تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

تخفیف صرفاً یک تسهیل خرید برای مردم است؛ نه کاهش قیمت کتاب!

  • 24 خرداد 1400 - 11:32


معاون فرهنگ و کتاب مؤسسه خانه کتاب و ادبیات به تخفیف در طرح‌های فصلی کتاب اشاره کرد و گفت: تخفیف صرفا یک تسهیل خرید برای مردم است؛ نه کاهش قیمت کتاب!

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، با توجه به اینکه قرار بود طرح بهارانه کتاب روز گذشته به پایان برسد اما استقبال علاقه‌مندان به کتاب دو روز دیگر آن را تمدید کرد، آزاده نظربلند معاون فرهنگ و کتاب موسسه خانه کتاب و ادبیات در گفتگو با مجله خبری تحلیلی «صبح وگفتگو» رادیو گفت و گو در این راستا اظهار داشت: قرار بود طرح روز گذشته به اتمام برسد ولی با توجه به استقبال خریداران کتاب و در خواست کتابفروشی‌ها، طرح دو روز دیگر تمدید شد.

*  آشنایی مردم با کتابفروشی‌های محلات خود

وی با بیان این مطلب افزود: افرادی که تاکنون موفق به تهیه کتاب نشدند، می‌توانند امروز و فردا به کتابفروشی‌های عضو طرح مراجعه کرده و از یارانه خرید ۲۰ درصدی تا سقف ۲۰۰ هزار تومان استفاده کنند.

به گفته نظربلند، برخی خریدها سقف ۲۰۰ هزار تومان را هم رد می‌کند و لذا طرح فرصت خوبی برای آشنایی مردم با کتابفروشی‌های محلات خود بوده و کتابفروشی‌ها نیز با گردش مالی و مراجعه مشتریان رو به رو خواهند بود.

* تخفیف مقطعی است

معاون فرهنگ و کتاب مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ادامه داد: در تخفیف‌هایی که تا سقف ۵۰ درصد گذاشته شده و توسط خود کتابفروشی‌ها اعمال می‌شود، همه نوع کتابی یافت نمی‌شود.

نظربلند همچنین تخفیفات فوق را بدون تداوم و مقطعی دانست و تأکید کرد: چنین کتاب‌هایی هزینه بازنشر اندکی برای ناشر دارد که می‌تواند تا ۵۰ درصد تخفیف به فروش برسد.

وی عرف تخفیف کتاب را ۲۰ یا نهایتاً ۲۵ درصد تخمین زد که در طرح فروش فصلی کتاب اعمال می‌شود.

* تخفیف‌های ۸۰ درصدی برای کتاب‌های فیک به کار برده می‌شود

نظربلند معتقد است رعایت این عدد و رقم منجر به برهم خوردن  اقتصاد نشر کشور نخواهد شد.

این مقام مسئول در خانه کتاب همچنین از برخی تخفیف‌های ۸۰ درصدی سخن گفت که عموماً یا برای کتاب‌های فیک به کار برده می‌شود و یا حق تألیف یا معنوی آن‌ها به خوبی رعایت نشده است.

 معاون فرهنگ و کتاب مؤسسه خانه کتاب و ادبیات با بیان اینکه بر اساس قانون صنفی هر فروشگاه می‌تواند ۴ مرتبه در سال و تا سقف ۲۵ درصد برای فروش کتاب، تخفیف در نظر گیرد، گفت: طرح‌های فصلی کتاب را به تخفیف نمی‌فروشند؛ هرچند کتاب را با تخفیف به خریدار عرضه می‌کنند اما ما به التفاوت ۲۰ درصدی، یارانه‌ای است که پس از اتمام طرح به حساب کتابفروشی‌ها واریز می‌شود.

* تخفیف صرفا یک تسهیل خرید برای مردم است؛ نه کاهش قیمت کتاب!

نظربلند گفت: تخفیف صرفاً یک تسهیل خرید برای مردم است؛ نه کاهش قیمت کتاب!

وی در خصوص استقبال فروشندگان هم گفت: کتابفروشی‌ها در انتهای رنجیره نشر قرار دارند و کتاب بعد از تولید به کتابفروشی رسیده و عملاً فروش در قسمت آخر زنجیره، منجر به تحرک در ابتدای زنجیره خواهد شد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها