• امروز : چهارشنبه - ۱۳ مرداد - ۱۴۰۰
  • برابر با : Wednesday - 4 August - 2021

توزیع نابرابر درآمدها به بحرانی جدی در یزد تبدیل خواهد شد

  • 29 مهر 1399 - 19:47

یزد ـ دبیر کانون تفکر اقتصاد یزد گفت: لازم است توزیع درآمد مدنظر سیاستگذاران قرار گیرد زیرا اگر این فرآیند ادامه یابد در آینده بزرگترین بحران، بحران توزیع درآمد خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب انصاری سامانی عصر امروز در نشست کانون تفکر اقتصاد یزد با بیان اینکه زنگ پیش هشدارهای بحران توزیع درآمد، به صدا درآمده است، اظهار داشت: پیش هشدارهای توزیع درآمد در استان که به بحران تبدیل شده، قبلاً به صدا در آمده با این حال هنوز توجه خاصی به آن نمی‌شود.

وی توزیع نابرابر درآمد را جزو ملموس‌ترین متغیرها در فضای اقتصاد تحریمی و درگیر با کرونا دانست و افزود: علیرغم اینکه استان یزد در گذشته جزو استان‌های با شرایط مناسب در شاخص توزیع درآمد بوده، به تدریج این روند تغییر کرده و هم اکنون استان یزد شرایط مناسبی ندارد.

دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد، تغییر و سیر نزولی توزیع درآمد در استان را مهم دانست و بیان کرد: عواملی که در نابرابر شدن توزیع درآمد در استان مؤثر بوده‌اند موارد متعددی هستند از جمله شرایط متغیرهای کلان در سطوح استانی و کشوری، شوک‌های ارزی، تورم، بیکاری و حمایت‌های بسیار ناچیز دولت از محرومان و پیش بینی می‌شود این نابرابری‌ها افزایش نیز پیدا کند.

انصاری سامانی عنوان کرد: ما نیاز داریم که توزیع درآمد به عنوان یک متغیر اصلی مدنظر سیاست گذاران قرار بگیرد زیرا اگر همین فرآیند ادامه پیدا کند در آینده نزدیک بزرگترین بحران، بحران توزیع درآمد خواهد بود.

پیش بینی تداوم تورم شدید حتی در صورت کنترل نرخ ارز

دبیر کانون تفکر اقتصاد دانشگاه یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پدیده گذر نرخ ارز گفت: اثر تغییرات نرخ ارز بر کالاها و خدمات، مشابه بخش‌های مسکن، خودرو و حتی طلا نبوده که می‌توان پیش بینی کرد اگر نرخ ارز در همین وضعیت فعلی باقی بماند، حداقل به مدت یک سال تورم‌های ادامه دار در خیلی از اقلام خوراکی و خدمات را شاهد خواهیم بود زیرا اثر آن بر روی این اقلام هنوز کامل نشده است.

انصاری با توجه به اینکه با افزایش حداقل دستمزدها قرار نیست مشکلی حل شود، گفت: این مشکل که با تغییر در نرخ ارز به وجود آمده متوقف نمی‌شود ضمن اینکه شاهد هستیم در استان به طور مثال نانوایی‌ها ساعت کاری خود را کمتر کرده‌اند و خیلی از ابزارهایی که در اختیار دولت بوده و روی آنها تأثیر گذاشته فشاری بوده که برای ثابت نگه داشتن قیمت‌ها به کار رفته است و این نیرو عاقبت در جایی عقب نشینی می‌کند؛ حتی ممکن است در قالب کمبودهای مقداری و کیفیت خود را نشان دهد و باید منتظر اتفاق‌های بدتری باشیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

دیدگاهها بسته است.