تاریخ : چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 1 شوال 1442 Wednesday, 12 May , 2021

تمدید ماموریت کشتی حفاری ترکیه در مدیترانه و تداوم نگرانی یونان

  • 11 آبان 1399 - 22:22


نیروی دریایی ترکیه از تمدید ماموریت کشتی حفاری خود در شرق دریای مدیترانه خبر داد.


به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، ترکیه  روز یکشنبه در اقدامی تنش‌زا  از تمدید ماموریت کشتی حفاری خود در شرق دریای مدیترانه خبر داد.

به نوشته وبگاه «شبکه خبری الجزیره» نیروی دریایی ترکیه اعلام کرده که کشتی تحقیقاتی «عروج رئیس» تا 14 نوامبردر منطقه باقی خواهد ماند. نیروی دریایی ترکیه روز یکشنبه در سامانه ارسال هشدار دریایی «ناوتکس» اعلام کرد این کشتی تا 14 نوامبر (شنبه 24 آبان) در شرق مدیترانه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهد.

 وزارت خارجه یونان نیز در واکنش به این مسئله  اعلام کرده که شرکا و متحدان خود را در جریان آخرین تحرکات قرار خواهد داد. وزارت خارجه یونان در این زمینه اعلام کرد: «این اقدام ترکیه فقط تنش‌ها را در یک منطقه آسیب پذیر، جایی که درحال حاضر توجه معطوف به کمک و پشتیبانی وهمبستگی پس از زلزله است، افزایش می‌دهد.»

یونان مدعی است که ترکیه در حال نقض قوانین بین المللی در‌آب‌های یونان است و از اتحادیه اروپا خواسته ترکیه را با تحریم‌هایی مواجه سازد. با توجه به تداوم اقدامات ترکیه بیم درگیری بین دو کشور هر آن می‌رود. یونان و ترکیه برای نمایش قدرت به هم  بارها رزمایش‌هایی را برگزار کرده اند.

چندی قبل رسانه‌ها از اقدام دولت آمریکا در تجهیز ارتش یونان به جنگنده‌های اف-35 که پیشتر قرار بود به ترکیه ارسال شوند، خبر دادند.  به نوشته وبگاه «جوئیش پرس» دولت آمریکا قصد دارد 6 فروند از جنگنده‌های اف-35 که ترکیه پیشتر سفارش داده بود را به یونان  بفروشد. آمریکا از ارسال این جنگنده‌های پیشرفته به ترکیه به دلیل خرید سامانه اس-400 از روسیه صرف نظر کرد.

روزنامه  یونانی«استیا» نیز نوشت که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا و همتای یونانی‌اش در پشت درهای بسته در زمینه  خرید 20 فروند اف-35 به توافق رسیدند به نوشته این روزنامه، قراراست 6 فروند نخست از این 20 فروند به زودی به یونان ارسال شود.

یک روزنامه دیگر یونانی نیز نوشت که آزمایش سامانه اس-400 از سوی ترکیه، مسیر یونان را برای خرید اف-35 هموارتر کرد. روزنامه «جی سی تی» یونان نوشت، واکنش ایالات متحده به آزمایش اس-400 از سوی ترکیه فقط به تحویل هواپیماهای اف-35 به یونان محدود نمی‌شود، بلکه احتمال انتقال تجهیزات اتمی ناتو مستقر در پایگاه «اینجرلیک» در ترکیه به جزیره «کرت» در یونان وجود دارد. 

 انتهای پیام/.


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها