تاریخ : یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰ 11 ذو القعدة 1442 Sunday, 20 June , 2021

تولید ۲۷ میلیون تن محصولات سبزی و صیفی در فضای باز

  • 06 آبان 1399 - 12:53

یک مقام مسئول گفت: تولید محصولات سبزی و صیفی در فضای باز برای سال زراعی ۹۹-۹۸ حدود ۲۷ میلیون تن برآورد شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت افزود: این برآورد تولید در سال زراعی گذشته از سطح زیر کشت حدود ۸۳۰ هزار هکتار اراضی انجام شده است.

حسین اصغری گفت: تولید ۲۷ میلیون تن سبزی و صیفی با اولویت نیاز داخل صورت می‌گیرد و در این حوزه هیچ نیازی به واردات نداریم و جزو صادرکنندگان این محصولات نیز هستیم.

وی با بیان این که در سال گذشته ۳.۵ میلیون تن سبزی و صیفی از کشور صادر شد، اظهار داشت: این میزان صادرات سبزی و صیفی بیش از ۱.۲ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته است.

اصغری ادامه داد: عمده صادرات این محصولات به کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان و روسیه و کشورهای اوراسیا و حاشیه خلیج فارس صورت می‌گیرد هرچند برخی از محصولات سبزی و صیفی نیز روانه بازارهای ترکیه و آلمان می‌شود.

وی درباره تولید پیاز و سیب زمینی گفت: در سال زراعی ۹۹-۹۸ نزدیک به ۳.۳ میلیون تن پیاز و ۵.۵ میلیون تن سیب زمینی از اراضی کشاورزی برآورد تولید داشته ایم.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی، سطح زیر کشت پیاز را ۶۸ هزار هکتار و سطح زیر کشت سیب زمینی را ۱۴۹ هزار هکتار عنوان کرد.

وی افزود: میزان برآورد تولید گوجه فرنگی و خیار در سال زراعی گذشته به ترتیب ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن و یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن بوده است.

اصغری اظهار داشت: کشاورزان، گوجه فرنگی را از سطح ۱۳۰ هزار هکتار و خیار را از سطح ۴۵ هزار هکتار اراضی برداشت کرده اند.

وی در عین حال یادآور شد که سطوح کشت خیار به منظور صرفه جویی در مصرف آب در حال انتقال از فضای باز به فضای گلخانه‌ای است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت گفت: در مدت یاد شده یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن خربزه از ۷۵ هزار هکتار و ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تن هندوانه از ۹۹ هزار هکتار مزارع فضای باز پیش بینی تولید داشته ایم.

به گفته وی ۵۰ هزار تن سایر محصولات جالیزی نیز از یک میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار برداشت شده است.

اصغری برداشت سایر سبزیجات را ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن از ۱۹۸ هزار هکتار زمین کشاورزی برآورد کرد.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها