تاریخ : پنج شنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۰ 8 ذو القعدة 1442 Thursday, 17 June , 2021

ثبت قرآن‌های نفیس مجموعه شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی

  • 14 آبان 1399 - 15:31

مشهد ـ مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی ـ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی گفت: شش جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

محمود طغرایی در گفتگو با خبرنگار مهر از ثبت شش جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران خبر داد و گفت: در سال گذشته، پرونده ثبت منقول شش قرآن نفیس برای ثبت به وزارت خانه ارسال شد.

مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی ـ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با بیان اینکه در مجموعه تاریخی شیخ احمد جام بیش از ۱۰۰ جلد قرآن نفیس خطی با قدمت چند صدساله نگهداری می‌شود، افزود: اکثر این قرآن ها وقف مزار جام شده و در محل موزه قرآن‌ها نگهداری می شود.

وی، قرآن خطی وقفی جلال‌الدین اکبر غوریانی و پنج جلد قرآن به خط حسینی دامغانی شامل جزءهای ۱، ۵، ۶، ۷ و  ۲۵  را از مجموعه قرآن‌های خطی ثبتی عنوان کرد و خوشنویسی زیبا با ترکیبی از خط ریحان و ثلث، استفاده از هنر تذهیب و جلدسازی و صحافی را از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه دانست.

طغرایی بیان کرد: همچنین در سال ۹۷، یک جلد قرآن خطی موسوم به قرآن اورنگ زیب نیز از این مجموعه در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها