تاریخ : شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۰ 15 ذو الحجة 1442 Saturday, 24 July , 2021

جشنواره ملی هنرهای تجسمی فجر میدانی برای رقابت ۳۰۰ هنرمند گیلانی

  • 06 آبان 1399 - 10:50

رشت- معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با اشاره به انتشار فراخوان برگزاری سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، گفت: این جشنواره میدانی برای رقابت بیش از ۳۰۰ هنرمند تجسمی گیلان است.

سید امیر مصباح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتشار فراخوان برگزاری سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با عنوان (طوبای زرین) از چهارشنبه ۳۰ مهر ماه امسال، اظهار کرد: این جشنواره با رویکرد «گفت‌وگوی هنرها؛ آفرینش تجسمی نوین با نگاهی بین رشته‌ای» برگزار می‌شود.

وی ضمن دعوت از همه هنرمندان تجسمی استان گیلان برای شرکت در این جشنواره، افزود: پژوهشگران و دانشگاهیان، انجمن‌های هنری، تشکل‌ها، مراکز هنری، نگارخانه‌ها نیز می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

پذیرش و انتخاب آثار سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در دو مرحله

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان معرفی و نمایش آثار هنرمندان ایرانی و نمایش دستاوردهای خلاقانه هنری، ایجاد فضای گفتگو میان اهالی هنرهای تجسمی، ایجاد زمینه رشد هنر معاصر ایران و ایجاد فرصت برای ارتقای آگاهی و هنر هنرمندان ایرانی را از مهم‌ترین اهداف برگزاری سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عنوان کرد.

وی ادامه داد: هنرمندان می‌توانند در تولید آثار خود به ویژگی‌های عام هنر معاصر به ویژه «رویکرد میان رسانه‌ای» و «مخاطب محوری»، تعریف رابطه «هنرمند»، «اثر هنری» و «مخاطب»، توجه به نقش مخاطب در شکل‌گیری اثر هنری، تمرکز بر شیوه‌های خوانش اثر هنری با محوریت مخاطب، استفاده از ظرفیت دیگر رسانه‌های هنری و رجوع به پشتوانه‌های فرهنگی و هنری توجه داشته باشند.

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان اعلام کرد: جشنواره در ۱۰ رشته هنری تصویرسازی، ‏خوشنویسی، سرامیک، عکاسی، کاریکاتور و کارتون، طراحی گرافیک، مجسمه، نقاشی، نگارگری و رسانه‌های هنری جدید (ویدئو آرت، پرفورمنس آرت و چیدمان) برگزار می‌شود.

مصباح با بیان اینکه هنرمندان علاقه مند به شرکت در این جشنواره باید تا ۱۴ دی ماه از طریق وب‌سایت جشنواره به نشانی www.fajrtajasomi.ir ثبت نام و تصویر آثار خود را بارگذاری کنند، گفت: هنرمندان تجسمی می‌توانند با مراجعه به سایت مذکور شرایط، چگونگی شرکت و اطلاعات مورد نیاز خود در هر رشته را دریافت کنند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پذیرش و انتخاب آثار در این جشنواره در دو مرحله بوده، به گونه‌ای که در مرحله اول فایل آثار بررسی و در مرحله دوم اصل آثار به جشنواره ارائه و انتخاب نهایی انجام می‌شود، افزود: در رشته‌های تصویرسازی، عکاسی، طراحی گرافیک و کاریکاتور، نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله دوم نیست و انتخاب برای نمایشگاه، در یک مرحله انجام می‌شود.

فعالیت بیش از ۳۰۰ هنرمند تجسمی در گیلان

معاون هنری و سینمایی ارشاد گیلان با بیان اینکه شرکت در این جشنواره شرایط و ضوابط خاصی دارد که هنرمندان باید به دقت آن را مطالعه کنند، اظهار کرد: پنجم تا ۱۰ بهمن ماه امسال آثار نهایی انتخاب و ۱۲ بهمن ماه نیز راه یافتگان به بخش نمایشگاه معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به فعالیت حدود ۱۴۰ آموزشگاه هنرهای تجسمی در استان گیلان، گفت: بیش از ۳۰۰ هنرمند در رشته‌های مختلف اعم از عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، مجسمه‌سازی، طراحی و سایر رشته‌های هنرهای تجسمی در گیلان فعالیت می‌کنند.

مصباح برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها را بهترین فرصت برای معرفی و نمایش آثار هنرمندان عنوان و تأکید کرد: هنرمندان جوان و با استعداد گیلانی باید در این جشنواره شرکت کرده تا ضمن معرفی خود و آثارشان زمینه را برای فعالیت بیشتر در عرصه‌های ملی و حتی بین المللی برای خود فراهم کنند.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها