تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰ 16 ذو الحجة 1442 Sunday, 25 July , 2021

تخت روانچی: شورای امنیت با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است

  • 27 آبان 1399 - 9:29


سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بر اصلاح ساختار شورای امنیت تأکید کرد و گفت: این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در برخی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است.


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در نشست روز دوشنبه مجمع عمومی این سازمان که به منظور بحث درباره اصلاحات شورای امنیت برگزار شده بود، گفت: این نهاد به خاطر عملکرد ضعیف، منفعلانه و در برخی موارد غیرقانونی و فراقانونی، با بحران مشروعیت و اعتبار مواجه است.

وی افزود: شورای امنیت عمدتاً تحت سلطه کشور‌های غربی قرار داشته، مورد سوء استفاده برخی اعضای دائم قرار گرفته و در قبال عملکرد خود نیز پاسخگو نبوده است و همچنین به خاطر حضور ضعیف کشور‌های در حال توسعه در ترکیب اعضای آن، غیردموکراتیک می‌باشد.
تخت روانچی با اشاره به استفاده زیاد و سریع شورای امنیت از اختیارات خود تحت فصل هفتم منشور سازمان ملل، از جمله اعمال تحریم، عنوان کرد: شورا باید فقط به عنوان آخرین وسیله و زمانی که تمام مسیر‌های حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات را طی و آثار و تبعات آن‌ها را ارزیابی کرده باشد، از این اختیارات استفاده کند.
وی در مورد اعمال تحریم بر کشور‌ها نیز اظهار داشت: تحریم روشی نسنجیده است که کارآمدی و مشروعیت اخلاقی آن به خاطر هدف قرار دادن اقشار آسیب پذیر در کشور‌های هدف به شدت زیر سئوال رفته است.
وی بر لزوم اصلاح روش‌های کار شورای امنیت تأکید کرد و گفت: شورای اصلاح شده باید قانونمند بوده و طبق منشور عمل کند و در برابر اقدامات و تصمیمات خود نیز پاسخگو باشد.

نماینده دائم ایران، اصلاح ساختار شورای امنیت برای افزایش کارایی این نهاد، در چارچوب قوانین بین الملل و برای تأمین منافع عادلانه تمامی کشور‌های جهان را یک ضرورت برشمرد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها