بین الملل

ترامپ: ورود ویروس از چین به آمریکا تقصیر من نیست!

آخرین مناظره انتخاباتی میان دو نامزد جمهوریخواه و دموکرات ایالات متحده در دانشگاه بلمونت شهر نشویل در ایالت تنسی دقایقی پیش آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از نخستین مناظره انتخاباتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا و «جو بایدن» رقیب دموکرات وی که با سیل انتقادها به ویژه نسبت به نحوه برخورد نامناسب نامزدهای انتخاباتی در جریان مناظره روبرو شد، دومین و آخرین مناظره انتخاباتی شامگاه پنج شنبه (۲۲ اکتبر ۲۰۲۰) ساعت ۹ به وقت نیویورک (۴:۳۰ بامداد جمعه دوم آبان به وقت تهران) آغاز می شود.

اجرای این مناظره که قرار است در دانشگاه بلومنت در شهر نشویل ایالت تنسی برگزار شود، برعهده یک خبرنگار سیاهپوست از شبکه MSNBC به نام «کریستین واکر» است که هم پرسشهای دقیق و نقادانه وی و هم رسانه محل فعالیت او مورد انتقاد ترامپ است. جالب آن است که دونالد ترامپ نه تنها این مجری بلکه حتی خانواده وی را به مواضع غیرمنصفانه و در عین حال جانبدارانه متهم کرده است!

گزارشها حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ میلیون بیننده این مناظره خواهند بود، مناظره ای که حدود ۹۰ دقیقه زمان می برد.

با توجه به قطع مکرر صحبتهای نامزدهای انتخاباتی در مناظره اول – بایدن و ترامپ حدود ۹۳ مرتبه صحبتهای یکدیگر را قطع کردند- در این مناظره تدابیری پیش بینی شده است که چنانچه نامزدی وسط صحبتهای رقیب وارد شود در حالی که نوبت صحبت کردن او نیست، میکروفون وی قطع می شود.

پیش بینی می‌شود که بیشتر پرسشهای این مناظره حول محور کرونا، امنیت ملی و موضوع تبعیض نژادی در آمریکا باشد. این در حالی است که کمیسیون برگزاری مناظرات آمریکا تصمیم گرفت موضوع سیاست خارجی را از موضوعات آخرین مناظره دونالد ترامپ و جو بایدن حذف کند.
کریستین واکر در ابتدای مناظره ضمن خوش آمدگویی به دو نامزد انتخاباتی اعلام کرد که این مناظره شش بخش دارد که هر نامزد برای پاسخگویی به هر بخش دو دقیقه زمان در اختیار دارد که در آن زمان پاسخگویی میکروفون باز می شد.
شیوع کرونا
مجری برنامه خطاب به نامزدهای انتخاباتی گفت که با توجه به شیوع گسترده کرونا و ابتلای بالای مردم به این بیماری ویروسی، برنامه آنها برای مقابله با این بیماری چیست.
ترامپ در پاسخ به این پرسش گفت: «ما قبل از شیوع کرونا و ورود این بیماری از چین به آمریکا، بهترین اقتصاد دنیا را داشتیم. در حال حاضر نرخ مگر و میر ۸۵ درصد پیائین آمده و نرخ مرگ و میر اضافی نیز کاهش یافته و تمام اوج ابتلاها پائین آمده است. واکسنی به زودی ظرف چندهفته ارائه خواهد شد. با توجه به تجربه شخصی خودم و زمانی که در بیمارستان بستری بودم، این واکسن به من تزریق شد که باعث بهبودی سریع من شد. شمار بهبودیافتگان رو به فزونی است و شیوع کرونا یک مشکل جهانی است و بسیاری به من تبریک گفته اند! تمام تجهیزات و امکانات جدید رو به بیماران و پزشکان ارائه کرده ایم. در حال تغییر منحنی هستیم».
نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در خصوص این موضوع گفت: «۲۲۰ هزار آمریکایی در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند. آن کسی که نتوانسته این بیماری را مهار و کنترل کند، نباید از خود سلب مسئولیت کند؛ و کسی که نمی تواند از خود سلب مسئولیت کند، نباید رئیس جمهور آمریکا شود. در مقایسه با اروپا، ما از نرخ ابتلای بالا شروع کردیم و پیش بینی می شود تا پایان ماه میلادی بعدی (ماه نوامبر) ۲۰۰ هزار نفر آمریکایی دیگر جان خود را از دست خواهند داد. رئیس جمهور کنونی ما برنامه ای برای این بیماری ندارد. باید از ماسک استفاده کنیم و همچنین با سرعت آزمایشها را بطور فراگیر انجام بدهیم و سیاستهای مناسب را برای مهار این بیماری تدوین کنیم. من به این قضیه رسیدگی کرده و برنامه ای جامع برای آن ارائه خواهم کرد».
در ادامه، مجری برنامه از دونالد ترامپ در مورد زمان ساخت واکسن کرونا، شرکتهای سازنده آن و تناقض در گفته های او با سایر مقامات بهداشت و درمان آمریکا در مورد زمان توزیع این واکسن پرسید. ترامپ اظهار داشت که «شرکت جانسون & جانسون و همچنین شرکت فایزر تا پایان سال میلادی کنونی (۲۰۲۰) واکسن کرونا را به بازار عرضه خواهند کرد». این در حالی است که برخی مقامات درمانی آمریکا معتقدند توزیع این واکسن تا سال ۲۰۲۱ طول می کشد و تا سال ۲۰۲۲ مردم مجبورند همچنان از ماسک استفاده کنند.
اما ترامپ در دفاع از اقدامات خود در خصوص شرکت در گردهمایی ها و عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی گفت: «من نمی توانستم ملاقاتهایم را به دلیل شیوع کرونا کنسل کنم. تقصیر من نیست که این ویروس از چین وارد آمریکا شد! تقصیر تو هم نیست، جو [بایدن]!». وی با تأکید بر اینکه کرونا یک مشکل جهانی است، اظهار داشت: «آنها [چین] جلوی گسترش ویروس از ووهان را به مناطق دیگر [چین] گرفتند اما جلوی سرایت آن را به کشورهای دیگر جهان نگرفتند».

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا