• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 4 August - 2021

تعریف و تمجید شهاب حسینی از عباس کیارستمی در جشنواره عکس ۵

  • 02 تیر 1400 - 10:20

جشنواره جایزه بین المللی «عکس۵» همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی جشنواره، جشنواره جایزه بین المللی «عکس۵» یکم تیرماه همزمان با سالروز تولد عباس کیارستمی با حضور اهالی فرهنگ و هنر و نماینده ۱۰ سفارت هلند، رومانی، فرانسه، اتریش، استرالیا و… در موزه سینما برگزار شد.

در ابتدای این مراسم قطعاتی با نوازندگی پیانو سیاوش دمیریان و آواز رضا پورخلیلی برای مخاطبان اجرا شد.

در شروع مراسم مجری این برنامه ضمن خوشامدگویی به حاضرین گفت: این جشنواره به خاطر تک درخت در شهرستان آرو که عباس کیارستمی در فصول مختلف از این درخت عکاسی کرده است شکل گرفته که ما تصمیم گرفتیم هر سال این جشنواره همزمان با سالروز تولد این کارگردان برجسته برگزار شود. سمبل این دوره از جشنواره توسط رضا بانگیز ساخته و طراحی شده است و موضوع مهم دیگر حضور لیلی گلستان به عنوان داور و عضو شورای سیاست‌گذاری است که حضور ایشان سبب دلگرمی همه ما شده است.

سپس شهاب حسینی به صحنه رفت و درباره عباس کیارستمی گفت: خیلی خوشحالم که فرصتی پیش آمد تا درباره استاد عباس کیارستمی صحبت کنم. هنر سینما ریشه در دریافت‌هایی دارد که همه ما از زندگی داریم و برای نشان دادن این دریافت‌ها از راه‌های مختلف استفاده می‌کنیم. همه ما بعد از زبان مادری زبان‌های دیگر را انتخاب می‌کنیم تا این دریافت‌ها را به گوش دیگران برسانیم.

این بازیگر در ادامه بیان کرد: هنر سینما یک زبان است و دارای قواعد خاص خودش است. هر کس باید توانایی‌های خود را پیدا کند و به زبان‌های دیگر صحبت کند اما مهم این است با آن زبان چه حسی را می‌خواهیم منتقل کنیم. عکس خیلی مهم است چون نوع دیدگاه عکاس را درباره یک سوژه نشان می‌دهد. همچنین می‌توانیم هنر سینما را یک زبان بدانیم. عباس کیارستمی اندیشمند، ادیب و متفکر به زبان و ادبیات سینما بود.

در ادامه این مراسم مهدی شادی زاده دبیر و مؤسس این جشنواره خاطرنشان کرد: برای این جشنواره چند جوان کنار هم جمع شدند تا بتوانند اتفاقی را به صورت مستقل رقم بزنند. گاهی همه راهها بسته می‌شد ولی حضور لیلی گلستان دلگرمی همه ما بود. همچنین مدیران بسیاری در این راه ما را کمک کردند تا به شکل مستقل این جشنواره بین المللی برگزار شود. عباس کیارستمی در هر کاری موج نویی را به همراه می‌آورد و ما دوست داشتیم موج نویی که در عکاسی دوست داشت همان را اجرا کنیم.

در ادامه این مراسم حسین پاکدل درباره عباس کیارستمی تأکید کرد: باد جهشش را خودش انتخاب می‌کند، هوا را تازه می‌کند و آلودگی را دور می‌کند. اگر باد نبود هستی کپک می‌زد و اگر در سینما عباس کیارستمی نبود مطمئن هستم فرهنگ و هنر ما چیزی کم داشت. باد سکون ندارد و عباس کیارستمی هم اینگونه بود. منشأ باد خورشید است و منشا کیارستمی خودش بود که از داشته‌هایش خوب استفاده می‌کرد. باد را نمی‌توانیم محصور کنیم همانطور که هنر کیارستمی را نمی‌توانیم محصور کنیم. مستقل ترین هنرمند زمانه ما این کارگردان بزرگ بود.

همچنین کلیپی از آثار برگزیده که شامل ۳۵ عکس بود برای مخاطبان نمایش داده شد.

در ادامه جایزه ویژه فوجی فیلم که شامل یک دوربین XT30 بود توسط فرزاد صدیق زاده نماینده فوجی فیلم به سعید رضوانیان اهدا شد.

این مراسم به دبیری مهدی شادی‌زاده برگزار شد.

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.