تاریخ : پنج شنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۰ 15 ذو القعدة 1442 Thursday, 24 June , 2021

ترکی الفیصل: بایدن برای بازگشت به برجام شرط خواهد گذاشت

  • 16 آبان 1399 - 6:08


رئیس اسبق اطلاعات عربستان سعودی گفت که نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا در صورت پیروزی در این انتخابات برای بازگشت به برجام شرط خواهد گذاشت.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ترکی فیصل»، رئیس اسبق سازمان اطلاعات عربستان سعودی مدعی شد که در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا او اقدامات دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور را لغو نخواهد کرد.

او پنجشنبه طی سخنرانی در نشست «اندیشکده بیروت در ابوظبی» گفت: «معتقدم که در صورت پیروزی بایدن و انتخاب او به عنوان رئیس جمهور آمریکا، او هرگز از موضعی که ترامپ داشته، مانند قدس یا بلندی‌های جولان [اشغالی سوریه] و یا توافقات موسوم به توافق ابراهیم عقب نشینی نخواهد کرد».

رئیس اسبق استخبارات سعودی بدون اینکه به تبعات پیروزی بایدن در انتخابات برای عربستان سعودی اشاره کند، فرار رو به جلو کرد و گفت که این فلسطینی‌ها هستند که باید از این پیشآمد نگران باشند.

او گفت: «آنچه مرا در رابطه با برخی از محافل عربی به ویژه دوستان و برادران فلسطینی‌ام نگران می‌کند، این است که آن‌ها انتظار دارند که بایدن با ترامپ فرق داشته باشد و به همین دلیل از این امر شدیدا مأیوس شوند».

ترامپ طی سال‌های گذشته حاکمیت رژیم اسرائیل بر جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخته و بعد از شناسایی قدس به عنوان پایتخت این رژیم، سفارت آمریکا را از تل آویو به قدس اشغالی منتقل کرده است.

بایدن گفته در صورت پیروزی سفارت آمریکا را در قدس نگه خواهد داشت و از اقدام کشورهای عربی در عادی‌سازی با تل آویو «خرسند» است.

ترکی الفیصل در مورد تأثیر انتخاب بایدن بر روابط آمریکا و ایران نیز گفت: «بایدن به صراحت گفته که به برجام برمی‌گردد ولی برای بازگشت شروطی خواهد داشت و ما همچنان از این شروط اطلاعی نداریم».

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نامزد دموکرات‌ها از رقیب جمهوری‌خواه خود پیش افتاده است. 

انتهای پیام/

 


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها