایران و افغانستان وجود داشت و از ایران خواستند تا از حمایت افغانستان دست بکشد تا به ایران تجهیزات دهند، حضرت امام گفت حمایت ما از مجاهدین افغانستان و مردم افغانستان، تکلیف شرعی و دینی ما است، ما خودمان را مکلف می‌دانیم تا از مجاهدین افغانستانی دفاع کنیم. حالا ما یک بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران تقاضا داریم به تکلیف دینی و شرعی خود عمل کند.

در پایان این مراسم، با پخش این مستند، از آن رونمایی شد.

مستند «بیست سال» به کارگردانی وحید فراهانی روایتی از بیست سال حضور نیروی‌های آمریکایی در افغانستان ارائه می‌دهد.

این مستند به زودی از تلویزیون و پلتفرم‌های اینترنتی پخش خواهد شد.

خبرگزاری مهر

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0