تصفیه‌خانه ششم 150 حلقه چاه را از مدار خارج می‌کند/با کیفیت‌ترین آب تهران از سدکرج تامین می‌شود

  • ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۷


معاون وزیر نیرو در امور آب گفت: با در مدار قرار گرفتن این تصفیه‌خانه می‌توانیم، 150 حلقه چاه زیر زمینی که برای تامین آب غرب تهران از آن استفاده می‌شود را از مدار خارج کرده و به حفظ آب‌های زیرزمینی در این مناطق کمک شایانی بکنیم.


به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قاسم تقی‌زاده خامسی،معاون وزیر نیرو در امور آب صبح روز جاری مورخ 8 آبان‌ماه سال 99 در مراسم بیست و ششمین هفته از پویش هر هفته الف ب ایران ضمن تشریح جزئیات پروژه افتتاح تصفیه‌خانه ششم تهران، گفت: متوسط مصرف آب شرب شهروندان تهرانی حدود 1 میلیارد متر مکعب است که در شرایط کرونایی به 1.2 میلیارد متر مکعب هم رسیده است.

معاون وزیر نیرو، ضمن اشاره به این نکته که 75 درصد از آب مورد نیاز شهر تهران از 5 سد کشور تامین شده و 7 تصفیه خانه و 900 هزار کیلومتر شبکه آبرسانی آب را به دست مردم پایتخت می‌رساند، گفت: 25 درصد از آب مصرفی مورد نیاز پایتخت از سد کرج تامین می‌شود که طی سال‌های ساخت تاکنون بیش از 260 میلیون متر مکعب نشده آب به دلیل نبود ظرفیت تصفیه رها سازی شده است.

*آورده آبی سد کرج در ترسالی 600 میلیون متر مکعب است

وی در تشریح اینکه سد کرج در 55 سال گذشته حدود 400 میلیون متر مکعب آورده آبی داشته و ما مجبور بودیم برای جلوگیری از سیلاب نسبت به رهاسازی این موجودی اقدام کنیم، افزود: در سال‌های پر آبی تا 600 میلیون متر مکعب از منابع آبی سد کرج به دلیل نبود ظرفیت رهاسازی شده است.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به هدف از افتتاح تونل انتقال آب از سد کرج به تصفیه‌خانه، گفت: هدف استفاده از تمام آورده آّبی سد کرج بوده است. همچنین عملیات ساخت این تونل در سال 84 آغاز شده تا سال 91 نیز به اتمام رسیده است.

*ساخت تونل انتقال آب از کرج به تصفیه خانه ششم با استفاده از  tbm

این مقام مسئول، در بیان نحوه حفر تونل انتقال آب از سد کرج به تصفیه‌خانه ششم تهران، گفت: شیوه حفر این تونل به روش مکانیزه و با استفاده از tbm در مدت 7 سال به اتمام رسیده است اما اگر قرار بود این تونل به شیوه دستی حفر شود عملیات ساخت آن بیش از 15 سال به طول می‌انجامید.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به نتایج افتتاح تصفیه خانه ششم تهران گفت: با در مدار قرار گرفتن این تصفیه‌خانه می‌توانیم، 150 حلقه چاه زیر زمینی که برای تامین آب غرب تهران از آن استفاده می‌شود را از مدار خارج کرده و به حفظ آب‌های زیرزمینی در این مناطق کمک شایانی بکنیم.

*بهترین آب تهران از سد کرج تامین می‌شود

 معاون وزیر نیرو در امور آب، در پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر اینکه با افتتاح این تصفیه‌خانه کدام یک از شهروندان مناطق 22 گانه تهران از آب باکیفیت بهره‌مند می‌شوند، گفت: با در مدار قرار گرفتن این تصفیه خانه کیفیت آب شرب مناطق 5، 9، 18، 21، 22 و شهر جدید پرند افزایش خواهد داشت زیرا آب تصفیه شده سد کرج به طور قطع بهترین آب مورد استفاده در پایتخت است.

تقی زاده خامسی در پاسخ به سوال دوم رئیس جمهور، تاکید کرد: زمان لازم برای هماهنگی فنی بین تونل و تصفیه خانه 2 ماه زمان می‌برد و پس از این مدت شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت تصفیه خانه ششم هستیم.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0