تاریخ : سه شنبه, ۲۸ اردیبهشت , ۱۴۰۰ 7 شوال 1442 Tuesday, 18 May , 2021

توضیحاتی درباره تزریق واکسن به مدیران شهری/تزریق واکسن پولی نیست

  • 01 اردیبهشت 1400 - 11:49

ساری- سخنگوی وزارت بهداشت درباره تزریق واکسن خارج از برنامه به مدیران شهری در آبادان و علی آباد کتول استان گلستان توضیحاتی داد و گفت: اشکال از سوی وزارت بهداشت نبوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیما سادات لاری پیش ازظهر چهارشنبه درباره تزریق واکسن خارج از برنامه به مدیران شهری به جای پارکبانان در خوزستان با بیان اینکه امکان شناسایی افراد از زیرماسک وجود ندارد، گفت: برخی از مدیران با این بهانه که آمدیم واکسن بزنیم تا دیگران برای دریافت واکسن، شجاعت پیدا کنند و این تخلف از سوی مدیران صورت گرفته بود.

وی افزود: مدیران با نام کسانی دیگر واکسن دریافت کرده بودند و اشکالی از سوی وزارت بهداشت در آبادان نبوده است.

وی درباره نظارت بر تزریق واکسن گفت: در تزریق واکسن به کادر بهداشتی و درمانی به دلیل آنکه جزو کادر ما محسوب می‌شوند، از افراد شناخت داریم و احراز هویت می‌کنیم اما وقتی از سوی سازمانی لیست ارائه می‌شود، آن سازمان خاص در قبال دریافت واکسن مسئولیت دارند.

لاری همچنین تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به مسائل پیش آمده، در تزریق واکسن حساسیت بیشتری اعمال می‌شود و کدهای ملی افراد رصد می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره تزریق خارج از برنامه واکسن در علی آباد کتول استان گلستان نیز گفت: در این شهر ۲۳ پاکبان برای تزریق واکسن معرفی شده بودند که سه پاکبان عنوان کردند واکسن تزریق نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: در این صورت اگر واکسن دور ریخته می‌شد، حیف و میل بیت المال محسوب می‌شود و اگر واکسن پاکبانان را به کادر درمان تزریق می‌کردند، عنوان می‌شد که سهمیه پاکبانان را جای دیگر تزریق کردند و در آنجا واکسن به مسئول پاکبانان و راننده تزریق شد.

وی با اشاره به تهیه سند تزریق واکسن اظهار داشت: در این سند همه چیز شفاف و روشن است و در ابتدا تزریق با واکسن‌های خارجی شروع شد و به دلیل اینکه همه وعده‌های واردات واکسن محقق نشده بود، نتوانستیم به هدف گذاری مدنظر دست یابیم.

سیما سادات لاری ادامه داد: واکسن‌هایی که در برنامه وزارت بهداشت قرار دارد به صورت رایگان به گروه‌های هدف تزریق می‌شود و در حال حاضر محموله‌های بیشتری از واکسن در اختیار ما قرار گرفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت بابیان اینکه تاکنون از چین، روسیه و هند مقادیری واکسن وارد شده است، گفت: از سبد کواکس نیز واکسن وارد شده است و امیدواریم تا اوایل اردیبهشت کادر بهداشت و درمان در تمامی مراکز دولتی و خصوصی واکسینه کنیم.

وی گفت: رئیس جمهوری در ستاد ملی کرونا تاکید کردند اگر شرکت‌های خصوصی می‌توانند واکسن وارد کنند، وارد عمل شوند و این شرکت‌ها باید از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت مجوز دریافت کنند.

واکسن پولی نداریم

وی یادآور شد: در حال حاضر جایی در کشور که واکسن پولی به مردم تزریق کند، وجود ندارد و همه افراد گروه هدف به ترتیب و به صورت رایگان واکسینه می‌شوند.

سخنگوی وزارت بهداشت درباره واکسن‌های ایرانی گفت: واکسن‌های پاستور و رازی به مرحله سوم کارآزمایی بالینی رفته است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر فروش واکسن به دولت‌ها انجام می‌شود، گفت: در حال حاضر استثنایی برای تزریق واکسن بین پولدارها و بی پول‌ها وجود ندارد و طبق برنامه و سند انجام می‌شود.

سیما سادات لاری با اظهار اینکه در حال حاضر ۸۵ درصد واکسن در اختیار هفت تا هشت کشور قرار دارد، گفت: عدالت جهانی در توزیع واکسن وجود ندارد.

وی درباره عوارض واکسن با بیان اینکه پیامدهای انواع واکسن‌ها به دستور وزیر بهداشت در حال بررسی است، گفت: تاکنون هیچ مشکلی گزارش نشده است و هر واکسنی که توزیع می‌شود، عوارض آن نیز بیان می‌شود و تزریق واکسن احتمال مرگ را به صفر می‌رساند.

وی با بیان اینکه همه توان کشور براین است که واکسن داخلی تولید شود، گفت: ما جزو معدود کشورهایی هستیم که در حال تولید واکسن هستیم و تولید واکسن برکت از جمله آن است و اوایل تیرماه عرضه می‌شود.

سیما لاری با بیان اینکه واکسن پاستور نیز از دیگر تولیدات به شمار می‌رود و مازندران نیز جزو استان‌های پایلوت است، گفت: این واکسن مشترک با کوبا است و پیش بینی می‌شود در تابستان جهش خوبی در افزایش واکسیناسیون داشته باشیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها