جزئیات لایحه کمک معیشتی به خانوارهای کم درآمد در بودجه 1400

  • 29 مهر 1399 - 14:02


خبرگزاری فارس جزئیات لایحه دولت برای کمک معیشتی به خانوارهای کم درآمد در لایحه بودجه 1400 را منتشر کرد.


به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جزئیات لایحه دولت برای تخصیص کالاهای اساسی و کمک معیشتی به مردم در نشست کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی درباره کالاهای اساسی با حضور مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور بررسی شد.

نهایتا بر اساس مباحث مطرح شده مقرر شد چنانچه امروز کمیسیون برنامه و بودجه بتواند طرح ترکیبی از لایحه دولت و طرح خود ارائه کند که مورد تایید اعضا باشد، این طرح را فردا در صحن علنی مجلس ارائه کند؛ در غیر این صورت طرح اصلی خود را فردا را در صحن ارائه کرده و در صورت عدم تایید توسط شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

به گزارش فارس جزئیات لایحه دولت برای کمک معیشتی به شرح زیر است:

در راستای اصلاح بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ اعتبارات این بند به میزان ۸۰ هزار میلیارد تومان به شرح زیر افزایش می‌یابد:

۱-کمک معیشتی به خانوارهای کم درامد بابت کالای اساسی و ضروری:

واگذاری سهام به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی به صورت قطعی و بلاعوض جهت پرداخت کمک حمایت معیشتی بایت تامین کالای اساسی و ضروری به ۲۱ میلیون نفر یا پایین ترین درآمد مستمر مشتمل بر جبران کسری پرداختی به مشمولین تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کل کشور و سایر نهادهای حمایتی.

سازمان تأمین اجتماعی مکلف است دو هفته پس از تصویب هیات وزیران در خصوص فهرست شرکتهای واگذاری و نحوه تأمین منابع مالی، نسبت به واریز مبلغ فوق الذکر به حساب سازمان هدفمندی یارانه ها نزد خزانه داری کل کشور اقدام کند.

سازمان هدفمندی یارانه ها مکلف است منابع جدید این بند را صرفا در موضوع فوق لحاظ نموده و کلیه سازوکارهای اجرایی مطابق احکام مندرج در تبصره ۱۴ قانون بودجه از جمله شناسایی خانوارهای مشمول توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی عمل خواهد شد، مبلغ پرداختی به هر خانوار از محل اعتبارات این قانون براساس آیین نامه ای است که به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تصویب هیات وزیران خواهد رسید پرداختی به خانوارهایی که مجموع درآمد و مستمری براوردی کل خانوار کمتر از مبلغ حداقل دستمزد باشد در اولویت کمک معیشتی خواهند بود. سازمان هدفمندی مکلف است گزارش ماهانه از پرداخت های این بند را به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه دهد. مصارف و منابع این بند به جدول تبصره ۱۴ اضافه خواهد شد.

۲- تامین منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان و ارتقای پوشش حمایتی خانوار:

تادیه بدهی قطعی دولت به سازمان تأمین اجتماعی به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان که با اولویت صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش این سازمان و همچنین حمایت معیشتی خانوارهای هفت دهک پایین درآمدی مشمولین تحت پوشش شود.

۳- ارتقای برنامه جهش تولید:

تأدیه بدهی و تعهدات دولت به شرکتهای پیمانکار طرح های تملک دارایی سرمایه‌ای و یا جبران در ازای اجرای طرح های مذکور به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان بنحویکه موجب اتمام‌ طرح های تملک دارایی سرمایه ای نیمه تمام در راستای تحقق شعار سال و جهش تولید شود. دولت مجاز است از ظرفیت این بند با اولویت محرومیت زدایی و احداث مسکن محرومین از ظرفیت های تامین اعتبار برای سازمان ها و نهادهای انقلاب اسلامی نیز استفاده کند.

۴- تامین منابع متناسب سازی حقوق بازنشستگان واگذاری سهام به صندوق:

بازنشستگی کشوری وصندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح به میزان ۱۰ هزار میلیارد تومان بنحویکه کل منابع این واگذاری صرف متناسب سازی حقوق بازنشستگان این دو صندوق شود و صندوق های مذکور مکلف به پرداخت کلیه هزینه های مناسب سازی حقوق بازنشستگان مشمولین خود باشند. استفاده از منابع بند «و» تبصره ۲ قانون جهت مصارف فوق نیز مجاز می باشد.

واگذاری سهام از طریق صندوق های موضوع بند الف این تبصره به طرف قابل واگذاری در این بند افزوده می شود. در خصوص واگذاری های موضوع این تبصره سقف مجاز سهام داری موضوع ماده ۶ قانون اجرای سیاست گذاری کلی اصل ۴۴ قانون اساسی ۷۰ درصد تعیین می شود.

انتهای پیام/


خبرگزاری فارس

    برچسب ها

    ثبت دیدگاه

    مجموع دیدگاهها : 0