تاریخ : جمعه, ۱۷ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 26 رمضان 1442 Friday, 7 May , 2021

توصیه فرانسه به ترکیه برای عدم مداخله در درگیری‌های قره باغ

  • 20 آبان 1399 - 17:23


دولت فرانسه از ترکیه درخواست کرد تا از هرگونه اقدامات تحریک کننده در تنش قره باغ خودداری کند.


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری ، فرانسه روز سه شنبه از ترکیه خواست تا اقدامات تحریک کننده در تنش قره باغ کوهستانی را متوقف کند.

 به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» کاخ الیزه دربیانیه ای بدین منظوراعلام کرد که از ترکیه خواسته تا هرگونه اقدامات تحریک کننده در زمینه تنش در قره باغ کوهستانی که منجر به درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شد را متوقف کند.

 الیزه اعلام کرده که در حال بررسی همه جزئیات آتش بس بین باکو و ایروان است. در بخش دیگر این بیانیه آمده است که هرگونه توافق با دوام در منطقه مستلزم رعایت منافع ارمنستان است.

 ترکیه در تنش بین باکو و ایروان با جانبداری از جمهوری آذربایجان روی آورد و مقامات ارشد این کشور بارها به حمایت از باکو اشاره کردند. ترکیه حتی به کمک رسانی نظامی به باکو در تنش با ارمنستان متهم است.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه بود که در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شده بودند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

وزارت دفاع ارمنستان روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «جنگ به پایان رسیده و کارهای بسیاری هست که باید انجام شود. ما از همگان می‌خواهیم که از هرگونه اقدام خرابکارانه اجتناب کنند.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «ما باید از اشتباهات گذشته درس بگیریم، به آینده نگاه داشته باشیم و ارتشی قوی بسازیم که مردم ارمنستان شایسته آن هستند.»

بامداد امروز بود که «نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد توافقنامه‌ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای پایان دادن به جنگ در قره‌باغ امضا کرده است.

انتهای پیام/م


خبرگزاری فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها