تظاهرات هزاران نفری در موریتانی در محکومیت اهانت به پیامبر اعظم(ص)

  • ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰


هزاران نفر از مردم خشمگین موریتانی در اعتراض به اهانت به پیامبر اعظم(ص)، در پایتخت این کشور تظاهرات کردند.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، هزاران نفر از مردم معترض موریتانی، عصر جمعه (۳۰ اکتبر) با برگزاری تظاهراتی در نواکشوط پایتخت این کشور، خشم خود را از اهانت به رسول اکرم (ص) در فرانسه اعلام کردند.

به گزارش وبگاه خبری-تحلیلی «الصحراء»‌ موریتانی، در حالی که در روزهای گذشته چندین تجمع مقابل سفارت فرانسه در نواکشوط برگزار شده بود، روز جمعه هزاران نفر از مردم علیه فرانسه و اهانت مقاماتش به پیامبر اسلام (ص) تظاهرات کردند.

همچنین پایگاه خبری «المستقله» عراق در این خصوص گزارش کرد، مقامات مسئول کشور موریتانی، دو روز پیش برای برگزاری این تظاهرات که شماری از شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان پارلمانی نیز مشارکت داشتند، مجوز صادر کرده بودند و نیروهای امنیتی نیز به منظور حفظ نظم و امنیت تظاهرات‌کنندگان در مناطق مشخصی از خیابان‌ها و مکان‌های منتهی به محل اصلی تظاهرات مستقر بودند.

تظاهرات‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی در حمایت از حضرت محمد (ص) با سر دادن شعار، هرگونه اهانت به ایشان و اسلام را محموم کردند و بر ضرورت توقف چنین حملاتی علیه نمادهای دینی و مقابله با اسلام‌هراسی تاکید کردند.

بر اساس این گزارش، معترضان همچنین هرگونه توجیه اهانت به پیامبر اکرم (ص) و مرتبط دانستن این امر با آزادی بیان را محکوم و تاکید کردند که مقدسات دینی خط قرمز است.

در این تظاهرات شماری از هنرمندان و شعرا نیز حضور داشتند که با قرار گرفتن پشت تریبونی که در میان معترضان قرار گرفته بود، به شعرخوانی و مدیحه سرایی برای پیامبر خاتم (ص) پرداختند.

پیش‌تر دولت موریتانی نیز نارضایتی خود را از تحریک علیه اسلام و احساسات مسلمانان جهان با اهانت به حضرت محمد (ص) در فرانسه، اعلام کرده بود و وزارت خارجه این کشور طی بیانیه اعلام کرده بود که این اقدام پاریس با آزادی بیان در تعارض است و نواکشوطبه بیانیه صادره از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی در این‌باره پایبند است.

این تظاهرات پس از آن است که نشریه فرانسوی «شارلی ابدو» برای چندمین بار در اقدامی اهانت‌آمیز، کاریکاتوری از پیامبر اکرم (ص)  منتشر کرد که این مسئله آتش خشم جوامع اسلامی را شعله‌ور کرد. خشم مسلمانان با سخنان «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که به حمایت از این اقدام و توجیه آن با آزادی بیان پرداخته بود، دو چندان شد.

انتهای پیام/ص

 


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0