تاریخ : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰ 10 ذو القعدة 1442 Saturday, 19 June , 2021

توزیع انسولین قلمی در ۴۴ داروخانه منتخب البرز

  • 05 آبان 1399 - 15:26

کرج – مدیر امور دارو و فرآورده‌های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی استان البرز گفت: از هفته گذشته در ۴۴ داروخانه منتخب استان در چهار نوبت توزیع دو نوع انسولین قلمی انجام می‌شود.

امیر بقایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه در استان البرز در کل کمبود انسولین نداریم و کمبود تنها در برخی انواع انسولین‌های قلمی است، اظهار کرد: پزشکان و مردم به خاطر اینکه مصرف این نوع انسولین نسبت به انسولین‌های ویالی راحت‌تر است آن را ترجیح می‌دهند.

وی بیان کرد: طیف بسیاری از مصرف‌کنندگان انسولین‌های قلمی سالمندان هستند و به دلیل اینکه خواندن اعداد روی سرنگ انسولین و کشیدن آن سخت است پزشکان ترجیح دادند از انسولین‌های قلمی استفاده شود.

مدیر امور دارو و فرآورده‌های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی استان البرز ادامه داد: تأمین انسولین‌های قلمی با وجود سهولت در مصرف، سخت است، چراکه تقریباً تمام آنها وارداتی هستند.

انسولین در تور قاچاق معکوس

وی با بیان اینکه انسولین یکی از داروهای گران در خارج از کشور است، ادامه داد: این داروها با یارانه در اختیار مردم قرار می‌گیرد به عبارتی انسولینی که در خارج از ایران با قیمت ۱۵۰ تا ۲۰۰ دلار عرضه می‌شود در ایران در حدود ۳۵ تا ۳۶ هزار تومان به فروش می‌رسد و اگر با نرخ ارز آزاد در نظر بگیریم قیمت در حدود یک تا یک و نیم دلار می‌شود که اختلاف قیمتی زیاد است، این مسئله باعث شده انسولین برای قاچاق معکوس جذاب باشد.

بقایی عنوان کرد: واردات انسولین با توجه به بحران ناشی از تحریم‌ها علی‌رغم ادعای کشورهای غربی مبنی عدم تحریم دارو و غذا سخت شده است و در عمل به‌واسطه مشکلات جدی که مبادله ارز به وجود آمده در عمل دارو و غذا نیز تحریم بوده و واردات آن با دشواری همراه است.

وی با اشاره به اینکه انسولین قلمی در بازار کم شده بود، بیان کرد: خوشبختانه از هفته گذشته در ۴۴ داروخانه منتخب در سطح استان البرز در چهار نوبت توزیع دو نوع از انسولین انجام می‌شود که آدرس آنها در سایت معاونت غذا و دارویی استان البرز وجود دارد.

مدیر دارو و فرآورده‌های بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با اشاره به اینکه دو نوبت توزیع انسولین در داروخانه‌های البرز صورت گرفته است، گفت: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده یک نوع از انسولین قلمی به نام انسولین نوومیکس که مصرف‌کنندگان آن زیاد هستند در داروخانه‌های دولتی استان از روز چهارشنبه موجود خواهد شد.

در صورت کمبود انسولین به داروخانه هلال احمر مراجعه شود

وی تصریح کرد: اگر مردم در ۴۴ داروخانه استان البرز نتوانستند انسولین نوومیکس را تهیه کنند، به داروخانه هلال‌احمر یا به داروخانه دانشکده داروسازی که جنب بیمارستان امام علی (ع) کرج واقع شده است مراجعه کنند.

بقایی با تأکید بر اینکه پزشکان در مورد کمبود انسولین همکاری و بیمارانی را که امکان‌پذیر است به سمت استفاده از انسولین‌های ویالی هدایت کنند تا از بحران کاسته شود، تصریح کرد: در حال تأمین انسولین‌های قلمی هستیم، امیدواریم تا هفته آینده در بازار به اندازه کافی انسولین قلمی موجود باشد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها