• امروز : پنج شنبه - ۷ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Thursday - 29 July - 2021

تدوین طرح ایران برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ

  • 06 آبان 1399 - 18:11

وزیر خارجه گفت: طرح جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ پس از تصویب مقامات عالی کشور در مسکو و ایروان پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اینکه این جلسه به مدت سه ساعت برگزار شد، اظهار داشت: نمایندگان حدود ۱۷ سوال داشتند که بیشتر آن‌ها در مورد فعالیت‌های وزارت امور خارجه در حوزه دیپلماسی اقتصادی بود؛ تلاش کردیم نقش وزارت خارجه برای کمک به معیشت مردم را تشریح کنیم؛ به موضوع صادرات کالاها، خدمات فنی و مهندسی و اقدامات دیگری که با وجود بسته شدن مرزها به دلیل کرونا انجام می‌شود هم ورود کردیم. احتمالا بعضی از این بحث‌ها در صحن علنی هم مطرح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه در مورد وضعیت حق آبه جمهوری اسلامی از آب هیرمند هم سوال شد، گفت: در این زمینه درباره تلاش‌هایی که با دولت افغانستان در حوزه قرارداد جامع روابط و کمیساریای مشترک آبی داریم، توضیح دادیم؛ حق مردم ایران و به ویژه مردم سیستان و بلوچستان استفاده از این منابع است.

ظریف درباره سوال دیگر نمایندگان اظهار داشت: در مورد برجام و اینکه چقدر مردم در جریان جزئیات آن هستند، پاسخ دادیم؛ خدا را شکر می‌کنیم آنچه ما گفتیم واقعیت داشت و آنچه آمریکا ادعا کرده بود، بعد از رد شدن حرف آمریکایی‌ها از سوی ۱۳ عضو شورای امنیت سازمان ملل، مخالف واقعیت بود.

وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه ما هیچ امر محرمانه‌ای نداریم تصریح کرد: آنچه که اتفاق افتاده است به مردم گفتیم، اما متاسفانه دیگران بودند که خلافش را به مردم خودشان با اهداف انتخاباتی مطرح کرده اند.

ظریف درباره مسئله قره باغ که در جلسه از سوی نمایندگان مورد پرسش قرار گرفت، تاکید کرد: هم اکنون معاون سیاسی وزارت خارجه در استان آذربایجان شرقی است و بعد از آن به باکو، مسکو و ایروان خواهد رفت؛ جمهوری اسلامی طرحی را برای حل و فصل دائمی مناقشه قره باغ تنظیم کرده و با تصویب مقامات عالی کشور این طرح امروز یا فردا مطرح خواهد شد و در مسکو و ایروان هم طرح را پیگیری خواهیم کرد.

وی با تاکید بر ضرورت احترام به تمامیت ارضی آذربایجان، حل و فصل مناقشه از طریق صلح آمیز و تغییر ناپذیری مرزهای بین الملل، گفت: یک نگرانی هم وجود دارد و آن حضور تروریست‌های تکفیری در منطقه است؛ در این زمینه ما مواضعمان را با شفافیت اعلام کرده و گفته ایم برای ایران این مسئله غیرقابل تحمل است.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار داشت: امیدواریم این گفتگوها به شفاف‌تر شدن مسائل و پیشرفت کار کشور کمک کند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code