تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

ترکیه خواستار حضور پاکستان در تامین امنیت فرودگاه کابل شد

  • 26 خرداد 1400 - 18:16


رئیس جمهور ترکیه خواستار حضور پاکستان و مجارستان برای تامین امنیت فرودگاه کابل شد.

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه خواستار حضور پاکستان و مجارستان برای تامین امنیت فرودگاه کابل شد. 

وی افزود: ترکیه برای تامین امنیت کابل نیازمند حمایت مالی،‌ لجستیکی آمریکا برای تامین امنیت فرودگاه کابل است. 

ترکیه در حال حاضر ۵۰۰ نظامی در افغانستان دارد. 

رییس جمهور ترکیه پیش از این، با اشاره به خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان گفته بود که در پایان این روند، ترکیه تنها کشور قابل اعتماد برای مدیریت مناسب وضعیت موجود خواهد بود.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو نیز گفته است که گفت‌وگوها با ترکیه در مورد تأمین فرودگاه کابل پس از خروج نیروهای بین‌المللی جریان دارد.

پیش از این «سهیل شاهین» از اعضای مذاکرات کننده هیات طالبان خواستار خروج نیروهای ترکیه همزمان با نیروهای خارجی و آمریکایی از افغانستان شده بود.

شاهین در پاسخ به سوال رویترز مبنی بر تمایل ترکیه برای حفظ نیروهای این کشور و اداره فرودگاه بین‌الملل حامد کرزی گفت که نیروهای ترکیه باید از افغانستان خارج شوند. 

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که ترکیه مسئولیت اداره فرودگاه کابل را پس از خروج ناتو برعهده خواهد گرفت.

جوبایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا مدتی پیش اعلام کرد که تمام نیروهای آمریکایی تا پیش از ۱۱ سپتامبر نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهند کرد. 

طی ۲۰ سال گذشته اداره فرودگاه کابل برعهده ناتو بوده و این سازمان تاکنون به درخواست دولت افغانستان برای واگذاری مسئولیت این فرودگاه طفره رفته است. 

انتهای پیام/ ر


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها