تاریخ : جمعه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۰ 9 ذو القعدة 1442 Friday, 18 June , 2021

ترامپ یا بایدن؟!/ فشار بر ایران در دوران هر رئیس جمهور آمریکا

  • 03 آبان 1399 - 21:42

نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه تاکید کرد: در دوران هر رئیس جمهور آمریکا از جمهوری خواه و دموکرات، فشارهای گوناگونی را بر نظام و ملت ایران وارد کردند.

خبرگزاری مهر، گروه سیاست، حجت الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه: برای ملت ما دموکرات و جمهوری خواه تفاوت ندارد. برای ملت ایران حفظ دین و ارزش‌های الهی و انقلابی مهم است.

بیش از چهل سال است که آمریکا قدرت نفوذ خود در ایران را از دست داده است. از همان روزهای نخست شکل گیری نظام اسلامی در ایران، تلاش آمریکا برای نابودی جمهوری اسلامی ایران و بازگشت ایران به دوران قبل از انقلاب و سلطه‌ی مجدد استکبار جهانی بر کشورمان آغاز شد.

در همه این سال‌ها و در دوران هر رئیس جمهور آمریکا از جمهوری خواه و دموکرات، فشارهای گوناگونی را بر نظام و ملت ایران وارد کردند تا به آرزوهای شوم خود دست یابند؛ ولی شکست خوردند.

در دوران کارتر، قطعنامه‌های بسیاری را علیه کشورمان تصویب کردند، تحریم‌های اقتصادی ای علیه ایران وضع نمودند، پول‌ها و طلاهای ایران را که نزد بانک‌های آمریکا بود بلوکه کردند، به طبس حمله نظامی نمودند، کودتای نقاب را طراحی کردند.

در عصر ریگان، تحریم‌های بازرگانی و تجاری را علیه کشورمان اعلام کردند، کشورهای دنیا را از فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ایران منع نمودند، کشورمان را در لیست کشورهای حامی تروریست قرار دادند، به کشتی ایران اجر و ناوچه‌های جوشن و سهند حمله کردند، هواپیمای مسافربری ایرباس را با موشک زدند و برای کشتن ملت ایران سلاح شیمیایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند.

در دوران کلینتون، تحریم‌های سخت‌تری با هدف جلوگیری از سرمایه گذاری ایران در صنعت نفت و گاز وضع کردند، صادرات ایران را با مشکلاتی مواجه نمودند، بیست میلیون دلار در اختیار مخالفان نظام قرار دادند و تلاش گسترده ای را برای بر هم زدن نظم مناسبات اقتصادی ایران با دیگر کشورها آغاز کردند.

در دوران بوش پدر و پسر، تحریم‌ها را تشدید کردند، ایران را در فهرست سیاه قرار دادند، برخی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی را در لیست تحریم قرار دادند و ایران را محور شرارت خواندند.

در عصر اوباما، از کشورهای جهان خواسته شد تا سریع به سوی تحریم‌های جدید ایران حرکت کنند، با تحریم‌های پیشنهادی، به دنبال انزوای ایران بودند، در فتنه سال ۱۳۸۸ از فتنه گران علیه نظام حمایت کردند، و دانشمندان هسته‌ای کشورمان را ترور کردند.

در دوران ترامپ شدیدترین تحریم‌ها با عنوان فشار حداکثری اعمال شد، غذا و دارو را هم تحریم کردند، مخالفان جمهوری اسلامی را حمایت و سازماندهی کردند، وترامپ شخصاً دستور ترور سردار سلیمانی؛ فرمانده سپاه قدس را صادر کرد.

همه این تلاش‌ها برای انزوای ایران و یا براندازی ایران شکل پذیرفت. اما هر چه تحریم‌ها شدیدتر و دشمنی‌های آمریکا جدی تر شد، جمهوری اسلامی ایران به برکت ایمان و اراده قوی خود، قدرتمند تر شد و آمریکا در همه عرصه‌ها شکست خورد.

