بین الملل

تقلای ترامپ برای جلوگیری از لغو تحریمهای آمریکا علیه ایران

مقامات دولت آمریکا در حال طرح ریزی تحریمهایی علیه ایران هستند که تخفیف یا لغو آنها به لحاظ سیاسی امری به مراتب دشوارتر از گذشته باشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه وال استریت ژورنال روز جمعه در مقاله ای به قلم «یان تالی» و به نقل از منابع آگاه نوشت که دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا می کوشد که تا پیش از انتخابات سوم نوامبر با طرح ریزی مجموعه ای از تحریمها علیه ایران، ضمن تقویت کارزار فشار حداکثری خود علیه تهران هرگونه اقدام و تلاش در جهت لغو و یا کاستن از این فشارها را بی اثر سازد؛ به ویژه در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر.

به رغم پیشتازی «جو بایدن» معاون پیشین باراک اوباما و نامزد کنونی حزب دموکرات در اکثر نظرسنجی های ملی و حتی ایالات حساس و کلیدی، مقامات دولت کنونی آمریکا بیم آن دارند که طرح ترامپ برای مذاکره مجدد با ایران ممکن است اهرم فشار دیپلماتیکی را که به زعم آنها برای وادار کردن تهران به امضای یک توافق جدید هسته ای و امنیتی لازم است، بی اثر سازد.

گفتنی است که دولت ترامپ تحت اختیارات قانونی خود در حوزه مقابله با تروریسم برخی از تحریمها را علیه ایران وضع کرده است؛ تحریمهایی که به باور تحلیل گران بی اثرسازی و ابطال آنها بسیار دشوار است. دولت ترامپ همچنین اقدام برنامه ریزی شده دیگری از جمله تحریم بخش پتروشیمی و صنایع فلزی را بررسی کرده بود.

روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه مطلب خود به این نکته مهم اشاره می کند که طبق گفته مقامات کنونی و پیشین آمریکا، حتی اگر اهداف بالقوه جدید هم تحت تحریمهای موجود باشند، قرار گرفتن مجدد این اهداف در فهرست سیاه [تحریمها] امکان ابطال و بی اثر سازی این اقدام را دشوارتر می سازد. از آنجا که این گونه تحریمها با شرح کامل و توجیه کننده ای منتشر می شوند، مقاماتی که درصدد رفع این گونه تحریمها هستند، به لحاظ سیاسی مجبورند که دعوی قابل قبولی برای لغو این تحریمها ارائه کنند.

خبرگزاری مهر

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا