تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

ثبت ۲۶۷ تیراندازی گسترده در آمریکا از ابتدای سال میلادی

  • 23 خرداد 1400 - 4:56


یک گروه غیرانتفاعی در آمریکا گزارش داد که از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون، بیش از دویست‌وشصت مرتبه تیراندازی گسترده در این کشور انجام شده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وقوع تیراندازی‌های گسترده با تعداد زیادی کشته و زخمی در آمریکا همچنان ادامه داشته و فقط در دوازده روز ابتدایی ماه ژوئن بیش از ۲۵ حادثه ثبت شده است.

گروه غیرانتفاعی «آرشیو خشونت‌های سلاح گرم» – که بر حوادث تیراندازی در آمریکا نظارت دارد – طی گزارش جدیدی خبر داد که از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون، ۲۶۷ مرتبه تیراندازی گسترده در این کشور انجام شده است.

به نوشته وبگاه «هیل»، این گروه لفظ تیراندازی گسترده (یا تیراندازی جمعی) را به حادثه‌ای می‌گوید که در آن چهار نفر یا بیشتر هدف اصابت گلوله قرار بگیرند.

بر اساس این گزارش، دویست‌وشصت‌وهفتمین تیراندازی در سال جاری میلادی در آمریکا، عصر شنبه (به وقت محلی) رخ داد که دو مرد با آتش‌گشودن به سمت مردم در شهر آستین، حداقل ۱۴ نفر را مجروح کردند.

مقایسه آمارهای خشونت با سلاح میان آمریکا و کشورهای دیگر جهان، ایالات متحده را کشوری کاملاً استثنایی نشان می‌دهد: در این کشور نرخ وقوع تیراندازی‌های خشونت‌بار از هر کشور دیگر در دنیا بیشتر است؛ با آنکه آمریکا حدود ۵ درصد از جمعیت دنیا را شامل می‌شود نزدیک به ۳۱ درصد از کسانی که مرتکب کشتارهای جمعی با سلاح می‌شوند را در خود جای داده است.  

علاوه بر این، آمارهای مرکز تحقیقات کنگره آمریکا نشان می‌دهد آمریکایی‌ها صاحب حدود نیمی از (۴۸٪) از کل ۶۵۰ میلیون قبضه سلاح غیرنظامی موجود در سراسر دنیا هستند.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا اخیراً ضمن رونمایی از شش دستور اجرایی برای کاهش خشونت‌های مسلحانه، این حوادث را به بیماری مسری تشبیه و آن را مایه شرم‌ساری این کشور در سطح جهانی توصیف کرد. 

علی‌رغم آن که آزاد بودن حمل سلاح در آمریکا، روزانه به بروز خشونت‌های مرتبط با تیراندازی در سراسر این کشور منجر می‌شود که بسیاری از آن‌ها مرگبار است، لابی سلاح در ایالات متحده به اندازه‌ای قدرتمند است که تاکنون کنگره این کشور حاضر نشده اقداماتی را برای محدود کردن حمل سلاح انجام دهد.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها