تلفات سیل در هند به ۱۱۲ نفر رسید؛ ۹۰ هزار نفر آواره شدند

  • 02 مرداد 1400 - 12:34
تلفات سیل در هند به ۱۱۲ نفر رسید؛ ۹۰ هزار نفر آواره شدند


به دنبال وقوع سیل و رانش زمین بعد از باران‌های موسمی در دو ایالت هند، حداقل ۱۱۲ نفر کشته شده و دهها هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، شمار تلفات بارانهای موسمی و رانش زمین در هند به ۱۱۲ نفر افزایش یافته است و بالغ بر ۹۰ هزار نفر نیز مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند. 

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه، طوفانهای موسمی طی چند روز گذشته سواحل غربی هند را در نوردیده و منجر به ناپدید شدن دهها نفر در مناطق اطراف بمبئی، پایتخت تجاری هند، شده است. گفته می‌شود این بدترین سیل ایالت گوا در همسایگی بمبئی در دهه ‌ای اخیر است. 

دولت محلی ایالت «ماهاراشترا» در بیانیه‌ای اعلام کرده، بارشهای موسمی همزمان با جزر و مدهای شدید و تخلیه آبهای سرریز سدها منجر به وقوع سیل و آبگرفتگی‌های گسترده شده است. طبق اعلام رسمی سازمان هواشناسی هند طی ۲۴ ساعت ۵۹۴ میلیمتر باران باریده است.

براساس این گزارش، بیشتر قربانیان از منطقه «رایگاد» در جنوب بمبئی هستند جاییکه دهها نفر در میان گل و لای و آوار خانه‌ها مدفون شده‌اند. طبق آمارها در این منطقه حداقل ۴۷ نفر کشته و ۵۳ نفر نیز در گل و لای ناپدید هستند. 

در منطقه تالیا در ۱۸۰ کیلومتر جنوب بمبئی نیز حداقل ۳۸ نفر کشته شدند جاییکه گل و لای تقریبا تمام یک روستا را تخریب کرده است. برخی از تلفات نیز مربوط به تصادفات جاده‌ای ناشی از بارش شدید باران و سیل در این دو ایالت بوده است.

پیش از این روزنامه گاردین به نقل از کارشناسان هواشناسی گزارش داده بود که بارش شدید باران در این موقع از سال در بمبئی موضوعی غیرعادی است و افزود با توجه به پیش‌بینی‌ها درباره ادامه بارش شدید باران طی چند روز آینده، بمبئی خود را برای احتمال تلفات بیشتر آماده می‌کند.

در شهر «مهاد» طغیان رودخانه و شکسته شدن حاشیه رودخانه باعث قطع کامل دسترسی به این شهر شده و ساکنان وحشت زده آن برای در امان ماندن از سیل مجبور شدند به پشت بامها و طبقات بالای ساختمانها فرار کنند.

«نیروی واکنش به بلایای طبیعی ملی هند» اعلام کرده است که به دلیل بدی آب و هوا روز جمعه نتوانسته بالگردهای خود را در این منطقه فرود بیاورد اما در روز شنبه و با بهتر شدن وضعیت جوی شرایط امداد و نجات مساعدتر شده است.  

در حال حاضر نیروهای امدادی هند در کنار نیروهای ارتش در حال تخلیه مردم از مناطق سیل زده هستند اما به دلیل رانش زمین و تخریب بزرگراه اصلی بمبئی و گوا عملیات امدادرسانی با اختلال و کنید همراه است.  

براساس گزارش خبرگزاری رویترز، تا کنون حداقل ۱۱۲ نفرکشته شده و در منطقه مهاراشترا ۹۰ هزار نفر خانه های خود را ترک کرده‌اند.

انتهای پیام/ص


خبرگزاری فارس

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0