شهرستان ها

تخصیص آب مطالبه بر زمین مانده لرستان

خرم‌آباد- رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: مسئولین ارشد استان همه باید اجماع نظر داشته باشیم و به سراغ مطالبه به حق بر زمین مانده لرستان یعنی تخصیص آب برویم.

به گزارش خبرنگار مهر، اسفندیار حسنی مقدم شامگاه یکشنبه در سخنانی با اشاره به اینکه مهم‌ترین شاخص و شاه بیت عدم توسعه یافتگی لرستان، عدم مدیریت درست منابع آب است، اظهار داشت: در تمام محافل موضوع مدیریت منابع آب مطرح می‌شود، لرستان ۱۱ درصد آب‌های کشور و ۴.۷ درصد اراضی کشور را دارد، از سوی دیگر لرستان جزو استان‌های پر بارش با متوسط ۵۳۰ میلی متر بارندگی است.

متوسط اراضی آبی استان ۲۳ درصد است

وی با بیان اینکه خروجی رواناب‌های لرستان (۸ میلیارد تولید داخل استان، حدود ۴ میلیارد خارج از استان) بالغ بر ۱۲ میلیارد مترمکعب آب است، تصریح کرد: متوسط اراضی آبی استان ۲۳ درصد است، در حالی که متوسط اراضی آبی کشور ۴۶ درصد است.

شبکه‌های آبیاری سدهای لرستان برای انتقال آب از پشت سد به روی زمین کشاورزی ساخته نشده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اینکه سهم ما از ۵۰ میلیارد مترمکعب آبی که پشت سدهای کشور است، ۲۰۷ میلیون مترمکعب یعنی کمتر از نیم درصد است، افزود: در خصوص این چند سد ساخته شده در استان نیز شبکه‌های آبیاری ساخته نشده که آب را از پشت سد به روی زمین انتقال دهد.

حسنی مقدم با اشاره به اینکه مسئله مدیریت منابع آب و تخصیص آب مطالبه ما به عنوان نماینده بخش کشاورزی از حوزه وزارت نیرو است، اظهار داشت: میزان تخصیص آب لرستان را یک میلیارد مترمکعب در نظر گرفته‌اند، در حالی که تنها محصولات کشاورزی و باغی ما بالای ۲ میلیارد مترمکعب تخصیص آب نیاز دارند.

نیاز به تخصیص ۲ میلیارد مترمکعب آب برای آبی شدن ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی

وی خاطرنشان کرد: ۳۰۰ هزار هکتار زمین دیم با شیب زیر ۱۲ درصد در لرستان داریم، اگر بخواهیم ۱۰۰ هزار هکتار از این اراضی را طی یک برنامه ۱۰ ساله آبی کنیم به ۲ میلیارد مترمکعب آب نیاز داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مشکل اصلی ما این است که آب خروجی لرستان برای پایین دست است، تصریح کرد: پشت سد دز ۶ میلیارد مترمکعب آب ذخیره می‌شود که ۱۵۰ هزار هکتار زمین در صفی آباد و دزفول را آبی کرده و کشاورزی در این منطقه رونق بسیار خوبی دارد.

تا مشکل آب حل نشود مسئله اصلی که توسعه است حل نمی‌شود

حسنی مقدم با تاکید بر اینکه تا مشکل آب حل نشود مسئله اصلی که توسعه است حل نمی‌شود؛ افزود: تقاضا این است عزیزان حوزه وزارت نیرو ما را یاری کنند.

وی ادامه داد: گام اول تخصیص آب و گام دوم سد سازی است؛ در حوزه وزارت جهاد کشاورزی نیز در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری اعتبارات خوبی تخصیص داده شده و نهضتی در حوزه آبخیزداری در لرستان در حال شکل گیری است.

آمادگی واگذاری ایستگاه‌های پمپاژ آب به سرمایه گذاران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به اینکه ارزش افزوده تبدیل زمین دیم به آبی ۷ برابر است، تولید آن چندین برابر و به ازای تبدیل هر هکتار زمین دیم به آبی برای یک نفر شغل دائم ایجاد می‌شود، گفت: مسئولین ارشد استان همه باید اجماع نظر داشته باشیم و به سراغ مطالبه به حق بر زمین مانده استان یعنی تخصیص آب برویم.

حسنی مقدم با بیان اینکه ۳۷ ایستگاه پمپاژ آب اجرا شده، در حال اجرا و مطالعه شده داریم، تصریح کرد: این ایستگاه‌های پمپاژ آب ۱۳ هزار هکتار زمین دیم را می‌تواند آبی کند اما در این حوزه با چندین مشکل به ویژه مشکلات اعتباری مواجه هستیم.

وی یادآور شد: آمادگی داریم این ایستگاه‌های پمپاژ آب را از طریق ماده ۲۷ به سرمایه گذاران واگذار کنیم.

بتنی کردن کانال‌های آب بر حوزه کشاورزی نیازمند به اعتبارات ملی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه ۲۵۰۰ کیلومتر کانال آب بر در لرستان وجود دارد که آب را از چشمه‌ها و قنوات به سر زمین انتقال می‌دهند، اظهار داشت: این کانال‌ها نیاز است بتنی شوند که ردیف اعتباری این اقدام استانی در نظر گرفته شده است.

حسنی مقدم با بیان اینکه از ابتدای انقلاب تا کنون ۶۰۰ کیلومتر از کانال‌های آب بر را از سنتی به بتنی تبدیل کرده‌ایم، تصریح کرد: ۱۹۰۰ تا ۲ هزار کیلومتر دیگر کانال داریم که باید بتنی شود و با این وضع اعتبارات ۱۰۰ سال زمان برای این کار نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: مجمع نمایندگان استان کمک کنند تا از ردیف‌های اعتبارات ملی برای این کار استفاده کنیم و طی یک برنامه ۱۰ تا ۱۵ ساله ۲ هزار کیلومتر کانال آب بر را از سنتی به بتنی تبدیل کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: اگر نمایندگان و مسئولان ارشد ما را کمک کنند، با بتنی شدن این کانال‌های آب بر برای ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار زمین آب مازاد می‌آوریم و می‌توانیم زمین‌های دیم را آبی کنیم.

۵۶ هزار هکتار زمین آبی لرستان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز هستند

حسنی مقدم یادآور شد: این اقدام ۶۰۰ میلیارد اعتبار نیاز دارد که با دو سال کشت محصول گندم این پول به اقتصاد استان برخواهد گشت.

وی با اشاره به اینکه ۵۶ هزار هکتار از ۱۹۳ هزار هکتار زمین آبی استان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند، گفت: کمک‌های بلاعوض خوبی برای توسعه سیستم‌های نوین آبیاری هم در محصول باغی و هم در محصولات کشاورزی داریم که کشاورزان می‌توانند برای بهره مندی از این تسهیلات به سازمان جهاد کشاورزی مراجعه کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان که در گفتگوی خبری سخن می‌گفت؛ افزود: ۳۰ تا ۳۱ درصد زمین‌های آبی لرستان به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شده‌اند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا