بی برنامگی و آشفتگی متولیان در بازار گوشی همراه

  • 01 آبان 1399 - 12:40

کرمانشاه- با شیوع بیماری کرونا و گرایش مردم به سمت زندگی هوشمند، تهیه گوشی هوشمند به دغدغه اصلی این روزهای مردم تبدیل شده اما افزایش قیمت نامتعارف جلوی این مساله را گرفته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها-یحیی بیابادی: روزهای نخستی که گوشی تلفن همراه به کشور وارد شد کمتر کسی فکر می‌کرد که روزگاری گوشی تلفن همراه جای کاربرد اولیه و ماهیت اصلی‌اش یعنی تماس تلفنی و ارسال پیامک را به اتصال به شبکه اینترنت بدهد؛ در حقیقت ورود گوشی‌های هوشمند به زندگی انسان‌ها را می‌توان، ورود تکنولوژی به عصری جدید دانست.

با فراگیر شدن خدمات هوشمند امروزه داشتن گوشی هوشمند جز ضروریات زندگی در کشور محسوب می‌شود و بسیاری از خدمات اجتماعی و انفرادی از طریق همین گوشی‌ها ارائه می‌شود و بعضاً خدمات هوشمند این گوشی‌ها برای مردم شغل ایجاد کرده است.

تعریف فاصله اجتماعی و پرهیز از ترددهای غیرضروری به واسطه شیوع ویروس منحوس کرونا اهمیت استفاده از گوشی هوشمند را چند برابر کرد و مردم را بیش از پیش به سمت استفاده از خدمات اقتصادی، آموزشی، اجتماعی، فرهنگی و … هوشمند سوق داد.

استفاده از خدمات آموزش مجازی با توجه به محدودیت‌های کرونایی آموزش حضوری بیشتر از همه دانشجویان و دانش‌آموزان را به تهیه و استفاده از گوشی هوشمند وا داشته است؛ فارغ از پرداختن به ایرادات شبکه آموزشی شاد – ازجمله عدم امکان استفاده ۲ و یا چند کاربر همزمان- که بررسی آن گزارشی جداگانه می‌طلبد، در این گزارش سعی داریم به مشکل خانواده‌ها برای تهیه گوشی هوشمند بپردازیم.

قیمت‌های سرسام آور و بعضاً نجومی برای قشر کارگر جامعه، بسیاری از خانواده‌ها را با مشکل جدی برای تهیه گوشی هوشمند مواجه کرده است که با حساب سرانگشتی و در نظر گرفتن پایه حقوق اعلام شده برای کارگران به این نتیجه می‌رسیم که یک کارگر اگر خود و خانواده اش ۲ ماه به درآمد ماهیانه‌شان دست نزنند می‌توانند گوشی هوشمند ساده‌ای فقط برای استفاده یکی از فرزندان دانش‌آموزش‌شان و وصل به شبکه شاد تهیه نمایند.

خرید گوشی هوشمند، آرزوی محال خانواده‌های کم درآمد است

میثم کرم‌پور پدر ۲ فرزند دانش‌آموز در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص مشکلات تهیه گوشی هوشمند برای اتصال به شبکه شاد، اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا و آموزش مجازی شبکه شاد برای دانش‌آموزان هر ۲ فرزندم به گوشی هوشمند برای ادامه تحصیل نیاز پیدا کردند، که با توجه به محدودیت شبکه شاد در استفاده یک کاربر گوشی همسرم به عنوان وسیله آموزش فرزند کلاس دوم دبستانم استفاده شد، اما برای دیگر فرزندم که در کلاس پنجم دبستان مشغول به تحصیل است مشکل تهیه گوشی هوشمند داشتم.

وی افزود: به هر صورتی بود سال تحصیلی قبل را با همان یک گوشی هوشمند گذراندیم اما با شروع سال تحصیلی جدید دیگر امکان فراگیری آموزش با یک گوشی مقدور نیست و مجبور به تهیه گوشی دیگری هستیم.

کرم‌پور ادامه داد: با آگاهی از وضعیت بازار برای تهیه گوشی به بازار موبایل رفتم اما با دیدن قیمت‌ها و افزایش نامتعارف قیمت گوشی هوشمند شوکه شدم.

وی تصریح کرد: یک کارگر از کجا باید چهار الی پنج میلیون تومان برای تهیه یک گوشی بیاورد، در حالی که در چندسال اخیر حتی حقوق‌های حداقلی کفاف خرج زندگی را نمی‌دهد چه برسد به پس انداز؟!

وی با انتقاد از سرعت اینترنت‌های خانگی، اظهار کرد: شبکه شاد با توجه به تعداد بالای دانش آموزان در کشور پاسخگوی این حجم از مراجعه نیست و گاهی اوقات با افت سرعت رو به رو می‌شود و بعضاً با اینترنت خانه به سبب سرعت پایین متصل نمی‌شود و خانواده‌ها مجبور به استفاده از بسته‌های اینترنت همراه با حجم کم و قیمت‌های بالا هستند.

کرم‌پور با پیشنهاد اختصاص بسته‌های اینترنت مخصوص دانش‌آموزان یا رایگان کردن اینترنت شبکه شاد، گفت: از آنجا که دانش‌آموزان هم باید فیلم‌های آموزشی را دانلود کنند و هم باید تکالیف را آپلود کنند بهتر است دولت بسته اینترنتی مشابه معلمان برای دانش‌آموزان تدارک ببیند و یا اینترنت شبکه شاد را رایگان کند که این هزینه از دوش خانواده‌ها برداشته شود.

برنامه‌ای برای کنترل بازار گوشی نداریم

رئیس اتحادیه انفورماتیک و رایانه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متأسفانه قیمت‌گذاری گوشی از روز اول بدون هیچ برنامه‌ای انجام گرفته و مسئولین بالادستی هیچ‌گونه تعرفه‌ای برای گوشی سیاست‌گذاری نکرده‌اند.

وی افزود: بالا رفتن قیمت دلار و تغییر لحظه‌ای قیمت آن قطعاً در بازار گوشی نیز تأثیر گذار است، اما متأسفانه در مواقع ثبات قیمت دلار هم شاهد افزایش قیمت در بازار گوشی هستیم و این نشان از تأثیر دلالان واسطه‌گران در بازار گوشی است.

شمس‌الله امیری با اشاره به همخوانی نداشتن عرضه و تقاضا در بازار گوشی تلفن همراه، تصریح کرد: شیوع بیماری کرونا و گرایش بیشتر مردم به سمت زندگی الکترونیک و هوشمند تقاضا برای تهیه گوشی هوشمند را بالا برد و با توجه به افزایش نامتعارف قیمت دلار، واردات گوشی با ارز آزاد به صرفه وارکنندگان نیست و کم شده است.

وی ادامه داد: با آشفتگی وضعیت فعلی بازار گوشی هوشمند بعید است دستگاهی بتواند نظارت درست و دقیقی بر قیمت‌ها داشته باشد.

امیری خاطرنشان کرد: هیچ برنامه‌ای برای کنترل بازار نداریم و تا دستگاه‌های متولی با هماهنگی و همراهی برنامه‌ای کارشناسی شده را در دستور کار قرار ندهند، شاهد تغییر ساعتی قیمت‌ها خواهیم بود.

افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت

یکی از فروشندگان گوشی هوشمند در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص وضعیت بازار گوشی تلفن همراه، اظهار کرد: بازار گوشی متأثر از افزایش نرخ ارز همیشه با نوساناتی همراه بوده اما شیوع ویروس کرونا و روی آوردن خانواده‌ها به خرید گوشی هوشمند برای آموزش‌های تحصیلی، نوسان بازار گوشی را چند برابر کرده است.

وی با اشاره به علت‌های افزایش قیمت در بازار، تصریح کرد: ناهمخوانی عرضه و تقاضا و همچنین افزایش نرخ ارز بر بازار گوشی تأثیر گذاشته است اما مساله مهمی که این روزها فروشندگان و خریداران در بازار موبایل با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، پدیده شوم واسطه‌گری و دلالی است که نهایت سواستفاده را از آشفتگی بازار می‌کنند.

این فروشنده گوشی همراه که مغازه‌اش در نزدیکی بازار موبایل کرمانشاه است در خصوص پیش بینی بازار گوشی، گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون شاهد افزایش چشمگیر قیمت گوشی بوده‌ایم و با توجه به بی برنامگی متولیان پیش‌بینی می‌شود این افزایش قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

وی با استقبال از پیشنهاد خبرنگار مهر در خصوص راه‌اندازی سامانه ثبت قیمت گوشی تلفن همراه، گفت: اگر چنین سامانه‌ای کارشناسی شده به شرط اجرای کامل، دقیق و مو به مو اجرا شود، قطعاً تأثیر گذار خواهد بود؛ اما اگر به مانند طرح ریجستری رها شود فقط سبب افزایش قیمت گوشی خواهد شد.

خبرگزاری مهر: با توجه به بی‌برنامگی دستگاه‌های متولی و سیستم‌های نظارتی، پیشنهاد می‌شود سیستم قیمت‌گذاری به مانند ریجستر گوشی‌های همراه تعریف شود و قیمت گوشی‌های تلفن همراه به محض ورود به کشور محاسبه و در سامانه ثبت شوند تا دست دلالان و واسطه‌گران از خالی‌کردن جیب مردم کوتاه شود.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0