آمریکا به دنبال سلطه سیاسی، نظامی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی بر ایران بود و برای رسیدن به این هدف تمام توان خود را به کار گرفت، ولی راه به جایی نبرد.

هاوارد تیچر؛ عضو شورای امنیت ملی آمریکا در عصر ریگان می‌گوید: آمریکا برای صدام کاری کرد که تا آن روز برای هیچ یک از نزدیک ترین متحدان خود نکرده بود.

همه این حمایت برای شکستن ملت ایران بود. آمریکا در عرصه جنگ نظامی، سیاسی، امنیتی و در شبیخون فرهنگی علیه ملت ما سنگ تمام گذاشت و هرگز به هدف نرسید.

هیلاری کلینتون؛ وزیر خارجه اوباما می‌گوید: دولت آمریکا از بیرون ایران هر حمایتی از دستش بر می‌آمد از معترضان (فتنه گران سال ۱۳۸۸) کرد.

همه این تلاش‌ها بر اساس نگاه ادوارد شرلی؛ نظریه پرداز امریکایی، برای ایجاد یک تغییر بنیادین در سیاست‌های ایران و تهی کردن ایران از عقاید اسلامی و انقلابی بوده است؛ هدفی که هرگز آمریکا به آن دست نیافت و بر عکس روز به روز آمریکا را منزوی‌تر و ایران را قدرتمندتر کرد.

والرشتاین؛ واضع نظریه نظام جهانی معتقد است که نظام سرمایه داری فعلی بقا نخواهد داشت و از بین خواهد رفت.

پروفسور نیکلاس اونف؛ بنیانگذار مکتب سازه انگاری و استاد روابط بین الملل دانشگاه فلوریدا می‌گوید: پیش بینی من این است که نظام اقتصادی سرمایه داری در ۱۵ سال آینده یا مضمحل می‌شود یا به شدت ضعیف می‌شود.

استفن والت؛ نظریه پرداز امریکایی و از واضعان مکتب رئالیسم تدافعی در روابط بین الملل معتقد به افول امریکاست. او این روند را افول موریانه وار می نامد؛ افولی که به واسطه ضعف‌های ساختاری و بنیادی در اقتصاد آمریکا ایجاد شده و تدریجاً شالوده خود را می بلعد.

برخی به ظواهر نگاه می‌کنند و می‌گویند آمریکا پول دارد، ابزار نظامی دارد، امکانات رسانه‌ای دارد، قدرت اتمی دارد، علم و فناوری دارد، تکنولوژی دارد؛ اما باید بدانند این ها قدرت سخت افزاری است؛ منتها در مقابله جهانی، حرف اول را قدرت نرم افزاری می‌زند و آمریکا در این موضوع ضعیف است. آمریکا منطق و استدلال و حرف نو ندارد. ابزار نظامی دارد؛ اما نیروی نظامی آمریکا به شدت افسرده، سردر گم، سرگشته و مردد است.

قدرت آمریکا از چهل و یک سال پیش به این طرف به مراتب تنزل پیدا کرده است. وضع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی آمریکا افول کرده است. آمریکا امروز ۱۵ تریلیون دلار بدهکار است. هشتصد میلیارد دلار کسری بودجه دارد. اقتدار اقتصادی و تأثیر آمریکا در اقتصاد جهان سقوط کرده است. آمریکا امروز دچار ضعف حیثیت ابرقدرتی در همه دنیاست. در عراق و سوریه و افغانستان و لبنان و فلسطین و یمن و اوکراین و پاکستان شکست خورده است. رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ما در منطقه غرب آسیا ۷ تریلیون دلار خرج کردیم و چیزی دستمان نیامد.

مردم کشورهای منطقه، جوان‌های عراق و لبنان و سوریه و افغانستان و پاکستان و یمن و بحرین و فلسطین و آزادیخواهان جهان از آمریکا متنفرند. آنها می‌گویند آمریکا طرفدار ظلم و جنگ و انباشت تسلیحات و طرفدار زور گویی و دخالت احمقانه و طرفدار سلطه بر ملت هاست.

