تاریخ : سه شنبه, ۱ تیر , ۱۴۰۰ 13 ذو القعدة 1442 Tuesday, 22 June , 2021

تامین ۲۲۰۰ میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط ۱۰ مترو تهران 

  • 05 آبان 1399 - 16:00

مدیرعامل سازمان سرمایه گذاری شهرداری گفت: ۲۲۰۰ میلیارد تومان بودجه غیرنقد برای خط ۱۰مترو تهران تامین شده است اما هنوز پیمانکاری از سوی مترو برای تهاتر این اعتبار معرفی نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، تامین بودجه غیر نقد در راستای اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساخت ها در شهرداری تهران یکی از وظایف اصلی این سازمان است به طوری که در بودجه سال ۹۹ بالغ بر ۷,۴۰۰ میلیارد تومان تعهدات مالی غیر نقد بر عهده این سازمان نهاده شده است. این در حالی است که تعهدات مالی غیر نقد سازمان سرمایه گذاری در سال ۹۹ بیش از ۷۰۰ درصد نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است. با این وجود برخلاف اظهارات اخیر مبنی بر عدم اجرای تعهدات در این زمینه، سازمان سرمایه گذاری توانسته اقدامات بسیار شایسته ای در تامین بودجه غیر نقد در سال جاری به انجام برساند. در همین راستا شکر الله بنار مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران به تشریح اقدامات این سازمان در سال جاری و موانعی که بعضاً” سبب شده تا این طور به نظر آید که تعهدات سازمان محقق نشده، پرداخت.

تامین ۲,۲۰۰ میلیارد تومان بودجه غیر نقد برای خط ۱۰ مترو تهران

شکر الله بنار گفت: در سال جاری دو تکلیف بزرگ بر عهده سازمان نهاده شده که نخست تامین ۳,۴۰۰ میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد و سپس تامین ۴ هزار میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد برای خط ۱۰ مترو و پیش پرداخت های مربوط به آن.

وی افزود: در حال حاضر و در برخی محافل گفته می شود که شهرداری تهران در راستای تامین بودجه غیر نقد هیچ کاری انجام نداده است اما باید در نظر داشت که کار سازمان سرمایه گذاری مهیا کردن املاک و پروژه ها برای فروش و مشارکت است و در همین راستا در پایان شهریور ماه ۲,۲۰۰ میلیارد تومان اموال کارشناسی شده جهت اجرای خط ۱۰ مترو به شرکت مترو اعلام کردیم و تفاهم نامه‌ای نیز در این زمینه با حضور آقای دکتر میرلوحی نماینده کمیسیون برنامه و بودجه و عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران با شرکت مترو منعقد شده است.

بنار در ادامه افزود: شرکت مترو باید در واقع پیمانکارانی که حایز شرایط دریافت این املاک هستند را معرفی کند که یکی از شرایط داشتن کد و ردیف بودجه یا طلب است اما تا به حال کسی معرفی نشد یعنی تا به حال پیمانکار مستعد و یا طلبکاری را معرفی نکردند.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری تهران اظهار داشت: از نظر قانونی و تخصصی در صلاحیت ما نیست که پیمانکار واجد شرایط را شناسایی و به آنان املاک بدهیم تا بودجه غیر نقد در حساب بنشیند و در گزارش های درآمد هزینه شهرداری تهران بیاید، سازمان سرمایه گذاری هر زمان که پیمانکار حایز شرایط از سوی شرکت مترو معرفی شود بلافاصله تعهدات خود را انجام خواهد داد.

بنار در ادامه گفت: در خصوص ما بقی تعهدات مالی غیر نقد باید بگویم با برنامه ریزی های صورت گرفته تا پایان سال به تمام ۷,۴۰۰ میلیارد تومان تعهد مالی غیر نقد عمل خواهیم کرد و بخشی از این تعهدات نیز برای پرداخت بدهی های بانک شهر و دو بانک دیگر اختصاص خواهد داشت.

مدیر عامل سازمان سرمایه گذاری همچنین افزود: شاید اینطور به نظر آید که این املاک مستقیم از طریق خود مترو چرا به پیمانکاران واگذار نمی شود؟ در پاسخ باید گفت؛ اگر شرکت مترو بخواهد بطور مستقیم املاک را به پیمانکاران خود واگذار کند ۲۵ درصد مالیات به آن تعلق می گیرد ضمن اینکه کارشناسی املاک باید دوباره صورت گیرد لذا هزینه های شهرداری چندین برابر می شود.

بنار افزود: این اقدامات همه در چارچوب سند جامع سرمایه گذاری و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران است و ما کاملاً در چارچوب مصوبات شورای شهر عمل کرده ایم.

وی در خاتمه یادآور شد: این اقدامات در حالی صورت گرفته که در حال حاضر زمان کارشناسی املاک بالغ بر ۵ ماه شده اما توانستیم با پیگیری های مستمر تا پایان شهریور ماه ۲,۲۰۰ میلیارد تومان تعهدات مالی غیر نقد را محقق کنیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها