تلاش سردار سلیمانی در تشکیل حکومت مردم‌سالاری در افغانستان

  • 12 دی 1399 - 22:03

مشهد ـ رئیس مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان گفت:بعد از سقوط طالبان، آمریکایی‌ها سعی کردند رژیم شاهی را به افغانستان برگردانند اما تلاشهای سردار سلیمانی به تشکیل حکومت مردم‌سالاری منجر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدعیسی حسینی مزاری امشب در نشست مجازی بین المللی حاج قاسم سلیمانی گفت: شهید سلیمانی پس از انتصاب فرماندهی سپاه قدس نقش پررنگی در نهضت مقاومت در منطقه داشت، ایشان همچنین به کمک دولت افغانستان آمد و در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی نقش داشت.

رئیس مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان ادامه داد: در آن زمان که ۹۰ درصد افغانستان در اختیار طالبان بود، شهید سلیمانی نقش پر رنگی در مبارزه با طالبان داشت. اگر کمک‌های ایشان نبود بعید می‌دانم جریان مقاومت می‌توانست دوام بیاورد و مقابل طالبان پیروز شود.

حجت الاسلام حسینی مزاری بیان کرد: بعد از سقوط طالبان و حضور مجاهدان در کابل، آمریکایی‌ها سعی کردند رژیم شاهی را به افغانستان برگردانند، حتی ظاهرشاه به عنوان شاه افغانستان انتخاب شد اما تلاش سردار سلیمانی این طرح را شکست داد و حکومتی به عنوان مردم‌سالاری در افغانستان شکل گرفت.

وی با بیان اینکه آقای ظریف نیز اعلام کرده که شهید سلیمانی نسبت به وی نقش پر رنگ تری در روابط خارجی با افغانستان داشته است، ادامه داد: شهید سلیمانی در افغانستان حتی در کارهای عمرانی این کشور از جمله احداث جاده دوغارون تا هرات تأثیر داشته است.

رئیس مرکز فعالیت های سیاسی فرهنگی تبیان همچنین افزود: پیشنهاد من به دولت افغانستان این است که باید از کارکردهای این شهید استفاده کند، حضور شهید سلیمانی در کشورهای عراق و سوریه باعث پیروزی جبهه مقاومت شد. حتی در کشوری مانند ونزوئلا ایشان نقش پررنگی داشت.

وی در ادامه افزود: مجموع شخصیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای در ایران و خارج از ایران، بایستی در رابطه با اندیشه‌های این شهید نسبت به نسل فعلی بیشتر فعالیت کنند، دانشگاه‌ها، طلاب و سایر افراد فرهنگی باید بیشتر در جهت برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدت فعالیت کنند تا نهضت‌های مختلف بتوانند با این شخصیت بزرگ بیشتر آشنا شوند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0