تاریخ : یکشنبه, ۲۳ خرداد , ۱۴۰۰ 4 ذو القعدة 1442 Sunday, 13 June , 2021

تشریح فعالیت‌های قرآنی در خراسان شمالی/ برنامه‌ها رونق یافت

  • 14 آبان 1399 - 17:30

بجنورد- مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی به تشریح فعالیت های قرآنی در سال جاری اشاره کرد و گفت: علی‌رغم شیوع بیماری کرونا فعالیت های قرآنی در سال جاری رونق داشته است.

حجت‌الاسلام علی خادمی در گفتگو با مهر به تشریح عملکرد ۷ ماهه امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی پرداخت و اظهار کرد: علی‌رغم شیوع بیماری کرونا، از ابتدای سال ۹۹ تاکنون فعالیت‌های قرآنی استان خراسان شمالی رونق قابل قبولی داشته است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی با اشاره به فعالیت‌های قرآنی انجام‌شده در سال جاری گفت: اداره امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی، در سه حوزه فعالیت دارد که نخستین و مهم‌ترین آن‌ها، حوزه آموزش است که شامل آموزش عمومی، توسعه حفظ، آموزش تفسیر و آموزش تربیت کادر است.

وی افزود: در هفت ماه اخیر در بخش آموزش عمومی تعداد ۳۱۸ نفر، در بخش توسعه حفظ تعداد ۵۶۲ نفر، در بخش آموزش تفسیر تعداد ۲۷۲ نفر و در بخش آموزش تربیت کادر هم تعداد ۱۶ نفر آموزش‌های لازم را فراگرفته‌اند.

حجت الاسلام خادمی دومین حوزه فعالیت‌های قرآنی را تبلیغی و ترویجی دانست. بیان داشت: از ابتدای سال تاکنون ۱۳ برنامه جز خوانی در قالب ۸ مراسم محوری و ۵ مراسم غیر محوری و تعداد ۲ محفل انس با قرآن با حضور ۷۰ مخاطب و باهدف جذب نوجوانان و جوانان به سمت فراگیری مبانی و آموزه‌های قرآنی برگزارشده است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان شمالی تصریح کرد: سومین حوزه کاری اداره امور قرآنی، حمایت و نظارت است که در این راستا مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت و خانه‌های قرآن شهری و روستایی حمایت‌های ویژه‌ای را دریافت کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های قرآنی در مناسبت‌های ملی و مذهبی و به اقتضای زمان‌های مختلف متغیر است افزود: در رخدادها و مناسبت‌های ملی و مذهبی، برنامه‌های قرآنی متنوع و ویژه‌ای در هفت‌ماهه اخیر در استان خراسان شمالی اجراشده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به برنامه‌های ویژه محرم، ماه مبارک رمضان و شرکت فعالان قرآنی در رزمایش مواسات و جمع‌آوری کمک‌های مومنانه برای توزیع بین نیازمندان و محرومان اشاره کرد.

حجت الاسلام خادمی تاکید کرد: امسال در ماه محرم با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی برخی از برنامه‌های مذهبی، فعالان قرآنی و تشکل‌های قرآنی این استان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی با برپایی روضه‌های خانگی و حضور ۱۹۰ مخاطب توانستند شعائر دینی و مذهبی را حفظ کنند.

دبیر ستاد ساماندهی شئون فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی خراسان شمالی اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های ویژه ماه محرم می‌توان به برگزاری مسابقات روزانه کتاب‌خوانی با موضوع آموزه‌های قرآنی به‌صورت مجازی و پویش ملی ختم قرآن کریم و ختم سوره مبارکه فجر در شب عاشورا از طریق سامانه ختم قرآن در سایت تلاوت اشاره کرد که در این پویش‌ها تعداد ۷۹ مراسم با ۷۳۲ مخاطب شرکت داشتند.

وی افزود: فعالان قرآنی و مؤسسات و خانه‌های قرآن استان خراسان شمالی در دوران شیوع بیماری کرونا اقدامات مؤثری از قبیل راه‌اندازی کارگاه‌های تولید ماسک، ضدعفونی معابر و حضور فعال در رزمایش مواسات داشته‌اند و با جمع‌آوری مبلغی بالغ‌بر ۲۲ میلیارد ریال به‌صورت نقدی و غیر نقدی و توزیع آن بین ۷ هزار و ۷۲۰ خانواده محروم توانستند بخشی از مشکلات معیشتی جامعه را مرتفع کنند.

حجت‌الاسلام خادمی در انتها گفت: برگزاری آزمون‌های اعطا مدرک تخصصی به حافظان قرآن کریم، صدور گواهی‌نامه‌های آموزش و دوره‌های تربیت‌معلم، بازدید از کلاس‌های قرآنی برادران اهل تسنن، اعزام داور، قاری، ممتحن و مربی به ادارات و سازمان‌ها و همکاری با عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جهت برگزاری دوره‌های تربیت آموزشیار کادر وظیفه از دیگر برنامه‌هایی است که در ۷ ماه گذشته انجام شده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها