تاریخ : پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 25 رمضان 1442 Thursday, 6 May , 2021

ترکیه: اقدامات لازم را در برابر عملیات «ایرینی» انجام می‌دهیم

  • 05 آذر 1399 - 23:45

شورای امنیت ملی ترکیه در واکنش به موضع‌گیری اروپائی‌ها در خصوص بازرسی از کِشتی متعلق به این کشور در دریای مدیترانه اعلام کرد: «اقدامات لازم در برابر عملیات ایرینی را انجام می‌دهیم».

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، شورای امنیت ملی ترکیه روز چهارشنبه در واکنش به بازرسی از یک فروند کشتی متعلق به این کشور در دریای مدیترانه و موضع‌گیری اروپائی ها در این خصوص با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: آنکارا اقدامات لازم در هر زمینه را در مقابل عملیات «ایرینی» انجام خواهد داد.

در بیانیه صادره از سوی این نهاد ترکیه آمده است: شورای امنیت ملی ترکیه، بازرسی از یک فروند کشتی حامل پرچم ترکیه در چارچوب عملیات «ایرینی» را به دلیل رویکرد یکجانبه، مغایرت با قوانین بین المللی و روابط دوستانه محکوم می‌کند.

این در حالی است که به دنبال احضار نمایندگان دیپلماتیک آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا توسط وزارت خارجه ترکیه در اعتراض به بازرسی کشتی متعلق به آنکارا، وزیر دفاع آلمان ساعاتی پیش از عملیات مذکور دفاع کرد.

«آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر» وزیر دفاع آلمان در این خصوص اعلام کرد: سربازان ما رفتار درستی را انجام دادند و دقیقاً در راستای مأموریت اروپایی «ایرینی» (Irini) به این کار مبادرت ورزیدند. اتهامات مطرح علیه نظامیان ما بی پایه و اساس هستند.

گفتنی است که ترکیه دوشنبه هفته جاری فرستاده اتحادیه اروپا، کاردار آلمان و سفیر ایتالیا را به دلیل «تجسس غیرقانونی» از یک فروند کشتی این کشور که عازم لیبی بود، احضار کرد.

بر اساس اعلام خبرگزاری آناتولی، وزارت خارجه ترکیه پس از این احضارها با ارائه یادداشتی اعتراضی علیه تلاش برای تفتیش از این کِشتی حامل پرچم ترکیه‌، اقدام مذکور را خلاف قوانین بین الملل اعلام کرد.

«حامی آکسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از بازرسی کِشتی این کشور توسط نیروهای نظامی عملیات «ایرینی» وابسته به اتحادیه اروپا در دریای مدیترانه گفته بود: «این اقدام بدون جلب رضایت ترکیه صورت گرفته است. نتایج و اهداف عملیات «ایرینی» که از سوی اتحادیه اروپا اجرا می‌شود، بحث برانگیز است. روز گذشته در چارچوب این عملیات، نظامیان مستقر در یک فروند ناو جنگی آلمانی به نام «هامبورگ» کشتی تجاری «ام وی روزلین آ» با پرچم ترکیه را که محموله‌ای از رنگ، مواد اولیه رنگ و کمک‌های بشردوستانه را حمل کرده و در حال حرکت به سوی مصراته لیبی بود، مورد بازرسی کامل قرار دادند. تمامی پرسنل کِشتی، مورد بازرسی کامل این نیروها قرار گرفتند. نظامیان مسلح، کاپیتان کشتی را مجبور به باز کردن درب کانتینرها کردند. این کار بدون رضایت ترکیه و کاپیتان کِشتی صورت گرفت. به این اقدام که خارج از اختیارات و با اِعمال زور به انجام رسید، اعتراض می‌کنیم».

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها