تلاش می کنیم بابرنامه های اشتغال،بازگشت مجددزندانی را ازبین ببریم

  • 30 مهر 1399 - 12:29

رییس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه اشتغال بخش لاینفک فرآیند اصلاح و تربیت است، گفت: تلاش می‌کنیم با اجرای برنامه‌های اشتغال تا حد امکان زمینه بروز جرم و بازگشت مجدد زندانی را از بین ببریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی حاج محمدی، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور در نشست سراسری هیأت مدیره بنیاد تعاون زندانیان با مدیران کل زندان‌ها و مدیران نمایندگی‌های بنیاد تعاون سراسر کشور گفت: اشتغال بخش لاینفک فرآیند اصلاح و تربیت است و ریشه بسیاری از بزهکاری‌ها در جامعه به علت بیکاری و نداشتن شغل و درآمد است و ما تلاش می‌کنیم با اجرای برنامه‌های اشتغال و حرفه آموزی تا حد امکان زمینه بروز جرم و بازگشت مجدد زندانی به زندان را از بین ببریم.

رئیس سازمان زندان‌ها خاطرنشان کرد: اشتغال مولد و هدفمند زندانیان علاوه بر اینکه امکان درآمدزایی برای زندانی و کمک به تأمین معاش خانواده وی را فراهم می‌سازد در فرآیند اصلاح و تربیت و بازاجتماعی کردن زندانیان نیز نقش مهمی دارد.

وی در این جلسه که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور اعضای هیأت مدیره بنیاد تعاون برگزار می‌شد، اظهار کرد: هدف گذاری ما اشتغال ۵۰ درصدی زندانیان محکوم سراسر کشور تا پایان سال است و بنیاد تعاون نقش به سزایی در تحقق این مهم دارد.

وی ادامه داد: هیأت مدیره جدید به این مأموریت متعهد است و دغدغه اشتغال زندانیان و معاش خانواده‌های آنان را دارد.

حاج محمدی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مدیران زندان‌های کشور گفت: برای توسعه اشتغال و رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنید.

رئیس سازمان زندان‌ها با تاکید به شرایط خاص کشور به علت شیوع ویروس کرونا گفت: زندانیان در نزد ما امانت هستند و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی و مراقبت از سلامت زندانیان نباید به هیچ عنوان مورد غفلت قرار گیرد.

در ادامه این جلسه سیدصولت مرتضوی، رئیس هیأت مدیره بنیاد تعاون گفت: کاهش جمعیت کیفری و ایجاد اشتغال برای زندانیان دو محور مورد تاکید آیت الله رئیسی است و سازمان زندان‌ها و بنیاد تعاون می‌توانند با کمک و همکاری هم این دو مساله مهم را محقق سازند.

رئیس هیأت مدیره بنیاد تعاون حرکت در مسیر سیاست‌های قوه قضائیه را مورد تاکید قرار داد و گفت: سرلوحه کار ما تحقق بخشی به عدالت در قوه قضائیه و همچنین حمایت قانونی از زندانی و خانواده وی است و اشتغال زندانیان اولویت و تکلیف بنیاد تعاون است.

وی به سند امنیت قضائی نیز اشاره کرد و گفت: ایجاد امنیت قضائی یعنی ایجاد آرامش برای شهروندان. آسایش قضائی محقق نمی‌شود و آرامش برای بخشی از جامعه خصوصاً جامعه هدف سازمان زندان‌ها محقق نمی‌شود مگر با همت والای همکاران متعهد و سخت کوش در زندان‌ها و بنیاد تعاون.

مرتضوی ادامه داد: برای توسعه اشتغال باید از تمام ظرفیت‌های موجود از جمله انجمن‌های حمایت از خانواده‌های زندانیان و بخش خصوصی استفاده کنیم.

رئیس هیأت مدیره بنیاد تعاون از طرح تدوین سند تحولی بنیاد تعاون خبر داد و گفت: یکی از کارهای اساسی تدوین این سند است که به زودی انجام خواهد شد.

در ادامه این جلسه مدیرعامل بنیاد تعاون گزارشی از فعالیت‌های این بنیاد را ارائه کرد.

همچنین تعدادی از اعضای هیأت مدیره بنیاد تعاون و مدیران کل زندان‌ها به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود جهت اجرای سیاست‌های تحولی در حوزه اشتغال و حرفه آموزی زندانیان پرداختند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0