تولید ایران خودرو در سالجاری از ۲۸۵ هزار دستگاه گذشت

  • ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۶

یک مقام مسئول گفت: ایران خودرو از ابتدای سال تا ششم‌آبان ماه جاری، بیش از ۲۸۵ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه رشد را به ثبت رسانده است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از ایران خودرو، قائم مقام اجرایی مدیرعامل ایران خودرو گفت: گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای سال جهش تولید تا ششم‌آبان ماه جاری با تلاش کارکنان و حمایت شبکه بزرگ قطعه سازان، بیش از ۲۸۵ هزار دستگاه خودرو تولید کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه رشد را به ثبت رسانده است.

حمید مرادی افزود: همچنین این گروه صنعتی طی مذکور بیش از ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو روانه بازار کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشدی ۲۸ درصد را تجربه کرده است.

وی همچنین از کاهش تعهدات معوق شرکت ایران خودرو خبر داد و تصریح کرد: تعهدات معوق از تعداد ۱۸۹ هزار و ۱۵۰ دستگاه در سال گذشته به ۳۲ هزار و ۶۱۲ دستگاه در سال جاری کاهش یافته است.

مرادی تصریح کرد: به دلیل کمبود و کسری برخی از قطعات حدود ۵۷ هزار و ۳۰۰ دستگاه خودروی دارای کسری قطعه در پارکینگ‌های این شرکت وجود دارند که با همکاری شبکه تأمین و قطعه سازان، قطعات آنها در حال تأمین است و بزودی این خودروها تکمیل و به مشتریان تحویل داده می‌شود.

رد شائبه احتکار و دپوی خودرو در پارکینگ ایران خودرو

وی با رد شائبه احتکار و دپوی خودرو در پارکینگ این خودروساز گفت: طی دو سال گذشته برخی از افراد به ویژه در فضای مجازی احتکار خودرو توسط خودرو ساز را طرح کرده‌اند که این موضوع صحت ندارد.

قائم مقام اجرایی مدیر عامل ایران خودرو با اشاره به تحریم‌های صنعت خودرو تصریح کرد: طی دو سالی که تحریم‌های ظالمانه علیه صنعت خودرو اعمال شده، برای جلوگیری از هدر رفت ظرفیت‌های تولید و توان نیروی انسانی، با وجود کسری برخی قطعات، هیچوقت تولید را متوقف نکرده‌ایم. برخی از قطعات با فن‌آوری بالا و الکترونیکی به دلیل مشکلات ارزی با تأخیر از گمرک ترخیص شده و در این مقطع برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولید و استفاده بهینه از زمان‌های در دسترس برای تولید، ناچاریم خودروها را با کسری برخی قطعات تولید کنیم.

مرادی با بیان اینکه این خودروها پس از طی مراحل تولید به کف کارخانه منتقل می‌شوند و به دنبال ترخیص قطعات مورد نیاز، در اولین فرصت تکمیل و به مشتریان تحویل داده می‌شود خاطرنشان کرد: این اقدام موجب می‌شود تا سرعت تجاری سازی و تکمیل خودروها نیز افزایش یافته و متعاقب آن تیراژ تولید حفظ شده و تعهداتمان در قبال مشتریان هرچه بهتر و سریع‌تر محقق شود. زیرا اگر تولید خودرو تا زمان تأمین قطعات متوقف شود، روند تولید محصولات به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

مرادی تصریح کرد: آمار تمامی خودروهای دارای کسری قطعه و نوع قطعات آن به نهادهای نظارتی گزارش داده می‌شود.

وی تاکید کرد: اگر خودرویی با تأخیر به دست مشتریان برسد، علاوه بر تثبیت قیمت این خودروها برای مشتریان، خودروساز بابت تأخیر در تحقق معوقات خود، جریمه تأخیر نیز می‌پردازد. بنابراین زیان ماندگاری خودرو در وهله اول متوجه خودروساز است.

مرادی تصریح کرد: با توجه به این که از زمان تجاری سازی محصول تا دریافت پلاک و تحویل به مشتری حدود چهارده روز زمان لازم است، طبیعی است که تعدادی خودرو در پارکینگ خودروسازان منتظر حمل باشند و این خودروها نیز همگی به نام مشتری فاکتور شده و مراحل تحویل را سپری می‌کنند.

خبرگزاری مهر

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0