تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

تشریح اقدامات کرونایی ناجا

  • 04 آبان 1399 - 0:24

فرمانده ناجا با اشاره به اینکه تلاش بر این است که تا ۴ سال آینده مسکن کارکنان ناجا تامین شود، اقدامات کرونایی نیروی انتطامی را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی در برنامه نگاه یک با اشاره به تمهیداتی که برای کارکنان ناجا در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در حکم من به بحث معیشت کارکنان اشاره کرده اند، ناجا کارکنانی دارد که با حداقل‌ها بیشترین خدمت را ارائه می‌دهند، مهم‌ترین نیاز برای کارکنان نیروی انتظامی بحث مسکن است که متأسفانه با حداقل‌ها فاصله داریم که امیدواریم با قرارگاه جهادی تأمین مسکن که از سال گذشته راه اندازی شده است در طرح ۵ ساله که یک سال آن گذشته است بتوانیم به حداقل‌ها برسیم و به یک استاندارد نسبی دست پیدا کنیم.

وی افزود: متأسفانه ما در شرایطی هستیم که هم توان اقتصادی ناجا برای تأمین مسکن کارکنان پایین است و نمی‌توانیم مستقل از اعتبارات کاری انجام دهیم و هم در وضعیتی هستیم که اعتبارات ما کمتر از سال‌های قبل است ولی با پیگیری‌هایی که انجام شده و با جلساتی که ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شده است امیدواریم بتوانیم این مشکل را حل کنیم. البته ما با وزیر راه جلسات متعددی گذاشتیم و سعی داریم تا از امتیازاتی که هست استفاده کنیم و وام‌های کمک هزینه مسکن بگیریم.

سردار اشتری با اشاره به شعار سال هفته ناجا که «با هم برای امنیت و سلامت» نام دارد، گفت: امسال که کرونا در کشور ما شیوع پیدا کرده است، از همان روزهای اول به حضور متولیان بهداشت رسیدیم و اعلام آمادگی کردیم، بیشترین نیاز امروز بحث سلامت است و به همین دلیل ما این شعار را برای هفته ناجا در سال ۹۹ انتخاب کردیم.

تشریح اقدامات کرونایی نیروی انتظامی

فرمانده ناجا با اشاره به فعالیت‌های پلیس در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد: ما از همان ساعات اولیه که شیوع کرونا در کشور اعلام شد، ناجا کار خودش را آغاز کرد و تمام مراکز درمانی، کلینیک‌ها، بهداری‌ها و… را برای پذیرش بیمارانی غیر از پرسنل و خانواده‌هایشان هم اختصاص دادیم. موضوع دیگر بحث احتکار بود که ناجا توانست به سرعت تمامی انبارها و مکان‌هایی که دپوی کالا داشتند را شناسایی کردیم و با نظر مرجع قضائی و دانشگاه‌های علوم پزشکی آنها را توزیع کردیم.

وی ادامه داد: اما متأسفانه در فضای مجازی افرادی بودند که مردم را نگران می‌کردند که همکاران ما در پلیس فتا بیش از ۳ هزار تارنما را شناسایی کردند و با آنها برخورد کردند، یکسری از افراد تلفنی هدایت شدند و یکسری احضار شدند و موارد به آنها تذکر داده شد و برخی دیگر که عناد داشتند به مرجع قضائی معرفی شد تا با او برخورد شود و البته فعالیت‌های پلیس فتای ما در این زمینه همچنان ادامه دارد.

سردار اشتری خاطرنشان کرد: کار سوم پلیس بحث فاصله گذاری اجتماعی بود که اجرای آن برای پلیس بسیار سخت بود چراکه مردم ما از دیرباز تا کنون در این ایام به سفر می‌رفتند و هر سال ما در این ایام سفرها را برای مردم تسهیل می‌کردیم اما امسال باید جلوگیری می‌کردیم. اما خوشبختانه رو سفید شدیم و توانستیم به خوبی طرح فاصله گذاری اجتماعی را با کاهش ۷۰ درصدی تردد اجرا کنیم.

رئیس پلیس کشور گفت: دیگر اقدام ناجا بحث ضدعفونی خیابان‌ها با آب پاش های یگان ویژه بود، یک زمان این خودروهای یگان ویژه برای امنیت مردم به خیابان‌ها می‌آمدند و این بار برای سلامت مردم به خیابان‌ها آمدند.

وی بیان کرد: مصوبات ستادملی مقابله با کرونا به جدیت پیگیری می‌کنیم و از تمامی مردم می‌خواهیم پروتکل‌ها را رعایت کنند چراکه پلیس وظیفه دارد اعمال قانون کند، اگر داخل خودرویی که ۴ نفر سرنشین دارد یک نفر ماسک نزده باشد حتماً ما طبق قانون او را جریمه می‌کنیم، اگر ما اعمال قانون می‌کنیم برای سلامت مردم و خانواده‌ها است.

تمام خدمات ناجا تا پایان ۱۴۰۰ هوشمند می‌شوند

سردار اشتری با اشاره به هوشمند سازی در ناجا گفت: ناجا یک نهاد امنیتی و انتظامی است اما در کنار این یک نهاد مردمی است و در حال خدمت است، ما برای این ارائه خدمت باید از روش‌های روز و نوین استفاده کنیم تا سرعت خدمت رسانی را بالا ببریم، ما از حالت سنتی و قدیمی خدمات دهی به خدمات الکترونیک حتی قبل از اینکه دولت الکترونیک مطرح شود رسیده ایم. اما ما دیدیم این موضوع برای شرایط فعلی کمک نمی‌کند و باید پیشرفته‌تر شویم.

فرمانده ناجا ادامه داد: به عنوان مثال امروزه اگر بخواهید گذرنامه بگیرید دیگر نیازی نیست به پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه کنید، اگر در سامانه‌های پلیس حتی یک بار احراز هویت شده باشید می‌توانید به راحتی از داخل خانه درخواست گذرنامه بدهید و گذرنامه به درب منزل شما ارسال شود.

وی گفت: ما مطمئن هستیم تا پایان ۱۴۰۰ تمام خدمات ناجا هوشمند می‌شود، افراد می‌توانند در سامانه «پلیس من» وارد شوند و احراز هویت شوند و برای هرکاری مثل گذرنامه، کارت پایان خدمت و … از طریق همین سامانه اقدام کند. همچنین افراد در این سامانه می‌توانند وضعیت خروج از کشور خود را که آیا ممنوع الخروج هستند یا خیر را بررسی کنید.

سردار اشتری به اجرای هوشمندسازی در پلیس راهنمایی و رانندگی اشاره کرد و گفت: تعویض پلاک به ضورت الکترونیکی شده است و فقط زمان تحویل نیاز است که فرد به مراکز تعویض پلاک مراجعه کند یا اگر خودرویی سرقت شود بدون اینکه نیاز باشد مالک به کلانتری مراجعه کند، در هر لحظه از شبانه روز می‌تواند بر روی این سامانه مراجعه کند و ثبت سرقت کند البته این امکان هنوز فعال نشده و به زودی فعال می‌شود؛ باز هم یادآوری می‌کنم که شاید این سامانه در برخی مواقع قطعی داشته باشد اما تا پایان ۱۴۰۰ این سامانه و دیگر اقدامات هوشمندسازی در ناجا بدون نقص می‌شوند.

یک سوم تعداد کلانتری‌های مصوبه را کم داریم
رئیس پلیس کشور گفت: ما در کل کشور حداقل یک سوم کلانتری نسبت به چیزی که برایمان مصوب شده است کم داریم، مسئولیت ساخت آن هم مشخص شده است و نهادها و دستگاه‌ها باید پای کار بیاییند و کلانتری بسازند چراکه ناجا بودجه‌ای برای ساخت کلانتری ندارد.

وی ادامه داد: شهرداران برای امنیت شهرشان باید پای کار بیایند و همان طور که مدرسه و مسجد می‌سازند باید کلانتری هم بسازند تا امنیت شهرشان حفظ شود، برای ساختن یک شهر در همان لحظه‌های اول باید جانمایی و تأمین بودجه ساخت کلانتری شود.

سردار اشتری بیان کرد: در برنامه ششم توسعه آورده شده است که به ازای هر هزار نفر باید ۵ نیروی پلیس داشته باشد اما الان ۲.۸ داریم یعنی از نصف هم کمتر داریم البته با تمام این کمبودها هیچ مأموریت ما زمین نمانده است، اگر کلانتری و پایگاهی در محلی نداریم حتماً گشت گذاشته ایم.

در حال تکمیل…

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها