تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

تأکید جبران باسیل بر اتحاد با حزب‌الله با وجود فشارهای آمریکا

  • 27 آبان 1399 - 8:57


رئیس حزب التیار الوطنی الحر لبنان، تأکید کرد که تلاش سفیر آمریکا در بیروت برای اختلاف میان این حزب با حزب‌الله، تلاشی است که به نتیجه نخواهد رسید.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزری فارس، «جبران باسیل» رئیس حزب «التیار الوطنی الحر» (جریان ملی آزاد)، وزیر خارجه پیشین این کشور بار دیگر در واکنش به فشارهای آمریکا بر اتحاد با حزب‌الله تأکید کرد.

باسیل با شبکه سعودی «الحدث» مصاحبه کرده است؛ دفتر باسیل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که شبکه مذکور بخش‌هایی از صحبت‌های وی را تحریف کرده و دنبال‌کنندگان، این مصاحبه را از وبگاه «تیار»، وب‌سایت رسمی حزب دریافت کنند.

باسیل در این مصاحبه اعلام کرد، سخنان خانم «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در لبنان، مبنی بر لغو ائتلاف حزب تیار با حزب‌الله، تلاش برای اختلاف‌افکنی و شکست خورده است.

وی تأکید کرد: اگر می‌خواستیم این ائتلاف را بر هم بزنیم به اراده خود و بر اساس منافع لبنان این کار را می‌کردیم نه به خواست خارجی که نتیجه آن به بازی گرفتن آرامش داخلی است.

رئیس تیار در واکنش به تحریم شدنش توسط آمریکا به بهانه «فساد» گفت، اگر هر اتهامی فسادی علیه وی ثابت شود حضور در صحنه سیاست را رها می‌کند.

باسیل در برگشت به موضوع حزب‌الله تصریح کرد: تاریخ به ما آموخته انزوای هر طایفه‌ای در لبنان منجر به انفجار [وضعیت] می‌شود و اینجا از یک طیف کامل و نه فقط حزب‌الله سخن می‌گوییم. محاصره از نظر اقتصادی و مالی موفق بوده اما به حد فتنه و انفجار نرسیدیم. من با مفهوم دولت موافقم و سند تفاهم با حزب‌الله جز از این موضوع سخن نمی‌گوید و عبارت «راهبرد دفاعی» اولین چیزی است که در آن آمده است.

وی ادامه داد: ما مداخله هیچ کشوری در امور کشور عربی دیگر و مداخله لبنان در خارج را تأیید نمی‌کنیم، ما از مداخلات خارجی در امور داخلی‌مان در رنجیم و ارزان‌ترین چیز تحریم است اگر دلیل آن رد اسکان (دائمی آوارگان) و مطالبه برای بازگشت آنها باشد.

باسیل به طرح دولت آمریکا برای فلسطین، موسوم به «معامله قرن» هم پرداخت و گفت، آیا همزمانی معامله قرن با محاصره اقتصادی-مالی لبنان تصادفی است یا یک اقدام عمدی است؟

 

سفیر آمریکا در لبنان ادعا کرده بود که باسیل اعلام آمادگی کرده است که با «شروط معینی، از حزب الله جدا شود»؛  شیا همچنین مدعی شد که باسیل از آمریکا، «تشکر کرده است؛ زیرا آمریکا  کاری کرد که متوجه شود، چگونه رابطه [با حزب الله] به سود التیار [الوطنی الحر] نیست».

سفیر ایالات متحده آمریکا در بیروت همچنین ضمن طرح اتهام‌های تکراری خود علیه حزب‌الله، رئیس جریان ملی آزاد لبنان را تهدید به اقدامات جدید کرد.(جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها