تنها ۴۵ هزار نفر از قالیبافان آذربایجان شرقی بیمه هستند

  • 12 دی 1399 - 19:26

تبریز- رئیس اتحادیه تولیدکنندگان فرش تبریز با بیان اینکه تنها ۴۵ هزارنفر از قالیبافان آذربایجان شرقی بیمه هستند گفت: برخی از بازرسان بیمه به دلایل غیرمنطقی بیمه قالیبافان را حذف می‌کنند.

اسماعیل چمنی در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: فرش دستبافت در حوزه بخش خصوصی بیشترین اشتغال زایی را در کشور دارد و این فرصت شغلی نه محیط زیست را آلوده می‌کند و نه بنیان خانواده به خطر می‌افتاد بلکه قالیبافان بیشتر به صورت خانوادگی و در کنار هم مشغول به بافتن فرش می‌کنند.

چمنی با بیان اینکه فرش تنها کالایی است که ثبت جهانی شده و تولید ملی محسوب می‌شود، ادامه داد: برای همین منظور و با توجه به ارزآوری بالایی که این صنعت می‌تواند داشته باشد باید توجه جدی به حل مشکلات قالیبافان داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه بیمه مشکل اصلی فعالان صنعت فرش است، افزود: سهمیه بیمه قالیبافی استان ۲۰۰ هزار نفر بود که متأسفانه طی سال‌های اخیر تعداد بیمه شده قالیبافی استان ۹۰ هزار نفر شده بود و اکنون این رقم به ۴۵ هزار نفر بیمه شده قالیبافی در استان کاهش پیدا کرده است.

چمنی با اشاره به اینکه برخی از بازرسان بیمه به دلایل غیرمنطقی اقدام به حذف بیمه قالیبافی قالیبافان می‌کنند، افزود: شغل قالیبافی طوری نیست که قالیباف همواره و ۲۴ ساعته روی دار قالی مشغول بافتن فرش باشد، چراکه در برخی مواقع شاهد بودیم که قالیباف برای تهیه ابریشم و نخ به بازار رفته تا مصالح مورد نیاز برای بافتن فرش را تهیه کند و بازرس به منزل و محل کار وی رفته و به دلیل عدم بافتن فرش بیمه او را قطع کرده‌اند.

وی افزود: این بیمه چون کمک دولتی دارد بازرسان بیمه سخت گیری های نادرست و غیرمنطقی دارند و تصور می‌کنند که قالیباف باید همیشه روی دار قالی مشغول بافتن فرش باشد در حالی که در قانون نیز به این موضوع اشاره نشده است و همین سخت گیری های بازرسان بیمه باعث شده تا بیمه بسیاری از قالیبافان قطع شود.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و بافندگان فرش دستباف تبریز با اشاره به اینکه بیمه امید اصلی قالیبافان است، گفت: در سال ۹۷ مجلس مصوب کرد که تعداد بیمه قالیبافی کشور به یک میلیون نفر برسد که دولت این موضوع را عملی نکرد.

چمنی افزود: امسال نیز در لایحه بودجه رایزنی‌ها و پیگیری‌هایی با نمایندگان مجلس انجام دادیم تا بیمه یک میلیون نفری قالیبافان در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ آورده شود و پیگیری‌ها را تا حصول نتیجه ادامه خواهیم داد.

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته در سطح کشور ۶۰۰ هزار نفر بیمه شده قالیبافی داشتیم، گفت: این رقم امسال به ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.

چمنی با تاکید بر اینکه در کشور ظرفیت دو میلیون نفری بیمه قالیبافی داریم، گفت: رایزنی‌هایی کردیم تا موضوع بیمه قالیبافی در بودجه سال آینده بیاید.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0