آمریکا داعش را بوجود آورد که ذهن ملت‌ها را از اسرائیل منصرف کند و شکست خورد. آمریکا خواست ریشه مقاومت را در غرب آسیا بخشکاند و نتوانست. آمریکا خواست اسلام و جمهوری اسلامی را منزوی کند و نتوانست. امروز دیگر آمریکا در سازمان‌های جهانی و سازمان ملل و اتحادیه اروپا و ناتو هم قدرت گذشته خود را ندارد.

یکی از رؤسای رژیم غاصب صهیونیستی می‌گوید: امروز یک نیروی قدرتمندی وجود دارد که در خلاف جهت هدف‌های ما پیش می‌رود و ایران رهبری این قدرت را به دست گرفته است. آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند؛ اما به قدرت بی بدیل منطقه تبدیل شده است.

یک سیاستمدار کهنه کار امریکایی در مقایسه امریکای دیروز و امروز می‌گوید: این تحولاتی که اتفاق افتاده و به این وضع منتهی شده است، دامن زننده به این تغییر، ایران است.

روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم در یادداشتی تحت عنوان چگونه ایران بر آمریکا پیروز شد، می‌نویسد: بی تردید درخواست‌های آمریکا برای گفتگو با ایران ثابت کرد که ایران بر ائتلاف عربی و ائتلاف صهیونیست که با آنان خصومت می‌کنند، از جمله اسرائیل و آمریکا پیروز شده است. رسانه امریکایی فارن پالیسی نیز معتقد است: ایران در جنگ بر سر آینده خاورمیانه پیروز شده است.

بروس ریدل؛ تحلیلگر مطرح اندیشکده بروکینگر که بیش از سی سال سابقه تحلیل در سازمان سیا دارد، می‌گوید: ایران پیروز جنگ یمن شده است. این مستندات نشانه‌های پیروزی‌های ایران در جنگ‌های نظامی و سیاسی و امنیتی و فرهنگی است.

ایران سلطه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی آمریکا را قطع کرد. ایران نقشه‌های آمریکا در غرب آسیا را به هم زد و استکبار جهانی را شکست داد. ایران، داعشِ آمریکا ساخته را در سوریه و لبنان و عراق مفتضح کرد. ایران، عراقِ صدام را تبدیل به عراق شیعه کرد. ایران کوس رسوایی اسرائیل و آمریکا را به صدا درآورد. ایران طبل افول استکبار جهانی را به صدا درآورد.

امروز حرف اول را در منطقه، ایران و جبهه مقاومت می‌زند. برای ایران ترامپ و بایدن تفاوتی ندارند. هر کدام رئیس جمهور آمریکا بشوند، باید نیروهایشان را از منطقه خارج کنند. هر کدام رئیس جمهور بشوند باید منتظر انتقام جمهوری اسلامی ایران به علت به شهادت رساندن سردار سلیمانی عزیز باشند. هر کدام رئیس جمهور بشوند باید راه افول آمریکا را طی کنند. ملت ایران همچنان بر مبانی انقلاب و پیروی از امامین انقلاب پای می‌فشرد و به زودی در جنگ اقتصادی هم آمریکا را شکست خواهد داد.

برای ملت ما دموکرات و جمهوری خواه تفاوت ندارد. برای ملت ایران حفظ دین و ارزش‌های الهی و انقلابی مهم است. ترامپ و بایدن بدانند، ۴۱ سال ما بر مبانی پای فشردیم. ایران هیچ تغییری نکرده است. دیروز که نهال انقلاب بود، آمریکا را شکست دادیم. امروز که جمهوری اسلامی به درخت تنومندی تبدیل شده است و آمریکا را در منطقه به زانو در آورده است. پس منتظر باشید که امروز روز انتقام ملت ایران از سران کاخ‌سفید است؛ از کارتر تا ترامپ یا بایدن!

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها