تاریخ : دوشنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۰ 12 ذو القعدة 1442 Monday, 21 June , 2021

جلوگیری از ورود بیش از ۸۷ تن مواد مخدر به کشور

  • 05 آبان 1399 - 14:00

زاهدان – جانشین انتظامی سیستان و بلوچستان از اجرای بیش از ۳ هزار عملیات موفق و کشف بیش از ۸۷ تن مواد مخدر طی ۶ ماه نخست سال خبر داد.

سردار احمد طاهری در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: پلیس مبارزه با مواد مخدر و دیگر رده‌های انتظامی و عملیاتی استان در راستای وظایفی که بر عهده دارند در ۲ محور مقابله و پیشگیری انجام وظیفه می‌کنند.

وی با اشاره به محور مقابله به عنوان یکی از وظایف اصلی پلیس، ادامه داد: مأموران پلیس استان در راستای برخورد با سوداگران مرگ، اعضای باندهای مافیایی و قاچاقچیان عمده که قصد داشتند، مواد مخدر را از طریق کشورهای همجوار وارد ایران کنند، طی ۶ ماه نخست سال، ۸۷ تن و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد افیونی کشف کردند که اکثر این عملیات‌ها توأم با درگیری مسلحانه بوده است.

بیش از ۳ هزار عملیات موفق طی ۶ ماه در سیستان و بلوچستان

جانشین فرمانده انتظامی استان ادامه داد: پلیس استان با اشراف اطلاعاتی و با پشتیبانی یگان‌های تکاوری در حوزه وسیع سرزمینی سیستان و بلوچستان توانسته عملیات‌های بسیار موفقی انجام دهد و ضربات بسیار سنگینی به قاچاقچیان و باندهای مافیای مواد مخدر وارد کنند، به طوری که در این مدت ۳ هزار و ۴۷۸ عملیات انتظامی انجام شد که ۱۴۰ عملیات آن توأم با درگیری مسلحانه بوده است.

این مقام ارشد انتظامی با بیان اینکه در این عملیات‌ها ۱۷ نفر از قاچاقچیان مواد مخدر به هلاکت رسیدند و ۳۵ باند مسلح مواد افیونی منهدم شد، اضافه کرد: یکی از برنامه‌های اصلی پلیس، برخورد با سر شبکه‌ها و سرباندهای مواد مخدر است که در این راستا ۳ نفر از سر شبکه‌ها که به عنوان عضو اصلی در حمل و جابه جایی این مواد نقش داشتند، دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

بیش از ۶ هزار مجرم در چنگال قانون

سردار طاهری با بیان اینکه در عملیات‌ها قاچاقچیان با برخورد ضربتی و محکم انتظامی استان روبه رو شدند، خاطر نشان کرد: در این راستا تعداد زیادی سلاح سبک و نیمه سنگین کشف، ۴۰۷ دستگاه خودروی سبک و سنگین که برای حمل و جابه جایی مواد مخدر از آن استفاده شده بود، در سراسر استان توقیف و همچنین ۶ هزار و ۷۹۸ نفر از افرادی که در جرایم مواد مخدر نقش داشتند، در این مدت دستگیر و تحویل مراجع قضائی شدند.

وی افزود: دیگر مأموریت‌های پلیس برخورد با خرده فروشان و معتادان متجاهر است که با هماهنگی و حمایت دستگاه قضائی در مدت یاد شده یک هزار و ۱۷ طرح مقابله‌ای ۵ گانه با محوریت تشدید برخورد با خرده فروشان، جمع آورین معتادان متجاهر و مقابله هدفمند با قاچاقچیان و حاملان مواد مخدر در محورهای اصلی و فرعی استان اجرا که در این راستا ۱۰ باب از اماکن و منازلی که اقدام به توزیع مواد مخدر به صورت خرده می‌کردند، پلمب و مجرمان آن دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه به منظور برخورد با قاچاقچیان و سوداگران مرگ، خرده‌فروشان و حتی معتادان متجاهر، طرح‌های جداگانه ای در دست اجراست، عنوان کرد: یکی از این طرح‌های اصلی پاک سازی نقاط آلوده و به خصوص اطراف مراکز آموزشی و مسئله بعدی جمع آوری معتادان متجاهر است که با اعلام دستگاه‌های متولی برای جمع‌آوری آنها از سطح شهر اقدام می‌شود.

همکاری همه دستگاه‌ها در ریشه کنی مواد مخدر

سردار طاهری تاکید کرد: وقتی مشاهده می‌شود که ریشه بسیاری از جرایم در زمینه اعتیاد و مواد مخدر است، می‌طلبد که تمام دستگاه‌ها و نهادها پای کار بیایند و ورود کنند و وظایف و تکالیف خود را انجام دهند، چراکه پلیس و دستگاه‌های نظامی و امنیتی به تنهایی نمی‌توانند با این موضوع برخورد کنند بلکه همه دستگاه‌های متولی باید تکالیفی را که برعهده شأن گذاشته‌اند، انجام دهند تا بتوانیم با معضل اعتیاد و مواد مخدر مقابله کنند.

وی گفت: دشمنان ایران اسلامی جوانان ما را هدف قرار داده‌اند و هدفشان این است که این مواد صنعتی و مخدر را وارد کشور کنند که می‌طلبد همه افراد از خانواده گرفته تا جامعه و سازمان‌ها دست به دست هم دهند تا بتوانیم در زمینه مقابله و پیشگیری اقدام‌هایی انجام دهیم تا معضل مواد مخدر و اعتیاد ریشه‌کن شود.

آگاه سازی جامعه با هدف پیشگیری

جانشین فرمانده انتظامی استان خاطرنشان کرد: همانطور که یکی از وظایف اصلی پلیس مقابله با قاچاقچیان و برخورد سخت‌افزاری است، یکی دیگر از برنامه‌های پلیس استان به پیشگیری اختصاص دارد که این هدف با برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط کارشناسان، راه اندازی مراکز مشاوره و آگاه سازی از طریق فضای مجازی و تلویزیون‌های شهری است، که در حال اجرا است.

وی تصریح کرد: اولویت ما این است که آگاه‌سازی را برای خانواده‌ها و جامعه هدف بیشتر کنیم تا ضمن اینکه از ورود مواد مخدر جلوگیری شود، در بحث اقدام‌های پیشگیرانه بتوانیم سهمی داشته باشیم و با سایر دستگاه‌های متولی همکاری کنیم.

خبرگزاری مهر

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0

*

code

برچسب ها